Na świecie jest 40 mln osób niewidomych, a 80% przypadków ślepoty można byłoby zapobiec, gdyby je odpowiednio wcześnie wykryto. Co drugi cukrzyk nie wie o swojej chorobie, a ci, którzy cierpią z jej powodu (wiedząc o niej lub nie), powinni zbadać wzrok pod kątem retinopatii cukrzycowej przynajmniej raz w roku. Do dziś było to bardzo trudne, ze względu na ogromne kolejki do okulistów, natomiast duńska sztuczna inteligencja, która zawitała w Polsce niedawno stwarza możliwość przeprowadzenia takich badań przesiewowych przez okulistę lub optometrystę i otrzymania wyniku w ciągu 30 sekund!
Pojawiają Ci się niteczki i mroczki w oczach? Zdarzają Ci się dni, że nie masz ostrości widzenia? Po zamknięciu oczu widzisz błyski i „robaczki” pod powiekami? To mogą być objawy kilku chorób narządu wzroku. Dzięki inicjatywie bezpłatnych testów oferowanych przez firmę RetinaLyze oraz Centrum Medyczne BeskidMed osoby zmagające się z tymi i innymi dolegliwościami, będą mogły sprawdzić, czy chorują na:
- retinopatię cukrzycową,
- zwyrodnienie plamki żółtej spowodowane wiekiem,
- jaskrę.
Cukrzyca jest ogromnym problemem cywilizacyjnym dotykającym już około 5% populacji, a liczba diabetyków w Polsce szacowana jest na poziomie ponad 3 milionów osób (w tym zarejestrowanych 2 miliony). Cukrzyca jest chorobą metaboliczną polegającą na dysfunkcji wysepek trzustkowych produkujących insulinę, a cała reszta objawów i skutków jest wtórna w stosunku do jej niedoboru. Przy niedoborze dochodzi powiem do podwyższenia poziomu cukru we krwi (hiperglikemia) i, co za tym idzie, przewlekłego uszkodzenia naczyń krwionośnych w różnych narządach i tkankach. Zaburzenia produkcji insuliny mogą mieć charakter wrodzony (jak w przypadku cukrzycy typu I) lub – częściej – nabyty (cukrzyca typu II) w wyniku bezrefleksyjnego stylu życia w zakresie zbyt tłustej, słodkiej, obfitej diety oraz braku ruchu.
Często to właśnie okulista, jako pierwszy, zaczyna podejrzewać u pacjenta cukrzycę. Dzieje się tak w przypadkach okresowego, zmiennego w ciągu dnia (a zależnego od poziomu glikemii we krwi) widzenia za mgłą lub narastającej krótkowzroczności. Uzupełnienie wtedy wywiadu o poliurię i polidypsję, czyli nadmierne picie wody i jej wydalanie – ignorowane do tej pory przez pacjenta – wskazują na prawdopodobną u pacjenta cukrzycę. Zdarza się również, że u części pacjentów w czasie rutynowego, przesiewowego badania dna oka stwierdzamy objawy retinopatii cukrzycowej, co skutkuje skierowaniem pacjenta na konsultację u diabetologa, który już dalej prowadzi pacjenta.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest chorobą, która uszkadza plamkę siatkówki oka, czyli miejsce, gdzie powstaje najbardziej precyzyjne, ostre widzenie. Choroba dotyka głównie osoby po 50–60 roku życia, a ryzyko jej powstawania wzrasta wraz z wiekiem. Obecnie szacuje się, że choroba to występuje u około 30% osób po 70 roku życia. W Polsce każdego roku na ciężką postać zespołu AMD, która grozi znaczną utratą wzroku, zapada około 20 tysięcy osób. Schorzenie to nie powoduje może całkowitej ślepoty, ale upośledza widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności, takich jak np. czytanie, podpisywanie, rozpoznawanie bliskich czy jazda samochodem. Charakterystyczne objawy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD):
- zniekształcone widzenie linii prostych i ich falowanie
- trudności w czytaniu
- problemy z widzeniem centralnym (środka obrazu) – ciemna plama przed okiem
- rozmycie krawędzi oglądanych obiektów
- problemy z rozróżnianiem kolorów.
W przypadku takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem okulistą, który zajmie się diagnostyką i leczeniem.
Jaskra jest to choroba oczu, w której dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, przebiegającego ze zmianami w wyglądzie tarczy nerwu wzrokowego oraz rosnącą utratą pola widzenia. Jeśli pacjent współpracuje ze swoim lekarzem okulistą, to pozwala w pełni osiągnąć cel, jakim jest zachowanie widzenia odpowiedniego do potrzeb chorego do końca jego życia, bez zakłócenia jego codziennych zajęć, przy minimalnych działaniach ubocznych leczenia.
