Ogólnopolskie wydarzenie edukacyjno-promocyjne o nazwie AtoPsoriaDerm, organizowane w Targach Kielce odbędzie się 1 lipca 2017 roku. Dedykowane jest każdemu, kto świadomie dba o jakość swojej skóry, a także osobom borykającym się z różnymi problemami skórnymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób z łuszczycą łuszczycowym zapaleniem stawów i atopowym zapaleniem skóry. oraz ich rodzinom i bliskim. Wstęp dla wszystkich, którzy wezmą udział w tym niezwykłym wydarzeniu będzie bezpłatny. Jego ambasadorem został Michał Wiśniewski, który od 15 lat choruje na łuszczycę.
Z Michałem Wiśniewskim, wokalistą zespołu Ich Troje, chorującym na łuszczycę, rozmawiała Katarzyna Kulińska.
– Dlaczego zdecydowałeś się wspierać takie wydarzenie jak targi dla chorych na łuszczycę AtoPsoriaDerm, które już 1 lipca odbędą się w Targach Kielce?
– Od 15 lat wiem, że jestem chory na łuszczycę. Dowiedziałem się, o tym tuż przed 30-tką i wtedy była to dla mnie sprawa bardzo wstydliwa. Teraz już nie jest – ten temat po prostu mi towarzyszy jak wielu innym chorym na łuszczycę, nauczyłem się z nim żyć. Ale nadal funkcjonuje wiele tabu, dotyczących chorób mniej lub bardziej dotkliwych. Dlatego osoby publiczne, powinny angażować się w „oswajanie” takich tematów. Pamiętam, kiedy Mandaryna (druga żona przyp. red.) dostała cukrzycy ciążowej i mówiąc o tym otwarcie zrobiła kawał dobrej roboty dla upowszechnienia wiedzy na ten temat.
– Jaki jest Twój przekaz?
– Powiedziałem publicznie o alkoholizmie, nowotworze, teraz mówię o łuszczycy – żeby pokazać ludziom, że nie są sami. Nie chcę brzmieć patetycznie, ale osobom chorym chciałbym powiedzieć, że często życie stawia nam wyzwania, a nie, jak sądzimy, stwarza problemy. Dlatego z łuszczycą trzeba coś zrobić, najlepiej leczyć i jednocześnie nauczyć się z nią funkcjonować. Są przypadki w życiu będące o wiele poważniejszym powodem do stresu i przeżywania depresji. Jednak rozumiem osoby, które mają 30 – 50 i więcej procent ciała dotkniętych łuszczycą i z tego powodu na przykład piją. Sam prowadziłem dość intensywne życie muzyka, żyłem w permanentnym stresie, piłem alkohol. Wszystko to nasilało chorobę. Chwilę to trwało, żebym to zrozumiał. Im też tego życzę. Od czegoś trzeba zacząć, zmienić priorytety – zlikwidować wspomagacze, które podsycają chorobę. Dlatego o tym mówię.
Ludziom zdrowym, z perspektywy osoby chorej mogę powiedzieć jedno: łuszczycą nie możesz się zarazić – to choroba autoimmunologiczna, genetyczna. Tak naprawdę o nieznanym pochodzeniu. Niestety, kiedy się ujawni, ma postać nawrotową, dlatego czasem my – chorzy wyglądamy lepiej, a czasem gorzej. To dla nas i tak niekomfortowa sytuacja, więc wystarczy nieco empatii i zrozumienia.
– Łuszczyca to choroba, którą czasem widać. Jak sobie z tym radzisz?
– Łuszczyca przybiera różne formy, jest sprawą indywidualną, dotyka różnych części ciała. Czasem mam ją na przykład we włosach – większość chorych rozumie o czym mówię. Jednak głównie w stosunkach partnerskich osobom chorym jest ciężko, bo kto nie chciałby wyglądać zachęcająco? Ale to nie żaden wstyd, tak objawia się choroba. Staram się po prostu być sobą, robić swoje – realizować się w życiu muzycznym, cieszyć się swoją patchworkową rodziną, cieszyć z tego, że mam kochająca żonę.
ATOPSORIADERM W TARGACH KIELCE JUŻ W SOBOTĘ 1 LIPCA!
Wypowiedź dermatolog dr Anny Chałupczak – Winiarskiej, jednym z ekspertów konferencji, na temat opalania:
– Jak na spotkanie ze słońcem powinny przygotować się osoby z problematyczną skórą – z łuszczycą, AZS, przesuszająca się skórą? O tym również będzie mowa podczas targów AtoPsoriaDerm.
– Fototerapia od wieków jest wykorzystywana w leczeniu niektórych chorób skórnych takich jak np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, chłoniaki, liszaj płaski, świerzbiączka, przyłuszczyca, bielactwo i wiele innych. Zatem promienie słoneczne mają leczniczy wpływ na skórę osób z tymi chorobami, jednak podobnie jak inni, powinni oni zachować te same środki ostrożności, jak pozostałe osoby korzystające ze słońca. […] Trzeba pamiętać też, że odporność kremów wodoodpornych wystarcza na 40 min pływania, zaś ekstrawodoodpornych na 80 minut. Pacjenci powinni pytać lekarzy, czy leki, które stosują nie wywołują reakcji fotouczulających bądź fototoksycznych. Powinni pamiętać również, by natłuszczać skórę odpowiednimi kremami przeznaczonymi dla skóry łuszczycowej czy atopowej. Zaleca się też by dbali o dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby. No i nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu. W dni upalne trzeba pić dużej ilości wody, minimum 2 litry dziennie.
PRZYJEDŹ ZA DARMO NA TARGI
Na wydarzenie dedykowane szczególnie chorym na łuszczycę i AZS zainteresowani mogą przyjechać bezpłatnie z Ostrowca Św., Końskich, Buska-Zdrój, Solca-Zdrój i Włoszczowy
Targi AtoPsoriaDerm również są wydarzeniem bezpłatnym, rozpoczynają się o godzinie 10.00, 1 lipca w Targach Kielce. Dedykowane są szczególnie osobom chorym na łuszczycę i AZS, ale także wszystkim, którzy borykają się z problemem suchej skóry i chcą zadbać o nią właściwie oraz bezpiecznie się opalać.
Bezpłatny transport na targi sponsoruje firma AbbVie. Liczba miejsc jest jednak ograniczona i niezbędna jest rejestracja pod adresem biuro@luszczyca-kielce.pl lub telefonem: +48 883-445-938
Skąd bezpłatnie na targi AtopsoriaDerm?
– Ostrowiec Świętokrzyski – godzina 9:00, Dworzec PKS
– Końskie – godzina 9:00, Szpital św. Łukasza
– Solec Zdrój – godzina 8:30, parking przy Urzędzie Gminy,
– Busko-Zdrój – godzina 9.00, ul. Rzewuskiego parking przy Dyrekcji Uzdrowiska
– Włoszczowa – godzina 9:00, Dom Kultury ul. Wiśniowa 19
Powrót z Targów Kielce przewidziano około godziny 17.00