Pędząc przez życie często zapominamy o tym, jak ważne są jego podstawowe elementy. Coraz częściej uważamy na to, co i jak jemy. Zwykle jednak nie zwracamy uwagi na to, jak ważny jest zdrowy sen, który przecież zajmuje nawet jedną trzecią naszego życia.
Siedem sposobów na lepszy sen
[dropcap]C[/dropcap]zasem czujemy się zmęczeni i rozkojarzeni. Powodów takiego samopoczucia może być wiele, lecz zła jakość nocnego snu rzadko przychodzi nam na myśl. Trzeba jednak pamiętać, że sen to czas, w którym nasz organizm nie tylko odpoczywa, lecz także walczy z chorobami czy, w wieku dziecięcym, rośnie. Sen ma ogromne znaczenie dla jakości całego naszego życia. Nie możemy co prawda kontrolować wszystkich czynników, które wpływają na jego jakość, ale nie pozostajemy w tej materii całkowicie bezradni.
Po pierwsze: regularność
Starajmy się kłaść i wstawać o tej samej porze. Nawet w weekendy i dni wolne. Regularny sen reguluje zegar biologiczny i pozwala organizmowi lepiej wykorzystać porę spania. Należy przy tym pamiętać, że jeśli nie uda nam się zasnąć w ciągu kwadransa od położenia się, to lepiej wstać i podjąć jakąś czynność. Lepiej się odrobinę „zmęczyć” i położyć spać skutecznie, niż przez godzinę lub dłużej walczyć z bezsennością
Po drugie: dieta
Nie należy kłaść się spać przejedzonym ani głodnym. Poczucie głodu czy przejedzenia nie pozwala człowiekowi zasnąć. Dobrze jest również nie pić zbyt dużo przed snem, nie chcemy bowiem, żeby pęcherz budził nas w środku nocy.
Zdecydowanie trzeba odrzucić używki przed snem. Nikotyna i kofeina mają działanie stymulujące, które na długie godziny potrafi przeciwdziałać zaśnięciu. Alkohol może sprawiać wrażenie, że czujemy się śpiący, jednak sen po spożyciu nigdy nie jest dobrej jakości.
Po trzecie: rytuał spania
Co wieczór powinniśmy podejmować te same czynności. Nasze ciało zinterpretuje to jako sygnał, że zbliża się pora spania. Może to być zarówno ciepła kąpiel, czytanie książki czy słuchanie relaksującej muzyki. Najlepiej przy przytłumionym świetle. Relaksujące czynności wyciszają organizm i ułatwiają przejście w głęboki sen.
Po czwarte: wygoda
Zadbajmy o idealną sypialnię. Zwykle dobrze śpi się w ciemnych, chłodnych i cichych pomieszczeniach. Dobrze jest wykorzystać żaluzje lub rolety, które ograniczają dopływ światła. Dostosujmy sypialnię do naszych osobistych preferencji. Nie zapomnijmy też o dobrym łóżku, materacu i poduszkach.
Po piąte: ograniczyć drzemki
Długie drzemki w ciągu dnia zaburzają sen w nocy, zwłaszcza jeżeli dana osoba cierpi z powodu bezsenności. Drzemki w ciągu dnie nie powinny być dłuższe niż 10-30 minut, najlepiej żeby odbywały się popołudniu.
Problem może się pojawić u osób pracujących w nocy. W takim wypadku należy oczywiście odsypiać w dzień. Dobrze jest możliwie jak najbardziej ograniczyć dostęp światła słonecznego do sypialni, może ono powiem skutkować wybudzeniem i trudnościami z zaśnięciem.
Po szóste: aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna poprawia sen, ułatwia zasypianie i zwiększa zadowolenie z przespanej nocy. Nie należy jednak ćwiczyć tuż przed snem.
Po siódme: stres
Kiedy ciąży na nas zbyt dużo obowiązków, a w głowach głębi się zbyt dużo myśli – nasz sen nieubłaganie na tym cierpi. Warto uporządkować swoje życie, znaleźć czas na odstresowanie w gronie przyjaciół.
Kiedy wszystko zawiedzie, udaj się do lekarza
Każdy czasem ma problemy z zaśnięciem. Jeżeli jednak zły sen to codzienność, trzeba skonsultować się z lekarzem. Jedynie zwalczając przyczynę trudności z przesypianiem nocy możemy zagwarantować sobie rześkość o poranku.
duża presja i stres to powszechna choroba cywilizacyjna dzisiejszych czasów. Cierpią niemal wszyscy 🙁
kochani da się da zawsze się da to kwestia pewnych przyzwyczajń i wieczornych rytuałów od których żadko się odstępuje nic tak nie zaburza zdrowego snu jak niespodziewane wizyty gości w nieodpowiednim czasie dezharmonizuje to cały nasz spokój wybija z e zdrowego rytmu lekka kolacja ciepła kąpiel kubek mleka lub lipy i dobra książka….wystarczy aby uspokoić myśli
nie da się w dzisiejszych czasach odpocząć tak jak trzeba zazwyczaj resztki gonitwy myśli zostają w głowie oraz echa myśli z dnia dzisiejszego i nie da się tego wyrzucić czy wyciszyć aby zasnąć bez zmartwień