Dziecko z astmą może normalnie funkcjonować w środowisku szkolnym. Często jednak zdarza się, że dzieci doświadczają objawów astmy również podczas pobytu w szkole. Dlatego bardzo ważne jest, aby pracownicy szkoły zostali poinformowani o chorobie dziecka, jej możliwych objawach i pomocy, jakiej muszą mu udzielić, kiedy ma atak.
Jak zapobiegać ewentualnym problemom mogącym pojawić się w szkole?
[dropcap]P[/dropcap]rzede wszystkim należy rozmawiać z dzieckiem na temat jego choroby, dostosowując poziom rozmowy do jego możliwości zrozumienia. Dzięki temu, jak również dzięki „ćwiczeniom” w samodzielnym braniu leków, stosowaniu inhalacji, dziecko będzie czuło się pewniej, a rodzice będą spokojniejsi o jego zdrowie i życie.
Jednocześnie konieczne jest, aby spotkać się z pracownikami szkoły (dyrektorem, nauczycielami, pielęgniarką szkolną) i poinformować ich:
- o chorobie dziecka,
- jakie należy podjąć działania w przypadku ataku astmy,
- o objawach astmy,
- jakie leki i w jaki sposób należy podawać dziecku.
Wskazane jest, aby sprawdzić pomieszczenia, w których dziecko będzie przebywało pod względem istniejących w nich potencjalnych alergenów. Należy porozmawiać z nauczycielem, aby zrobił wszystko, co możliwe, by zmniejszyć ryzyko kontaktu dziecka z czynnikiem wywołującym objawy astmy.
Konieczne też jest poinformowanie pielęgniarki szkolnej o wszystkich lekach, jakich dziecko może potrzebować w trakcie pobytu w szkole, jak również udzielić dokładnych instrukcji ich zażywania. Jednocześnie należy pamiętać o regularnym dostarczaniu leków, kiedy się kończą.
Pozostawanie w stałym kontakcie z pracownikami szkoły i upewnianie się, że w razie sytuacji zagrożenia zdrowia i życia dziecka będą potrafili zareagować prawidłowo, pozwoli na zapewnienie dziecku maksymalnego bezpieczeństwa, kiedy przebywa w szkole.
Kogo poinformować o chorobie dziecka?
Im więcej osób będzie poinformowanych o astmie dziecka, tym lepiej. Atak może nastąpić w chwili, kiedy na przykład nie ma wychowawcy, ale zastępujący go nauczyciel. Dlatego też należy się upewnić, że następujące osoby będą potrafiły pomóc dziecku w razie ataku:
- wychowawca – to osoba, która powinna być najlepiej poinformowana i najbardziej zaangażowana w dbanie o zdrowie dziecka. Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko z astmą jest zmęczone na przykład nocnym atakiem, dlatego może mieć trudności z koncentracją. Zdający sobie z tego sprawę wychowawca będzie umiał odpowiednio reagować na takie sytuacje. Ponadto dobrze jest poprosić wychowawcę, by porozmawiał z uczniami w klasie o chorobie dziecka;
- pielęgniarka szkolna – jeśli pracuje w szkole tylko w wybrane godziny, należy upewnić się, czy jest osoba, która w razie potrzeby będzie pełniła jej obowiązki i będzie potrafiła pomóc dziecku;
- inni nauczyciele;
- dyrektor.
Jakich informacji należy udzielić pracownikom szkoły?
- dostarczyć pracownikom plan działania w razie ataku astmy, w którym dokładnie będzie opisane, jak należy w takim wypadku postępować;
- poinformować, kiedy należy zadzwonić po pogotowie;
- podać numer telefonu do lekarza dziecka;
- podać adres szpitala, do którego w razie potrzeby należy zawieźć dziecko;
- podać numery telefonów do rodziców, opiekunów i zaufanych przyjaciół.
Kiedy można pozwolić dziecku na samodzielne zażywanie leków?
Wspólnie z lekarzem prowadzącym, jak również z pielęgniarką szkolną, rodzice powinni zadecydować, czy dziecko może samodzielnie zażywać swoje leki w szkole. Zwykle dzieci lepiej radzą sobie z objawami astmy, kiedy potrafią same stosować swoje leki i inhalacje, jednak przed podjęciem takiej decyzji, należy zadać sobie następujące pytania:
- Czy dziecko wyraża chęć samodzielnego zażywania leków na astmę w szkole?
- Czy lekarz prowadzący uważa, że dziecko jest wystarczająco dojrzałe i odpowiedzialne, by móc samemu stosować leki?
- Czy dziecko potrafi samo rozpoznać objawy astmy i/lub anafilaksji?
- Czy dziecko potrafi dostosować dawkę do objawów?
- Czy dziecko potrafi podać sobie leki?
Współpracując ściśle z pracownikami szkoły oraz ucząc dziecko zauważać objawy i stosować odpowiednio leki, zapewnimy mu bezpieczeństwo. Przede wszystkim jednak damy poczucie, że chorując na astmę, może normalnie funkcjonować w środowisku rówieśników.
Czy dziecko z astmą może uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego?
Nauczyciel wychowania fizycznego powinien być zaznajomiony ze specyfiką objawów astmy i czynnikami, które wywołują ataki. Powinien też wiedzieć, że dziecko może, zgodnie z zaleceniami lekarza, zażywać przed wysiłkiem fizycznym odpowiednie leki, by uniknąć ataku.
Czego można oczekiwać ze strony szkoły?
Zarówno rodzice, jak i dzieci mają prawo oczekiwać od szkoły zrozumienia dla ograniczeń spowodowanych chorobą, jak również odpowiedniego wsparcia i pomocy. Jednocześnie dziecko ma prawo do udziału we wszystkich zajęciach, w których biorą udział jego rówieśnicy, jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań lekarskich, nawet jeśli wymaga to większego nakładu pracy ze strony szkoły.
z tym podawaniem leku przez dziecko ,to wstrzymała bym się do odpowiedniego wieku ,to jednak nie są żelki czy inne słodycze które pomimo szkodliwości od razu nie zrobią nam krzywdy ,to są sterydy które używane niepoprawnie mogą zrobić krzywdę pogarszając stan zdrowia…z resztą artykułu zgadzam sie absolutnie..