Zwyrodnieniowe i cukrzycowe zmiany w obrębie narządu wzroku to ogromny stres zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Jest to jednocześnie też temat, o którym warto mówić, pisać, przypominać, by nie dochodziło do ciężkich powikłań zagrażających utratą wzroku z jednej strony i utratą wiary w wyleczenie – z drugiej.
Wielu pacjentów, pomimo świadomości istnienia powyższych chorób, nie odczuwa żadnych dolegliwości. Niektórzy pacjenci mają niecharakterystyczne objawy, takie jak bóle głowy, piasek w oczach, czy problemy z ostrością widzenia, ale z tego powodu nie udają się do lekarza, czekając aż objawy same ustąpią. Często powyższe choroby, stanowiące 3 najczęstsze przyczyny ślepoty, pozostają nierozpoznane przez wiele lat, a gdy pacjent z odczuwalnymi już trudnościami przychodzi wreszcie do gabinetu okulisty, to na leczenie jest już za późno.
Dr n. med. Agata Plech, prezes Stowarzyszenia Przejrzyj na Oczy, dodaje – Nasze Stowarzyszenie edukuje regularnie pacjentów okulistycznych z zakresu właściwej profilaktyki chorób oczu, ale organizuje też inicjatywy mające na celu poprawę wykrywalności chorób oczu i podnoszenie świadomości pacjentów na ich temat. Dlatego mamy nadzieję, że akcja edukacyjna duńskiej firmy RetinaLyze będzie kolejnym sposobem na wykrywanie osób niepodejrzewających u siebie retinopatii cukrzycowej, zwyrodnienia plamki żółtej czy jaskry, aby osoby te miały szansę uniknąć zmagań z różnymi uciążliwymi powikłaniami w przyszłości.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich osób pragnących dowiedzieć się więcej na temat możliwych konsekwencji zdrowotnych wynikających ze skradających się do nas podstępnie chorób oczu, firma RetinaLyze wraz z Centrum Medycznym BeskidMed oraz przy współpracy ze Szpitalem Śląskim w Cieszynie zapraszają na bezpłatne testy w kierunku retinopatii cukrzycowej, zwyrodnienia plamki żółtej I jaskry, które odbędą się w dniach:
12-19.04.2021
w Centrum Medycznym BeskidMed w Cieszynie,
ul. Bielska 8, w Cieszynie
Wystarczy wypełnić prostą ankietę na stronie BeskidMed.pl, oceniającą ryzyko wystąpienia choroby. W następnym kroku należy wypełnić formularz rejestracyjny lub skontaktować się telefonicznie z rejestracją, by ustalić godzinę konsultacji.
Osoby zarejestrowane zostaną przebadane pod okiem okulistów oraz optometrystów. Pozytywny wynik testu nie jest diagnozą, ale motywacją do dalszej, pogłębionej diagnostyki, do której wyselekcjonowani w ten sposób pacjenci zostaną skierowani.
Nasze wydarzenie ma charakter charytatywny, gdyż firma duńska umożliwiła nam skorzystanie z bezpłatnych testów w kierunku 3 jednostek chorobowych związanych z naszym narządem wzroku. Chcemy edukować i podnosić świadomość na ten temat wśród wszystkich grup wiekowych mieszkańców Cieszyna. Pragniemy również podkreślić, że dieta bogata w ekologiczne warzywa i owoce nie powinna być sezonową modą z powodu ryzyka związanego z zakażeniem COVID-19, a przemyślaną decyzją rodzinną, popartą diagnostyką – mówi dr n. med. Agata Plech, twórczyni Centrum Medycznego BeskidMed i założycielka Stowarzyszenia Przejrzyj na Oczy. A jeśli okaże się, że lekarz zaleci dietę niskotłuszczową czy redukcję pokarmów obfitujących w cukier, pamiętajmy, że nie jest ona już tylko zaleceniem, ale metodą powrotu na ścieżkę zdrowia. Często to właśnie brak ruchu i bardzo monotonna, uboga w warzywa i owoce dieta zabiera nam zdrowie ogólne. Poprawa stylu odżywiania zmienia nasze życie na lepsze. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych testów, choćby po to, by zmotywować się do dobrych zmian na wiosnę!
Osoby zainteresowane bezpłatnym testem mogą zarejestrować się tutaj:
http://przejrzyjnaoczy.pl/ankieta/
Nr telefonu do rejestracji Centrum Medycznego BeskidMed to:
33 8583238
Link do strony Stowarzyszenia: www.przejrzyjnaoczy.pl
Link na temat algorytmów RetinaLyze: www.retinalyze.pl
dr n. med. Agata Plech
Specjalista chorób oczu z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, Ordynator Oddziału Okulistycznego Szpitala Śląskiego w Cieszynie, właściciel Centrum Medycznego BESKIDMED, autorka i wydawca książki Przejrzyj Na Oczy, czyli jak żyć by długo cieszyć się świetnym wzrokiem, Prezes Stowarzyszenia Przejrzyj Na Oczy. Twórca i redaktor strony i mediów społecznościowych Stowarzyszenia PNO. Nagrodzona 2 miejscem w konkursie Idol Środowiska 2020 w województwie śląskim a także tytułem Kobieta Która Inspiruje 2020.
