Chociaż prawie wszystkie matki rozpoczynają karmienie piersią po urodzeniu dziecka, to ze względu na brak profesjonalnej opieki i wsparcia nie robią tego odpowiednio długo. Specjaliści w dziedzinie laktacji i neurologopedii przygotowali protokół oceny umiejętności ssania po to, aby usystematyzować opiekę nad matką i noworodkiem na dużą skalę.
To milowy krok w opiece nad matką i dzieckiem, w kraju, w którym często jakość tej opieki jest kwestią przypadku.
Co należy ocenić?
Karmienie piersią odgrywa kluczową rolę w rozwoju niemowlęcia. Prawidłowe karmienie zależy zarówno od umiejętności i wiedzy matki jak i od możliwości dziecka. Przy ocenie prawidłowości tego procesu należy brać pod uwagę budowę jamy ustnej dziecka, umiejętność chwytania i ssania piersi, efektywność pobierania pokarmu, pozycję dziecka i matki podczas karmienia oraz dobowe wskaźniki karmienia. Dopiero analiza tych wszystkich czynników umożliwia znalezienie ewentualnych problemów, a co za tym idzie fachową pomoc.
Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej, personel szpitala w którym odbył się poród powinien udzielić matce wskazówek dotyczących skutecznego karmienia i dokonać pierwszej oceny umiejętności ssania noworodka. Standardy to jedno, a praktyka drugie. Wymienione działania nie są w Polsce powszechne. Rola personelu medycznego jest więc tutaj ogromna.
Od specjalistów dla specjalistów
Protokół oceny umiejętności ssania piersi został opracowany przez lekarzy certyfikowanych konsultantów laktacyjnych IBCLC (International Board Certified Lactation Consultant) i neurologopedów ze specjalizacją wczesna interwencja. Protokół zawiera szczegółowy opis tego jak należy oceniać umiejętności ssania piersi u noworodków. Pozwala on w jednolity sposób ocenić anatomiczne warunki dziecka i jego umiejętność pobierania pokarmu. Umożliwia także ocenę wiedzy i umiejętności matki w zakresie pozycji i techniki karmienia, oraz pozwala ocenić domową skuteczność karmienia piersią.
Co może dać protokół?
Tomasz Chodkowski, fundator fundacji Mleko Mamy, komentuje: „Dzięki tej rewolucyjnej pracy, pediatrzy i neonatolodzy (mam nadzieję, że nie tylko oni, ale to na nich spoczywa obowiązek prawny), będą mogli znacząco bardziej rzeczowo i rzetelnie oceniać kompetencje i gotowość do efektywnego ssania piersi dziecka urodzonego o czasie, co skutkować powinno automatycznie znacznym zwiększeniem grupy matek karmiących piersią 6 miesięcy i dłużej.”
Protokół został opublikowany w czasopiśmie naukowym „Postępy neonatologii” w artykule autorstwa Magdaleny Nehring-Gugulskiej, Moniki Żukowskiej-Rubik, Pauliny Stobnickiej-Stolarskiej i Barbary Paradowskiej. Czasopismo dostępne jest jedynie w formie papierowej.