Wiele mówi się o dobroczynnej roli bakterii w regulowaniu pracy organizmu. Od dawna stosujemy pożyteczne drobnoustroje w dolegliwościach jelitowych, czemu więc nie spróbować leczyć nimi alergii?
Czym są probiotyki?
[dropcap]W[/dropcap]edług Światowej Organizacji Zdrowia, probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podane człowiekowi w odpowiednich dawkach pozytywnie wpływają na jego zdrowie. Medycyna zna dość dobrze wpływ takich mikroorganizmów na pracę układu pokarmowego i z powodzeniem stosuje w leczeniu różnych jego dolegliwości. Od pewnego czasu w kręgach naukowych mówi się o tzw. hipotezie higienicznej w kontekście alergii. Wedle niej, to właśnie brak tych „dobrych” drobnoustrojów może być jednym z czynników wywołujących uczulenia. Naukowcy wysnuli w związku z tym hipotezę, że ich uzupełnienie może pozwolić uczulenia zwalczyć.
Jak to działa?
Według badaczy, probiotyki są w stanie regulować reakcje układu odpornościowego, przełączając go na bardziej zrównoważoną odpowiedź typu Th1, która nie powoduje wystąpienia objawów alergicznych. Przeprowadzone projekty badawcze sugerują, że taka regulacja może zarówno zapobiegać alergii, jak i łagodzić już istniejącą.
Eksperymenty przy użyciu różnych szczepów bakterii kwasu mlekowego, znanych między innymi z występowania w jogurcie, pokazały, że podawanie dzieciom probiotyków może w znaczący sposób przyspieszyć wyrośnięcie z atopowego zapalenia skóry, zapobiec zaostrzeniu choroby lub w ogóle [pullquote]Podawanie dzieciom probiotyków może w znaczący sposób przyspieszyć wyrośnięcie z atopowego zapalenia skóry.[/pullquote]uniemożliwić jej rozwój. Podkreślamy słowo „może”, ponieważ naukowcy nie otrzymali jeszcze jednoznacznych, niepodważalnych rezultatów. Badano także wpływ probiotyków na alergie pokarmowe i astmę, jednak w tej sferze nie osiągnięto zadowalających efektów. Pewne nadzieje można wiązać jednak z użyciem bakterii w zwalczaniu alergii wziewnych. Fińscy naukowcy twierdzą, że picie mleka sfermentowanego przez odpowiedni szczep bakterii może łagodzić objawy sezonowego kataru alergicznego.
Melodia przyszłości
Od eksperymentów do leczenia w naszych gabinetach lekarskich jest jednak długa droga. Wciąż musimy bliżej przyjrzeć się mechanizmom rządzącym alergiami, a także dowiedzieć się, które szczepy bakterii i w jaki sposób należy podawać, żeby osiągnąć pożądany skutek. Jogurty czy kefiry dla osób, które nie borykają się z nietolerancją laktozy, mogą więc stać się podstawą zdrowej diety.
taa na pewno by wyszło na zdrowie ,myślę ,że nie ma co nadużywać rzeczy na zapas a wszczególnośći jeśli chodzi o leki ,jeśli masz zapisane bierz to bierz jeśli nie masz zapisane to nie bierz tak inaczej instytucja lekarza była by do bani,zresztą taki probiotyk to produkcja człowieka więc myślę ,że niekoniecznie musi wyjść na zdrowie tak?
szczerze powiem,że ja używam probiotyki kiedy lekarz każe dawać przy antybiotykoterapii,nie wpadłą bym na to ,że można je uzywać przy alergii….w sumie wychodzi na to ,że mozna je brać po prostu cały rok?? czy to wyszło by nam na zdrowie??