Pośród osób cierpiących na alergię skórną, około 3% ma uczulenie na chrom. Spokojnie, według naukowców, nie musisz pozbywać się pięknych chromowanych elementów ze swojego auta. Jeśli jednak zdiagnozowano u Ciebie alergię na chrom, lepiej przyjrzyj się swoim butom i skórzanym torbom.
Kilka słów o chromie
[dropcap]C[/dropcap]hrom to metal o charakterystycznej srebrzystej barwie i silnym błękitnym połysku. W kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu i w procesie pasywacji wytwarza tlenek chromu, który chroni metal przed dalszą korozją. Biologicznie jest elementem wielu enzymów, a więc również jednym z pierwiastków koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego ciała.
Czy alergia na chrom dotyczy tylko robotników?
Alergia na chrom często dotyka osoby, które stykają się z nim wyjątkowo często. Szczególnie narażeni na kontakt z chromem są pracownicy zatrudnieni przy obróbce metali, w sektorze budowlanym, laboratoriach czy przy remontach. Nie jest to jednak regułą, ponieważ chrom zawarty na przykład w skórzanych rękawiczkach może wywołać egzemę u osób projektujących czy szyjących taką galanterię skórzaną, a nawet u sprzedawcy. Można pokusić się o stwierdzenie, że każdy zawód jest narażony na alergię na chrom, nawet prezes zasiadający w skórzanym fotelu.[pullquote align=”right”]Nawet prezes zasiadający w skórzanym fotelu może mieć alergię na chrom.[/pullquote]
Tenisówki kontra skórzane pantofle
Chrom pierwiastkowy zawarty w błyszczących powłokach metali bardzo rzadko powoduje reakcje. Najczęściej po przeprowadzeniu testów okazuje się, że winowajcą jest znajdujący się w danym chromowanym przedmiocie nikiel. Jest jednak pewne, że alergia na chrom dotyka osoby, które mają styczność ze skórzanymi przedmiotami – paskami, torbami, butami czy płaszczami.
Aż 80% wyrobów skórzanych obrabianych jest z użyciem chromu. Cechą charakterystyczną jest to, że jeszcze długo po zakończonym procesie obróbki, skóra wydziela związki chromu. W skrajnych przypadkach możemy doznać uczulenia nawet pod wpływem kontaktu ze skórzaną kanapą. Podstawą leczenia [pullquote]Absolutnie niewskazane jest wkładanie gołej stopy bezpośrednio do skórzanego buta.[/pullquote]jest więc unikanie wszelkich przedmiotów podejrzanych o styczność z chromem. Wybierając skórzane buty, lepiej zdecydować się na te wyprodukowane z użyciem roślinnych substancji lub syntetycznych fenoli. Najbezpieczniej będzie jednak nosić buty z materiałów syntetycznych, tkanin czy gumy. Absolutnie niewskazane jest wkładanie gołej stopy bezpośrednio do skórzanego buta. Jeśli już trafi nam się specjalna okazja i nie wyobrażamy sobie nie wyjść w ulubionych pantoflach, koniecznie ubierzmy grube skarpety lub rajstopy. Przed zakupem obuwia koniecznie spytajmy sprzedawcy, w jaki sposób obrabiane są upatrzone przez nas buty. Alergia na chrom pozostanie z nami już na całe życie, ale nie będzie uciążliwa jeśli zastosujemy się do powyższych porad.
Znany jest również przypadek alergii na chrom znajdujący się w cieniu do powiek. Wszystkie kosmetyki o lekkim zielonkawym odcieniu mogą zawierać minimalne ilości tego pierwiastka.
Chrom stosowany jest także przy produkcji lub obróbce takich produktów jak:
- Kosmetyki zawierające pigmenty bazowane na chromianach (przeważnie zielono-żółtego koloru)
- Środki wybielające i dezynfekujące, gdzie chromiany wykorzystywane są jako barwniki i czynniki stabilizujące
- Zapałki
- Zielone sukno wykorzystywane na stołach bilardowych i snookerowych, barwione przy pomocy chromianów
- Farby – chromiany wykorzystywane są jako środki antykorozyjne w farbach do gruntowania oraz pigmenty w zielono-żółtych farbach
- Tatuaże zawierające bazowane na chromianach pigmenty (zielono-żółte)
- Substancje w chłodnicach, gdzie chromiany wykorzystywane są do zapobiegania korozji
- Implanty dentystyczne lub ortopedyczne
Objawy i diagnoza
Reakcje na związki chromu mogą polegać na zmianach skórnych w obrębie części ciała wystawionych na działanie substancji (owrzodzenia, obrzęki, zaczerwienienia i wysuszenia skóry). Mogą także dotyczyć układu oddechowego – w wyniku wdychania lotnych cząsteczek chromianów może dojść do perforacji przegrody nosowej. Tak silne reakcje są charakterystyczne dla kontaktów z chromianami w przemyśle.
Diagnozowanie alergii na związki chromu odbywa się za pomocą płatkowych testów skórnych z reguły zawierających dichromian potasu. Typowe dla reakcji z chromianami jest długie utrzymywanie się zmian skórnych (ponad 3 dni po teście), mogą one rozszerzać się poza miejsce, w którym przyłożono płatek.
Witam. proszę o pomoc, kupiłem buty wizytowe do garnituru, byty od polskiego producenta.
Po pierwszym dniu noszenia miałem czerwone kropki, małe zaczerwienienie,
Ubrałem je kolejny raz na wesele, czyli mialem ok 14 godzin na nodze.
Gdy wróciłem do domu zobaczyłem stopę całą czerwoną, tak jak bym ją włożył do gorącej wody.
Pęcherzy nie było ale zaczerwienienie mnie swędzi. Po umyciu stopy posmarowałem spirytusem salicylowym, jest ulga. Na 4 dzien zaczerwienienie prawie znikło. Dziwne jest to że rumień jest tylko na lewej stopie, na prawej znalazłem dwie kropki wielkości główki od szpilki. Proszę o radę
Producenci obuwia niosą dla nas co najmniej dwa duże źródła ryzyka: formaldehyd oraz kalafonię.
https://hipoalergiczni.pl/strzez-sie-formaldehydu Należy unikać tego typu produktów, które zawierają toksyczne związki chemiczne. Nawet w dozwolonych (uregulowanych prawnie) stężeniach.
alergia ,alergia ,alergia alergia tu i tam na to czy na tamto i owamto…w dobie rewolucji przemysłowej .elektronicznej czas zacząć rewolucję Ekologiczną a do tego po ludzku otworzyć się na innych tych którym szkodzi to co używamy(perfumy) i inne pachnidła i zacząć żyć świadomie dostosowawszy się do naszego ducha i ciała
tak tyle,że nie każdego na to stac a człowiek czasem chce choć tworzyć pozory luksusu kupując a to podróbke perfum a to jakieś szkiełko imitujące kamień szlachetny tak……nie każdego stać na rzeczy dobre jakościowo i musi wybierac pełen brzuch i zapłacone rachunki czy rzecz zbędna…..