Kiedyś interesowaliśmy się głównie tym, by nie nosić sztucznych włókien. Teraz naturalność to za mało. Ważne jest nie tylko to, czy tkanina jest pochodzenia naturalnego, lecz także sposób w jaki włókna na nią zostały pozyskane. Chodzi przecież o to, co noszą na sobie nasze dzieci. O zaletach certyfikowanej eko-bawełny opowiadają Maciej Rogosz i Magda Osińska z Dla Krasnala.
Hipoalergiczni: Rodzice coraz częściej zwracają uwagę na podawane dzieciom jedzenie, starannie wybierają kosmetyki. Nadszedł czas także na tkaniny. Na co zwracać uwagę, kupując ubranka dla dziecka?
Dla Krasnala: Naskórek u małego dziecka jest dwukrotnie cieńszy niż u osoby dorosłej. Wrażliwa skóra malucha jest przez to dużo bardziej narażona na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia oraz na przenikanie szkodliwych substancji z otoczenia do wnętrza organizmu. Należy pamiętać, że groźne dla zdrowia substancje mogą kryć się nie tylko w kosmetykach, ale również – w tkaninach. Dlatego kupując ubranko dziecięce warto zainteresować się nie tylko rodzajem materiału, z jakiego zostało wykonane. To, co jest naprawdę istotne, to poszczególne etapy całego procesu produkcji ubranka.
Tymczasem informacje jakie możemy uzyskać o materiale ograniczają się zazwyczaj do widniejących na metkach określeń: „100% bawełny” lub „bawełna organiczna”. Należy uświadomić sobie fakt, że bazując na tych informacjach nie wiemy, co działo się z ubrankiem zanim trafiło do sklepu.
Instytucja GOTS (Global Textile Standard) ocenia nie tylko jakość wyrobu, ale przede wszystkim monitoruje cały proces jego powstawania – od ziarenka, które kiełkuje w glebie aż do postaci ubranka wystawionego na sprzedaż. Ponadto GOTS określił restrykcyjne wymogi dla producentów ubranek organicznych. Losy produktu są objęte ścisłą kontrolą, począwszy od uprawy, aż do produkcji. Wybór artykułów oznaczonych certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard) daje pewność, że są one wolne od wszelkich szkodliwych chemikaliów, chlorowych wybielaczy, czy sztucznych barwników. Tym samym są najlepsze dla komfortu i zdrowia dzieci. Certyfikowane produkty z bawełny organicznej wyróżniają się niezwykłą trwałością. Są niezwykle odporne na utratę koloru. Poza tym są niesamowicie miękkie w dotyku. Wszystko to sprawia, że są idealne dla wrażliwej skóry dziecka, w tym dla małego alergika.
Prawdę mówiąc wystarczy dotknąć, aby poczuć różnicę i już na zawsze zakochać się w bawełnie organicznej
H: Organiczne, ekologiczne…czy to oznacza, że ubranka dla dzieci są szare i ascetyczne?
DK: Dobierając asortyment do naszego sklepu, kierujemy się dwoma koronnymi zasadami. Po pierwsze każdy produkt musi bezwzględnie posiadać certyfikat GOTS. Po drugie nie może być nudny! Stawiamy na odważne kolory, wzory w stylu skandynawskim i unikalny design. Furorę robi kultowy wzór w banany charakterystyczny dla marki Indikidual. Produkty od Pigeon Organics oraz redurchin zdobyły prestiżową nagrodę Junior Design Awards za najlepszy design swoich ekologicznych ubranek i akcesoriów dla dzieci. Większość producentów, z którymi współpracujemy czerpie pomysły i inspiracje od swoich dzieci. To one wiedzą najlepiej w co chcą się ubierać. Oczywiście wszystkie barwniki użyte do produkcji ubranek są zatwierdzone przez instytucję GOTS. Pilnujemy, aby wszystko było w pełni ekologiczne i przyjazne dla skóry oraz dla środowiska.
H: Jak wyglądają ceny ubranek z bawełny organicznej w stosunku do masowo produkowanych ubranek z sieciówek?
