Choć brzmi to niewiarygodnie, to osoba cierpiąca na alergię pokarmową może zacząć odczuwać objawy… niczego nie jedząc. Alergeny pokarmowe, a dokładniej białka pochodzące z żywności mogą się bowiem znajdować w produktach, po których zupełnie się tego nie spodziewamy.
Z czym to się je
[dropcap]O[/dropcap] alergii pokarmowej mówimy wtedy, gdy układ odpornościowy człowieka reaguje we wrogi sposób na całkowicie bezpieczne składniki zawarte naturalnie w żywności. Najczęściej są to cząsteczki białek, które rozpoznawane są przez system immunologiczny jako niebezpieczne substancje, a kontakt z nimi powoduje rozpoczęcie szeregu reakcji zapalnych. Niestety, fakt, że mamy do czynienia z alergią pokarmową nie oznacza, że wyłącznie zjedzenie czegoś, co zawiera alergen nam zaszkodzi. Oznacza to także, że jeśli alergen, pochodzący pierwotnie z żywności, wejdzie w kontakt z organizmem w inny sposób, to również wywoła reakcję alergiczną.
Alergeny pokarmowe poza jedzeniem
Wiele alergenów pokarmowych występuje także w produktach nieprzeznaczonych do spożycia. Najczęściej można je spotkać w różnego typu kosmetykach. Oto kilka najbardziej znaczących przykładów:
- Białko mleczne, także białko z serwatki – może znajdować się w niektórych mydłach, szamponach i balsamach do ciała.
- Białko jaja kurzego – może być obecne w szamponach, kremach i balsamach.
- Orzechy – oleje orzechowe są często stosowane w mydłach, balsamach i szamponach.
- Soja – olej sojowy często jest wykorzystywany w mydłach.
- Pszenica – białko pszeniczne zawarte jest w szamponach, kremach, balsamach, a także w produktach do makijażu.
- Kakao, w tym masło kakaowe – znajduje się w licznych kosmetykach, szczególnie do pielęgnacji skóry.
Poza kosmetykami substancje alergizujące pochodzące z żywności są także stosowane w innych gałęziach przemysłu. Białko jaja kurzego jest często obecne w szczepionkach. Oleje roślinne, w tym także sojowy, są wykorzystywane do produkcji klejów czy farb. Farby mogą także zawierać białko pochodzące z mleka.
Możliwe objawy
Kontakt z alergenem pokarmowym w kosmetykach może prowadzić do objawów charakterystycznych dla alergii kontaktowej: pokrzywki i kontaktowego zapalenia skóry. Bardzo rzadkie, lecz możliwe, jest także wystąpienie reakcji anafilaktycznej, szczególnie jeżeli w przeszłości osoba chora miała taki epizod w wyniku spożycia alergenu.
Kontakt z kosmetykami a wywoływanie alergii
Wpływ alergenów pokarmowych w kontakcie zewnętrznym nie został jeszcze zbyt dokładnie zbadany. Podejrzewa się jednak, że kontakt z alergenami, na przykład w formie kosmetyków, może prowadzić ostatecznie do wykształcenia się alergii pokarmowej.[pullquote align=”right”]Kontakt z alergenami w formie kosmetyków może prowadzić ostatecznie do alergii pokarmowej.[/pullquote] Szczególnie na takie zjawisko narażone są małe dzieci, których skóra jest wyjątkowo przepuszczalna. Z tego względu odradza się stosowanie u niemowląt kosmetyków zawierających białka pokarmowe.
Środki ostrożności
Osoby borykające się z alergią pokarmową z czasem wyrabiają w sobie nawyk uważnego czytania etykiet produktów spożywczych. Trzeba sobie uświadomić, że nawyk ten powinien dotyczyć także wszystkich innych produktów, nawet tych, których byśmy nigdy nie podejrzewali o zawartość alergenów pokarmowych. Szczególną uwagę trzeba zwracać na kosmetyki, gdyż w dobie popularności naturalnych składników często stosowane w nich są substancje, które mogą być szkodliwe dla osób z alergią pokarmową.
Istnieje szereg testów pozwalających stwierdzić nietolerancję pokarmową naszego organizmu. Jednym z nich jest Food Detective.
trochę to zastanawiające..
nawet nie trochę….aż strach się bać coś użyć jeśli ktoś ma alergię….qurcze chyba wydrukuję sobie listę tego co nie powinno znajdować się w kosmetykach i będę zabierałą na zakupy