Pływanie na basenie to zdrowy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Po wyjściu z wody część z nas uskarża się jednak na dolegliwości łudząco podobne do objawów alergii. Czy możemy być uczuleni na chlor?
Spokojnie, to raczej nie alergia
[dropcap]C[/dropcap]hlor sam w sobie uczula niezmiernie rzadko, jest za to bardzo silnym naturalnym utleniaczem i ma drażniące działanie. Szczególnie narażone na podrażnienia są drogi oddechowe i błony śluzowe. Z tego względu chlor może potęgować objawy już istniejących chorób, w tym astmy, wysiłkowego skurczu oskrzeli czy alergii. Podrażnienie dróg oddechowych może także zwiększać ryzyko pojawienia się astmy lub alergii w przyszłości, zarówno u dorosłych, jak i młodzieży. Osoby wrażliwe mogą odczuwać objawy takie jak:
- Kaszel, szczególnie w nocy i po wysiłku
- Problemy z oddychaniem
- Wrażenie ucisku w klatce piersiowej
- Świszczący oddech
- Katar
- Świąd
- Kichanie
- Zatkany nos z powodu obrzęku podrażnionej śluzówki
Chlor w domu
Utleniające działanie chloru znalazło szereg zastosowań w chemii domowej, między innymi w wybielaczach i środkach czyszczących. Istnieje duża szansa, że jeżeli udamy się do łazienki to znajdziemy tam jakiś środek zawierający chlor. W związku z tym przy wykonywaniu prac domowych narażeni jesteśmy na drażniące działanie chloru.
Substancja ta w kontakcie ze skórą może powodować kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. Zmiany skórne spowodowane podrażnieniem mogą wyglądem przypominać reakcję alergiczną, jednak ich przyczyną jest kontakt z substancją chemiczną, nie zaś niewłaściwa reakcja układu odpornościowego. Po kontakcie może pojawić się:
- Pokrzywka
- Zaczerwienie
- Świąd
- Wysypka
Podrażnione miejsce najlepiej przemyć wodą z mydłem. Chlor w kontakcie z tkankami i wodą wytwarza kwas, który jest przyczyną podrażnienia. Mydło ma z reguły odczyn zasadowy, co neutralizuje działanie kwasu. Warto także zastanowić się nad zmianą stosowanych środków czystości, w sklepach dostępne są alternatywy niezawierające chloru.
Woda w kranie
Chlor powszechnie dodawany jest przez firmy wodociągowe do wody pitnej w celu zlikwidowania szkodliwych bakterii, które mogą się w niej znajdować. Może wpływać na zapach wody, jednak jest całkowicie niegroźny dla zdrowia w ilościach stosowanych przy uzdatnianiu. Przeważnie dodaje się 0,1-0,2 mg chloru na litr wody. Oznacza to, że w tysiącu litrów wody obecna jest jedna kropla chloru. To mniej więcej taka ilość jak w czterech pełnych wannach.
Prawdziwa alergia
Jeżeli reakcja po kontakcie z chlorem jest niemalże natychmiastowa, a objawy sugerują anafilaksję (przyspieszone tętno, kłopoty z oddychaniem, utrata przytomności, spadek ciśnienia krwi), to należy natychmiast wezwać pomoc lekarską.
Łagodniejsze reakcje mogą być leczone objawowo. Przede wszystkim jednak trzeba zadbać o zmycie z siebie pozostałości chloru. Wskazany jest prysznic zaraz po wyjściu z basenu. Pojawiające się zmiany na skórze można łagodzić przy pomocy maści sterydowych, zaś pokrzywka czy swędzenie mogą być opanowane przy pomocy leków antyhistaminowych.
Jeśli już chorujemy na choroby alergiczne, to warto zapytać naszego lekarza jak możemy się przygotować do kontaktu z większymi niż zazwyczaj ilościami chloru.
chodzę na basen pomimo alergii ,na szczęście nie na chlor i na razie daje rade , mam nadzieję ,że nie dostane żadnego uczulenia na chlor bo sobie nie wyobrażam ,w sumie najgorzej jest w basenie gdzie woda jest podgrzewana tam masakrycznie czuć chlor ,a to basen dla malutkich dzieci 🙁
Witam,
Chodzę na basen regularnie , co dwa dni wyłączając weekendy.
Po jakimś czasie zauważyłem u siebie reakcje allergiczną na chlor.
Objawy są dość uciążliwe ponieważ nie mogę spać zmagając sie z nadmiernym kichaniem i cieknącą bez przerwy wydzieliną z nosa.
Niestety pływanie (ćwiczenie) jest jedynym ratunkiem , który pozwala mi funkcjonować przy trzech przepuklinach na kręgosłupie.
Noski i różnego rodzaju maści nie pomagają.
Co mam w tym przypadku zrobić
Lekarz podpowiedział mi,że są zastrzyki odczulające choć nie zawsze skuteczne.
Poproszę o radę.
Pozdrawiam
Kris, w bieżącym (luty 2-17) wydaniu magazynu drukowanego HIPOALERGICZNI jest spory artykuł Profesora Andrzeja Emeryka na temat odczulania, może jednak warto podjąć próbę? Poczytaj zalecenia lubelskiej uczelni, a potem dopiero rozważ inwestycję. My – jako redakcja – bardzo polecamy odczulanie, bo to jest nowoczesna i skuteczna metoda (ale nie dla małych dzieci). Pozdrawiam.
„Uczulenie na chlor” z wody nawet kranowej istnieje tylko rzadko jest podawane do wiadomości szerszego grona alergików czy potencjalnych pacjentów przychodni alergologicznych. Cytuję za dr.Danutą Myłek alergologiem „Chlor i jego trujące związki z innymi zanieczyszczeniami chemicznymi – sprzyjają powstawaniu alergii dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Niszczą bowiem strukturę śluzówek, ułatwiając penetrację alergenu w głąb tkanek do krwi, wywołują napady astmy i kataru u chorych z alergią. ” Polecam pić wodę z kranu przegotowaną, którą wcześniej odstawi się w dzbanku na noc lub używać dzbanka chocby tańszej wersji do filtrowania wody. Pozdrawiam. Sylwia Kowalska – dietetyk, źródło artykułu w linku : http://www.stow-czystawoda.pl/lekarze_mylek.php
Sylwia, bardzo dziękuję za ten komentarz. Tak mi się właśnie wydawało, ze moja 1, 5 roczna córeczka zawsze gorzej się czuje po zajęciach an basenie (zdrowa czy chora, oddycha buzią, psika). Lekarze nic konkretnego nie potrafią powiedzieć, sugerują, że winne są koty , które mamy w domu. Ja natomiast widzę, że musi to niestety mieć z wiązek z wodą w basenie.
Polecam baseny ozonowane 🙂
niestety nie we wszystkich miastach są takie i co wybrać? zrezygnować z basenu który jest fajną formą spędzania czasu z dziećmi zwłaszcza latem???? czy sprawdzić opcję uczulenia na chlor czy też podatności na takie uczulenie???/ sama już nie wiem lubię wodę ,latem korzystam z basenu i jest spoko fakt że oczy potem szczypiąale warto według mnie….