DK: Masowa produkcja pod hasłem „jak najwięcej i w jak najkrótszym czasie” niesie ze sobą liczne, negatywne skutki uboczne. Mimo niskiej ceny, otrzymujemy produkt wątpliwej jakości. W dodatku cały łańcuch produkcji nasycony jest ogromem toksycznych substancji. Cierpi na tym nie tylko środowisko oraz ludzie, którzy pracują przy uprawie bawełny. Na wpływ szkodliwych chemikaliów narażone są również dzieci, które na co dzień noszą ubranka wyprodukowane w taki sposób. Naprzeciw temu wychodzi ruch Slow Fashion , który jest nam bardzo bliski. Warto spojrzeć szerzej niż jedynie na cenę, która nie powinna być jedynym kryterium warunkującym zakup. Jakość oraz bezpieczeństwo naszych ubranek dla skóry potwierdzają certyfikaty GOTS oraz Soil Association. W parze z jakością idzie trwałość. Ubranka wytrzymują nawet 100 prań w stanie nienaruszonym. Dzięki temu inwestycja ta jest długofalowa, więc na dłuższą metę staje się opłacalna. Można nie tylko cieszyć się zakupionym ubrankiem przez długi czas, ale również przekazać je później kolejnemu maluchowi w rodzinie. Ponadto ubranka dostępne w naszym sklepie pochodzą od renomowanych producentów ubranek organicznych z Wielkiej Brytanii. Ich unikalny design, bogactwo wzorów i kolorów, a jednocześnie w pełni ekologiczny proces produkcji sprawiają, że na polskim rynku są produktami wyjątkowymi. Uważamy więc, że ich ceny są adekwatne do korzyści jakie wiążą się z ich zakupem. Wyższa cena wynika również z faktu, że uprawa bawełny organicznej to niecałe 2% całkowitej produkcji bawełny na świecie. Koszty związane z produkcją ubranek oraz praca wykonywana przez instytucje monitorujące cały łańcuch produkcji są ogromne. Bardzo byśmy chcieli żeby jak najwięcej osób mogło sobie pozwolić na zakupy u nas, więc staramy się często organizować promocje.
H: Proponują Państwo tkaniny organiczne, a co z samym procesem produkcji?
DK: Produkcja naszych ubranek odbywa się zgodnie z założeniami Fair Trade (organizacji handlu etycznego). Oznacza to, że każda osoba która brała udział w ich powstawaniu była traktowana sprawiedliwie z pełnym poszanowaniem jej praw. Gleba pod uprawę bawełny organicznej musi być wolna od wszelkich chemikaliów przez okres minimum trzech lat. Osoby pracujące przy pozyskiwaniu bawełny nie narażają więc swojego życia i zdrowia. Restrykcje Fair Trade dotyczą również wieku osób zatrudnionych (dzieci mają zakaz pracy). Dobre i godne warunki pracy są absolutną koniecznością, ponieważ potrzeby ludzi oraz środowiska są niezwykle ważne
H: Jakie marki Państwo oferują? Skąd pomysł na wprowadzenie ich na rynek polski, czy Państwo sami także wybierają odzież z bawełny organicznej?
DK: Oferowane przez nas marki to uznane na całym świecie Indikidual, redurchin i Pigeon Organics. O każdej z nich można napisać osobny artykuł, jednak to czym najbardziej nas przekonały to wartości jakimi się kierują. Wszystkie bowiem stawiają sobie za cel, aby jak najlepiej wpasować się w potrzeby i gusta maluchów, dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo. W redurchin ubranka szyte są w przemyślany sposób, aby żaden z elementów nie podrażniał skóry dziecka (brak wystających metek odzieżowych). Produkty Indikidual pełne są intensywnych kolorów i odjazdowych detali, co powoduje zachwyt nie tylko u dzieci, ale także u rodziców. Marka Pigeon Organics to nie tylko ubranka, ale również akcesoria dla najmłodszych (kocyki, śliniaczki, ręczniczki). Wszystko wykonane jest z niezwykłą dbałością o detale.
Pomysł na wprowadzenie tych marek na rynek polski był bardzo prosty – chcieliśmy robić coś, co w pełni spełni oczekiwania dzieci oraz rodziców. Dbamy o atrakcyjny wygląd ubranek, ale największą wagę przywiązujemy do ich wpływu na zdrowie maluchów, środowisko oraz pracowników. Reprezentowanie tych wartości jest dla nas bardzo ważne. Pozwala nam to odczuwać satysfakcję z naszej pracy.
H: Gdzie można kupić Państwa ubranka?
DK: Ubranka i akcesoria marek Indikidual, redurchin i Pigeon Organics można kupić w naszym sklepie internetowym Dla Krasnala. Są to producenci uznani na całym świecie, natomiast nowi na polskim rynku. W najbliższym czasie będziemy uczestniczyli w targach Slow Fashion w dniach 21-22 marca 2015 roku. Będzie można wtedy zobaczyć na żywo nasze kolekcje i przekonać się, że kolorowe ubranka z certyfikowanej bawełny organicznej to coś wyjątkowego. Coś, co naprawdę robi różnicę. Serdecznie zapraszamy!
Magda Osińska – pasjonatka mody, zdrowego trybu życia i jazdy konnej. U dzieci podziwia przede wszystkim wyobraźnię, która pozwala przekraczać im granice, które my jako dorośli często postrzegamy jako nieosiągalne.
Maciej Rogosz – zaangażowany w rozwój osobisty, interesuje się ekologią a w wolnych chwilach uprawia karate. O dzieciach mówi, że jeśli mają taką możliwość, będą naśladować dorosłych. Z tego względu musimy dbać, aby w każdej chwili być dla nich autorytetem i uczyć je wspaniałych wartości.
Prowadzą sklep Dla Krasnala, kontakt: sklep@dlakrasnala.pl