Atopowe zapalenie skóry najczęściej przejawia się jako swędząca wysypka. Jeśli pojawia się u małych dzieci, ich stan z wiekiem się polepsza. U niektórych z nich, choroba ustępuje nawet przed 2 rokiem życia. Dzieci cierpiące na AZS mają 50% szans, by wejść w dorosłe życie bez tej choroby.Jednocześnie, siła objawów AZS zmniejsza się wraz z wiekiem.
[dropcap]J[/dropcap]ak pielęgnować delikatną skórę, by zwiększyć szanse na wyzdrowienie? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czy można zapobiec atopowemu zapaleniu skóry?
Istnieje prawdopodobieństwo, że dzieci, których członkowie rodziny chorowali na AZS lub na alergię, mogą również zachorować na AZS. Mając tę wiedzę, dobrze jest podjąć pewne działania, które mogą zapobiec wysypce lub zmniejszyć jej nasilenie.
- Jeśli to możliwe, należy dziecko karmić piersią co najmniej przez 6 miesięcy, aby zwiększyć jego odporność.
- W momencie, gdy dziecko będzie gotowe na spożywanie stałych pokarmów, należy porozmawiać z lekarzem o tym, czy powinno ono unikać produktów, które często powodują alergie pokarmowe, np. jajek, orzeszków ziemnych, mleka, soi i pszenicy.
Jak pielęgnować chorą skórę?
Chora skóra wymaga specjalnego traktowania. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne w jej pielęgnacji:
- Należy unikać wysuszenia skóry, dlatego odpowiednia będzie kąpiel w letniej wodzie, nie dłużej niż 5 – 10 minut.
- Należy unikać żeli i olejków do kąpieli, używając systematycznie mydła tylko do pach, pachwin i stóp.
- Po kąpieli natychmiast należy wsmarować tłusty krem lub maść, najlepiej bez środków zapachowych.
- Lepsze rezultaty można uzyskać, smarując skórę odpowiednimi preparatami, co najmniej 2 razy dziennie.
Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza
- Należy dbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza tak, by uniknąć przegrzania i wychłodzenia.
- Pościel i ubrania najlepiej prać w proszku do skóry wrażliwej. Płyny do płukania tkanin i wybielacze mogą powodować podrażnienia, dlatego należy unikać ich stosowania.
- Używać zalecanej przez producenta ilości proszku do prania.
Stosowanie leków
- Lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe w celu zmniejszenia świądu, wygaszenia reakcji zapalnych i obrzęków.
- Maści steroidowe mogą pomóc we wstępnym okresie leczenia w zlikwidowaniu stanu zapalnego, jednak stosowane zbyt długo, dostając się do krwiobiegu, mogą powodować uszkodzenia ważnych narządów lub zanik skóry.
- Kortykosteroidy o działaniu ogólnym stosowane są tylko w najcięższych przypadkach, w początkowej fazie leczenia, dla zlikwidowania ostrego zapalenia.
- Antybiotyki stosowane są w przypadku nadkażenia bakteryjnego.
- Jako uzupełnienie terapii, warto sprawdzić, w jakich warunkach chory na AZS odczuwa ulgę – niektórym może pomóc pobyt w górach, innym nad morzem.
- W przypadku występowania jednocześnie AZS i rybiej łuski, korzystne rezultaty może przynieść naświetlanie lampami emitującymi promienie ultrafioletowe.
Jak jeszcze można pomóc chorej skórze?
- Unikać kontaktu skóry z mydłami wysuszającymi skórę, perfumami, wełną, szorstkimi ubraniami i pościelą.
- Jeżeli u osoby z AZS została stwierdzona alergia, należy unikać alergenów mogących wywołać lub pogorszyć wysypkę, takich jak roztocza kurzu domowego, wydzieliny zwierząt, wybrane składniki pokarmowe. Dieta eliminacyjna polegająca na całkowitym zaprzestaniu spożywania alergizujących potraw daje duże szanse na całkowite wyleczenie z atopowego zapalenia skóry – jeśli zastosuje się ją u dziecka przed 1 rokiem życia, daje 100 % skuteczności!
- Kontrolowanie swędzenia i drapania – paznokcie powinny być krótko obcięte i wypiłowane tak, aby nie poraniły skóry podczas drapania, na przykład podczas snu.
- Gdy po przeprowadzeniu testów, stosowaniu leków i diety nie widać poprawy, a jednocześnie wywiad środowiskowy sugeruje, że stres może mieć znaczenie w podtrzymaniu choroby, dobrze byłoby, gdyby cała rodzina zasięgnęła porady u psychologa.
Zarówno stosowanie się do wskazówek lekarza dotyczących leczenia, jak i odpowiednia pielęgnacja chorej skóry, pozwolą na uzyskanie większego komfortu osoby cierpiącej na AZS. Dzięki temu można:
- zapobiec pogorszeniu się stanu skóry,
- łagodzić skórę, zmniejszając ból i swędzenie,
- zmniejszyć napięcie emocjonalne,
- zapobiec infekcjom,
- zapobiec zgrubieniom skóry.
Należy podkreślić, że właściwa pielęgnacja jedynie łagodzi objawy, najskuteczniejszym jednak sposobem leczenia w przypadku alergicznego podłoża AZS jest eliminacja alergenów na tyle, na ile to możliwe. Całkowity brak kontaktu z alergenami połączony z dbałością o stan skóry to podstawy leczenia i pielęgnacji skóry z AZS.
„Atopowe zapalenie skóry.” Źródła
i to prawda ważne jest to wszystko ale czasem niestety produkty dedykowane najmłodszym okazują się niehipoalergiczne dotyczy to żeli do mycia ciała johnsons baby u nas to była tragedia tak samo jak bobini do prania w końcu metoda prób i błędów pierzemy w Jelp i mam spokój
nie ma co wierzyć w hipoalergiczne produkty… Ostatnio kupiłam proszek Lovela… i odplamiacz. Coś strasznego. Uczulenie od pierwszego prania..! Kto im dał to prawo, żeby opisac produkt „hipoalergicznym”??? Przecież stosujemy ten produkt do prania alergicznych dzieci, do cholery..
Bardzo ważne i przystępnie sformułowane informacje!