Są ludzie, którzy przez całe życie nie mają zwierzęcia w domu i niczego im nie brakuje. Inni nie potrafią sobie wyobrazić życia bez widoku machającego na ich widok ogona czy bez głaskania mruczącego kota. To typ ludzi, którzy cenią sobie więź ze zwierzęciem i wszystko to, co ona za sobą niesie: miłość, przywiązanie, troskę, radość. Z pewnością do takiego typu ludzi należą wszystkie dzieci. Jako rodzice, zwykle ulegamy ich prośbom i – nawet jeśli nie kupujemy wymarzonego bernardyna, to przynajmniej rybki czy chomika, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych i nie potrzebują tak dużej uwagi. Co zrobić jednak, jeśli dziecko jest uczulone na zwierzęta? Czy istnieją takie, które nie uczulają?
Co uczula w zwierzętach?
[dropcap]M[/dropcap]imo powszechnej opinii, tym, co uczula w zwierzętach, nie jest ich sierść, lecz specyficzne białko w ich złuszczonym naskórku. Białka powodujące alergie znajdują się też w ich moczu i ślinie. Sierść jedynie sprzyja szybkiemu i szerokiemu rozprzestrzenianiu się tych białek.
Czy mogę mieć zwierzę w domu, jeśli jestem uczulony?
Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z alergią na zwierzęta i nie ma potrzeby oddawać swojego przyjaciela w dobre ręce.
Co zalecają w takim przypadku lekarze?
- Niech nasza sypialnia będzie miejscem zakazanym dla naszego pupila.
- Stosowanie filtrów HEPA pozwoli na pozbycie się większości alergenów wziewnych, w tym mikroskopijnych komórek złuszczonego naskórka zwierząt.
- Zminimalizujmy ilość tapicerowanych mebli w naszym domu, jak również dywanów czy innych tkanin, w których mogą osadzać się alergeny.
- Rozszerzmy swoją definicję „zwierzęcia w domu” – żółwie, jaszczurki, gekony czy rybki mogą wzbudzić w nas podobne uczucia, kórych szukamy decydując się na przykład na psa czy kota.
„Hipoalergiczne” zwierzęta
Udowodniono, że jedynie zwierzęta takie jak iguany i węże nie powodują alergii. Wybrane rasy psów i kotów, nawet jeśli uważane są za bezpieczniejsze dla alergików, zawsze mogą ich jednak uczulić i nie ma tu żadnej prawidłowości. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na „hipoalergicznego” puszystego przyjaciela, sprawdźmy, czy aby na pewno jego obecność w domu nie będzie powodować reakcji alergicznych u jego mieszkańców.
Jakie zwierzęta uznawane są za bezpieczniejsze dla alergików?
- Bedlington Terrier – serdeczny, żywy, kochający zabawę. Ma sierść przypominającą wełnę – puszystą i kręconą.
- Portugalski pies wodny – inteligentny, przyjacielski i lubiący zabawę z dziećmi – również obdarzony jest puszystą i kręconą sierścią.
- Sfinks – kot bez sierści, którego rasa powstała dzięki specjalnemu doborowi genetycznemu. Fakt, iż nie ma sierści o tyle zmniejsza powodowanie przez niego alergii, że jego złuszczony naskórek nie wzbija się w powietrze wraz z pojedynczymi włosami.
- Kerry blue terrier – jego naskórek ma tendencję do mniejszego złuszczania się w porównaniu z innymi psami. Ma falującą sierść. Jest żywy i uwielbia zabawę, łatwo znajduje swoje miejsce w rodzinie, choć ze względu na swój wysoko rozwinięty instynkt łowiecki, mieszkającego w domu kota może nie traktować po przyjacielsku.
- Pudel – jego gęsta, przylegająca do skóry sierść powoduje, że złuszczający się naskórek nie wzbija się łatwo w powietrze, dlatego pudel uznawany jest za psa bezpiecznego dla alergika. Jest inteligentny, szybko się uczy i współpracuje z człowiekiem.
- Kot Devon rex to kot powodujący mniej uczuleń niż inne koty ze względu na swoją krótką sierść utrzymującą złuszczony naskórek przy skórze. Lubi zabawę i potrafi… aportować.
- Bichon frise to pies o białej, puszystej, kręconej sierści. Jest delikatny i wrażliwy i nie lubi samotności. Silnie przywiązuje się do właściciela.
- Labradoodle – rasa powstała ze skrzyżowania Labradora Retrievera z pudlem. Jest lojalny i posłuszny, dlatego też może być psem przewodnikiem.
- Chomik syryjski – zwierzę nocne. Ponieważ przebywa w zamkniętej przestrzeni, stwarza mniejsze zagrożenie wywołania alergii. Reaguje na znajome głosy i odróżnia właściciela od innych osób. Jest wesoły, szybki i ciekawy świata.
- Gekon lamparci – niezwykle rzadko powoduje alergie u ludzi. Jest malutki i niewymagający w hodowli, choć do jedzenia potrzebuje żywych owadów.
Zgodnie z powyższą listą można stwierdzić, że nawet psy i koty mogą być bezpieczne dla alergika, dlatego osoba uczulona nie musi być pozbawiona radości, jaką daje kudłaty przyjaciel.
właśnie wszystko to kwestia dobrego wyboru ,chcesz psa czy kota sprawdź czy nie masz alergii żeby nie było płaczu gdy po tygodniu okaże się że pieska trzeba oddać ,co może złamać serce i dziecku i biednemu stworzonku:)
Dzięki wielkie za podpowiedzi! Czasami człowiek siedzi i trudzi się nad rozwiązaniem problemu, a tu wystarczy załączyć komputer i tak wiele odpowiedzi w jednym.
u230326 – Gorąco poleceam:
ja mam psa bez którego nie wyobrażam sobie życia:) a moje siostrzenice po prostu maltretują go kiedy tylko mogą czemu on poddaje się z własnej woli i wielkiej psiej miłości do małych łapek wtulających się w jego futro…nie ma lepszego widoku niż szczęśliwe dzieci i szczęśliwy pies merdający ogonem z radości,że jest kochany:P