Lato to czas igrzysk i sportowych rywalizacji. Wszyscy z podziwem obserwujemy sportowców, którzy mimo astmy doskonale sobie radzą. Wciąż jednak można spotkać się z zarzutami, że leki dla astmatyków działają jak doping i przyczyniają się do lepszych wyników. Czy faktycznie? Jaki wpływ na wydolność sportowców mają stosowane leki?
Proste zasady?
[dropcap]R[/dropcap]eguły dotyczące dopingu wydają się na pierwszy rzut oka jasne i proste: wszyscy sportowcy chorzy na astmę podlegający badaniom antydopingowym muszą przedstawić specjalne zaświadczenia potwierdzające konieczność stosowania leków na astmę, zarówno w czasie trwania treningów, jak i podczas zawodów. Zasady Światowej Agencji Antydopingowej mają zastosowanie na całym świecie, jednak w każdym kraju mogą obowiązywać osobne reguły. Każdy sportowiec musi udowodnić swoją niewinność, nie na odwrót.
Lista substancji i metod zabronionych
Światowa Organizacja Antydopingowa (WADA) wprowadziła w życie 1 stycznia tego roku Listę substancji i metod zabronionych, która bezwzględnie obowiązuje sportowców. Na liście tej znajdują się:
Substancje zabronione na i poza zawodami we wszystkich dyscyplinach sportu:
- Substancje niezatwierdzone
- Środki anaboliczne
- Hormony i substancje pokrewne
- Beta 2 agoniści
- Antagoniści i modulatory hormonów
- Diuretyki i środki maskujące
Substancje zabronione tylko na zawodach
- Stymulanty
- Narkotyki
- Kanabinoidy THC, (marihuana i haszysz)
- Glikokortykosteroidy
Metody zabronione w sporcie na i poza zawodami
- Metody zwiększające transfer tlenu
- Manipulacje fizyczne lub chemiczne
- Doping genetyczny
Substancje zabronione w określonych dyscyplinach sportowych
- Alkohol
- Beta-Blokery
Leki wziewne stosowane w astmie nie zwiększają możliwości organizmu, w przeciwieństwie do tych samych leków stosowanych w formie tabletek lub zastrzyków. Dotyczy to zarówno leków rozszerzających oskrzela, jak i sterydów. Na przykład leki rozszerzające oskrzela zażywane w dużych dawkach w tabletkach powodują zwiększanie się masy mięśniowej. Nie ma to miejsca w przypadku stosowania tych leków w formie inhalacji.
Badanie antydopingowe wymaga dostarczenia próbki moczu. Jeśli zawartość w moczu leków rozszerzających oskrzela lub sterydów jest bardzo wysoka, może to wskazywać na zażywanie przez sportowca leków w formie tabletek lub zastrzyków, nie tylko w formie inhalacji.
Jeżeli dana osoba stosuje leki na astmę wyłącznie w formie wziewnej, zawartość leków w moczu będzie śladowa. Dlatego też istnieją limity, których nie można przekroczyć. Nie jest jednak możliwe dokładne określenie dawki leku, jaką osoba może zażyć, by nie przekroczyć określonego limitu.
Doping to śliski temat. Z ust samych sportowców s lyszy się przecież zarzuty, że to neisprawiedliwe, że niektórzy zawodnicy stosują leki na astmę. teraz sama już nie wiem co myśleć, ale to trochę podwójne piętnowanie chorych