Astma to bez wątpienia jedna z „chorób naszych czasów”. Częstotliwość jest występowania waha się od 2 do 20%, a górna z tych granic jest charakterystyczna dla krajów wysoko rozwiniętych. W Polsce 1 na 20 osób choruje na astmę. Skala tego zjawiska, a także budżety wydawane na leczenie, stanowią poważny alarm do działania. Zasadniczym celem jest wyjaśnienie przyczyny patologii i opracowanie optymalnego postępowania terapeutycznego. Jakie perspektywy otwierają się przed nami w tym zakresie?
Jak rozpoznać astmę?
Według European Lung Foundation objawy astmy obejmują świszczący oddech, uporczywy kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej. Typowe jest ich występowanie w nocy i nad ranem. Źródłem dolegliwości są skurcze oskrzeli, do których dochodzi na skutek oddziaływania różnych czynników – głównie alergenów, ale także pyłów, gazów, dymu nikotynowego czy zanieczyszczeń środowiskowych. Mogą one pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej towarzyszą nam już od dzieciństwa. Z reguły napady astmy mają charakter epizodyczny z częstymi nawrotami. Oznacza to, że zwykle możemy normalnie funkcjonować pomiędzy okresami nasilania się objawów. Fakt ten jednak nie pozwala na bagatelizowanie problemu. Ataki choroby mogą bowiem kończyć się nawet hospitalizacją, przypadłość może mieć przebieg ciężki, a na całym świecie każdego dnia aż 3 osoby tracą z jej powodu życie. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak rozpoznać astmę, a następnie skutecznie ją kontrolować.
Jak stwierdzić astmę?
Rozpoznanie astmy odbywa się na podstawie wywiadu lekarskiego i dodatkowych testów. Pierwszy etap obejmuje identyfikację charakterystycznych objawów tej choroby. Ich potwierdzeniu może służyć spirometria. Badanie to polega na obserwacji pogarszających się parametrów FEV1 i wskaźnika Tiffaneau. Testy powtarzane są przy kilku zmiennych – np. w stanie spoczynku i przyśpieszenia, bez farmaceutycznego wsparcia i po podaniu leku rozkurczającego oskrzela. Uzyskane wyniki i dane o pacjencie (np. wiek, wzrost, płeć itd.) pozwalają komputerowo obliczyć wyniki spirometrii. Badanie odnosi się do uzyskiwanej w populacji średniej. Gdy wynik jest jej bliski, płuca pracują prawidłowo. Gdy natomiast znacząco odbiega od normy, możemy mieć do czynienia z astmą. Trzeba pamiętać, że badanie spirometryczne ma charakter pomocniczy, natomiast jako podstawa rozpoznania choroby może być traktowane po wykonaniu próby prowokacyjnej. Należy jednak pamiętać, że w astmie spirometria spoczynkowa może być prawidłowa, co nie przeczy rozpoznaniu choroby. Zwykle stosowana jest także diagnostyka różnicowa, gdyż schorzenie daje podobne objawy jak np. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.
Nowe nadzieje dla astmatyków
Choć dzisiejszy stan wiedzy medycznej pozwala na kontrolowany przebieg astmy, stale trwają prace nad nowymi lekami. Przykładem mogą być badania kliniczne prowadzone przez Centrum Medyczne Pratia w zakresie pulmonologii zarówno dla dorosłych, jak i małych pacjentów. Zyskują oni szansę na bezpłatne poddanie się innowacyjnym metodom postępowania terapeutycznego – przy wykorzystaniu najnowszych środków przeciwastmatycznych, przy zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego i przy udziale najlepszej kadry medycznej. Wszystko po to, aby stale poprawiać komfort życia chorujących i nie dopuszczać do sytuacji, które stanowią realne zagrożenie dla organizmu. Medycyna jest na dobrej drodze do tego celu. Przykładowo ostatnie odkrycia w wyjaśnieniu mechanizmu zwężania się dróg oddechowych wskazują na kluczową rolę białka HMGB1 w tym procesie. Perspektywa opracowania terapii, która znormalizuje produkcję tych białek, daje astmatykom nowe nadzieje.
mam nadzieję że te badania okażą się owocnym przełomem w leczeniu astmy , i ,że pomogą wielu chorym ,poprawić komfort ,życia jego jakość na zdecydowanie bezpieczniejszą…