Informacje dla mediów:
biuro@przejrzyjnaoczy.pl
Myślimy, że sztuczna inteligencja to przyszłość, myślimy o niej jak o robotach, okularach wirtualnej rzeczywistości. A sztuczna inteligencja już jest wśród nas od lat. Oszczędza nasz czas, redukuje koszty i ratuje zdrowie.
Algorytmy RetinaLyze – zautomatyzowane narzędzia przesiewowe: DR, AMD, GLAUCOMA
Sztuczna inteligencja o nazwie RetinaLyze automatycznie przeprowadza analizę online i dostarcza optometrystom łatwe do interpretacji wyniki. Odciąża okulistów, gdyż pomaga skierować do nich
określoną podgrupę pacjentów na szczegółowe badania, tylko jeśli jest to zasadne. Algorytmy są kompatybilne z fundus kamerami, które są już na wyposażeniu gabinetu optometrysty, optyka czy tym bardziej lekarza okulisty. Wyniki systemu dostępne są dla pacjenta w 30 sekund!
Obecnie, badania siatkówki oka wykonywane są ręcznie (i lokalnie) przez okulistę. Proces ten jest czasochłonny, kosztowny i wymaga, z reguły trudno dostępnego, lekarza okulisty. System RetinaLyze sprawia, że cały proces jest łatwiejszy, szybszy i tańszy, a badaniom przesiewowym można poddać bardzo duże grupy osób w krótkim czasie!
Jak działa algorytm?
Na przykład algorytm RetinaLyze Glaucoma mierzy względną ilość hemoglobiny w stosunku do głównych naczyń siatkówki oka i dokonuje oceny perfuzji tarczy nerwu wzrokowego za pomocą kolorymetrii. Jak to kolorymetrii? Otóż, udowodniono naukowo, że obniżony poziom hemoglobiny (białko zawierające żelazo, które transportuje tlen w krwiobiegu) w obszarze tarczy nerwu wzrokowego jest oznaką jaskry. Algorytm RetinaLyze Glaucoma przystępuje do oceny poziomu hemoglobiny w zakresie tarczy nerwu wzrokowego oraz w otaczających naczyniach i tkankach – na podstawie obrazów dna oka wykonanych za pomocą fundus kamery (używa tego samego zdjęcia z fundus kamery, jak dla DR i AMD). Identyfikuje granicę tarczy nerwu wzrokowego, po czym znajduje duże tętnice i żyły oraz nadaje im brązowawy kolor wskazujący na 100% poziom hemoglobiny. Następnie porównuje otaczającą tkankę i tworzy mapę cieplną z różnymi kolorami reprezentującymi ilość hemoglobiny. W końcu dzieli tarczę nerwu wzrokowego na 24 obszary, gdzie każdy reprezentuje określoną wartość. Jeśli brakuje hemoglobiny w określonej kombinacji między różnymi 24 obszarami, to algorytm identyfikuje jaskrę.
Z rozwiązań RetinaLyze korzystają optycy, optometryści, pielęgniarki okulistyczne, okuliści w prywatnych klinikach, firmy ubezpieczeniowe, organizacje pozarządowe, centra diabetologiczne i szpitale państwowe w 34 krajach na świecie, począwszy od 2015 roku. W Polsce algorytmy RetinaLyze dostępne są od 2016 roku.
Co daje RetinaLyze?
- Wykrycie wczesnych objawów chorób oczu może zapobiec osłabieniu wzroku i ślepocie w 95% wykrytych przypadków.
- Aktywni zawodowo pacjenci mogą kontynuować pracę i dbać o swoje rodziny.
- Jest duża szansa, by uniknąć wielu osobistych tragedii ludzi.
- Okulista przyjmuje tylko 1 z 20 pacjentów! Odciążamy specjalistów!
- Test można wykonać w każdym miejscu, a wynik można wysłać mailem do wykwalifikowanego personelu.
- Wielką oszczędność przynosi wczesne wykrycie objawów zbliżającej się choroby, zarówno po stronie pacjenta, jego rodziny, jak i po stronie budżetu przeznaczonego na opiekę zdrowotną.
takie badania ,powinny być dostępne w całej Polsce, dla wszystkich cukrzyków, szkoda że mam tak daleko bo chętnie bym skorzystała ,może warto byście zachęcili inne placówki do współpracy? mam zawsze wrażenie, że mój okulista mnie zbywa z badaniami oka pomimo cukrzycy co dla mnie jako pacjenta w słusznym wieku jest niekorzystne
Może warto podać nazwisko takiego okulisty, aby inni do niego nie trafili?