Coraz chętniej spędzamy wolny czas, uprawiając sport i podejmując różnego rodzaju aktywności fizyczne, ale jednocześnie coraz więcej pośród nas jest także alergikami. Obecnie 1 na 3 osoby uprawiające sport cierpi z powodu objawów alergii, od kichania aż po zagrażające zdrowiu uczulenie prowadzące do wstrząsu anafilaktycznego.
Objawy, które sprawiają, że alergik odczuwa dyskomfort podczas praktykowania sportu to najczęściej:
- nieżyt nosa
- astma
- pokrzywka
- zapalenie spojówek
Warto zwrócić uwagę, że alergia nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu, ale jej objawy sprawiają, że osoba z alergią może być osłabiona, może nie czuć motywacji i wykazywać obniżony refleks. Także astma nie powinna być powodem do porzucenia aktywności fizycznej. Świadczą o tym sportowcy, którzy osiągają bardzo dobre wyniki mimo alergii. Sport właściwie dobrany nie stwarza zagrożenia dla zdrowia alergika. Zagrożeniem jest natomiast stężenie alergenów w miejscu, gdzie uprawiamy sport oraz niebezpieczeństwo związane z toksycznym jadem owadów. [pullquote align=”right”]Sport właściwie dobrany nie stwarza zagrożenia dla zdrowia alergika. Zagrożeniem jest natomiast stężenie alergenów w miejscu, gdzie uprawiamy sport[/pullquote]
Szczególnie wysokie ryzyko wiąże się z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu. Obecność pyłków potęguje objawy uczulenia, mogąc nawet wywołać ciężki kilkuminutowy atak astmy. Aż połowa przypadków astmy spowodowana jest właśnie przez pyłki, roztocza i zarodniki pleśni. Te spotkamy także w kurzu obecnym na salach gimnastycznych i w siłowniach. Wybierając fitness klub zdecydowanie trzeba kierować się jego czystością, należy zwracać uwagę w jaki sposób dba się w nim o higienę przyrządów do ćwiczeń i czy sale wietrzone są przez okna, czy stosowana jest klimatyzacja. Osoby uczulone na pleśń powinny stanowczo unikać klimatyzacji, natomiast alergicy nieodporni na pyłki roślin nie będą się czuli komfortowo ćwicząc przy otwartych oknach.
Zanim udamy się na otwarte boisko, szczególnie to otoczone zielenią, poinformujmy osoby z drużyny lub trenera o naszych alergiach. Zaopatrzenie się w niezbędne leki i przekazanie instrukcji postępowania w razie ostrego ataku astmy czy wstrząsu anafilaktycznego może uratować nam życie.
[pullquote]Pod wpływem jadu pszczół, os czy mrówek może dojść do spuchnięcia dróg oddechowych, w tym języka, co wywołuje problemy z oddychaniem, a także z mówieniem.[/pullquote] Szczególną uwagę trzeba skierować na zagrożenia związane z ukąszeniami i użądleniami owadów. Objawy mogą być natychmiastowe i trudne do powstrzymania. Pod wpływem jadu pszczół, os czy mrówek może dojść do spuchnięcia dróg oddechowych, w tym języka, co wywołuje problemy z oddychaniem, a także z mówieniem. Objawem może być także ostry kaszel, mdłości, wymioty i bóle brzucha. W rezultacie nagłego spadku ciśnienia tętniczego może dojść do zawrotów głowy i utraty przytomności. Ratunkiem w takiej sytuacji jest zastrzyk adrenaliny.
Korzyści płynące z uprawiania sportu znacząco przewyższają wiążące się z nim ryzyko nawet w odniesieniu do alergików. Sukcesy i postępy podczas ćwiczeń poprawiają samoocenę i pozwalają zapomnieć o kłopotach ze zdrowiem. Wzmocniony organizm lepiej poradzi sobie z alergią. Nie rezygnujmy ze sportu, nawet jeśli jest dla nas dużym wyzwaniem. Zachowajmy zdrowy rozsądek, informujmy o swojej alergii, a aktywność fizyczna przyniesie tylko radość.
Zdecydowanie zgadzam się z tym co jest w artykule. Niestety, dla wielu alergików – wygodnym jest powiedzieć, że ma się „alergię na sport”. Wydaje mi się, że pośrednio wynika to z braku świadomości, jak ważnym elementem życia jest aktywność fizyczna.
Widać to po rosnącej skali nadwagi/otyłości wśród dzieci. Niewyedukowane społeczeństwo robi krzywdę sobie i dzieciom, co finalnie sprawia, że nagle okazuje się, że alergia to przeciwwskazanie do uprawianie sportu, kiedy to – w rzeczywistości jest całkowicie odwrotnie.