Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy rozpoczyna właśnie akcję – STOP krótkowzroczność, która ma nam uświadomić, że jeśli nic nie zmienimy, to narazimy się na niepotrzebne choroby oczu, których krótkowzroczność jest jedynie możliwą zapowiedzią. Nie powinniśmy lekceważyć problemów z widzeniem i jak najszybciej zapobiec postępowaniu problemów ze wzrokiem!
APEL Okulistów:
Jako praktykujący okuliści jesteśmy zaniepokojeni narastaniem wad wzroku, a w szczególności krótkowzroczności w populacji dzieci i młodzieży. Krótkowzroczność, to nie jest wyłącznie wada, która wiąże się z noszeniem okularów po to by widzieć wyraźnie. Sam ten fakt, jakkolwiek przynoszący utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu (cena okularów, ich parowanie przy zmiennych warunkach temperaturowych czy noszonej maseczce, trudności/wyzwania podczas uprawiania sportu) byłyby do zaakceptowania. Statystyki mówią jednak o tym, że w grupie osób z krótkowzrocznością rośnie ryzyko chorób oczu: jaskry, odwarstwienia siatkówki, zwyrodnienia ciała szklistego.
Na rozwój krótkowzroczności wpływają różnorodne czynniki: zarówno te genetyczne (długość gałki ocznej, siła „refrakcyjna” układu optycznego) jak i w ok 60% środowiskowe, związane z trybem naszej pracy wzrokowej. Praca wzrokowa o ostatnich dziesięcioleciach uległa zmianie i przez coraz więcej czasu w ciągu dnia wykorzystujemy oczy, by patrzeć z bliska: w komputer, telefon, książkę. To nie jest dla oczu ani naturalne, ani zdrowe, to sprawia, że napina się soczewka w naszym oku i stopniowo doprowadza do narastania krótkowzroczności. Dzieci i młodzież są tą grupą wiekową, która jest najbardziej narażona na takie właśnie zmiany.
Prognozy epidemiologiczne jeszcze niedawno mówiły to tym, że w 2050 roku połowa populacji ziemi będzie nosiła z tego powodu okulary.
Pandemia koronawirusa, system pracy i nauki zdalnej a dla dorosłych w trybie: home office sprawiły jednak, że ten czas jeszcze się skrócił, może o 10, albo nawet o 20 lat. To oznacza, że w efekcie znacznie większa część społeczeństwa będzie narażona na choroby oczu wymagające leczenia, na branie leków, zabiegi operacyjne itp.
Stowarzyszenie Przejrzyj Na Oczy postawiło sobie za cel działania profilaktyczne, nie tylko edukując, ale także wpływając na zachowania i ludzkie wybory promując te prozdrowotne. Akcję STOP krótkowzroczność kierujemy do rodziców, dzieci w wieku szkolnym – klasy 1-3 oraz nauczycieli.
Dysponujemy materiałami, które bezpłatnie rozsyłamy do podbeskidzkich szkół (po ich mailowym zgłoszeniu). Są to ulotki informacyjne, materiały w formie filmów do wykorzystania na lekcjach przez nauczycieli lub rodziców w domu oraz naklejki dla najmłodszych, przypominające o zasadach higieny pracy wzrokowej.
Mamy nadzieję, że przygotowane materiały i prowadzona kampania zyskają zainteresowanie i przyczynią się do spowolnienia w narastaniu wad wzroku w społeczeństwie. – mówi dr n. med. Agata Plech.
Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie www: https://przejrzyjnaoczy.pl/stop-krotkowzrocznosc oraz na naszym profilu FB www.facebook.com/StowarzyszeniePrzejrzyjNaOczy
Dr n. med. Agata Plech
Przedstawiciel Stowarzyszenia Przejrzyj Na Oczy
pani tak pięknie w tych okularach ,że aż się chce je mieć 🙂 a tak serio po roku pracy na komputerze min 8 h dziennie codziennie u okulisty widać było od razu u dzieci jak to jest dla nich szkodliwe serio i kto ma za to płacić??