Joga w Polsce to gorący temat. Z jednej strony tak gorący jak miłość do niej tysięcy osób praktykujących ją w różnych stylach. Z drugiej – gorący,
bo stawiany w sprzeczności do religii. Zastanawiasz się, jak to wygląda od strony instruktora? Zobacz rozmowę z 3 nauczycielami jogi:
Wiktorem Morgulcem, Agnieszką Lasotą i Agi Jensen,
którzy wymieniają szereg skutków zdrowotnych płynących z uprawiania jogi w zaciszu domowym!
TEKST: Anna Zalewska
Wiktor Morgulec
Anna Zalewska: Czy joga ma związek z religią?
Wiktor Morgulec: Większość osób praktykujących jogę pod moim okiem to katolicy.
Są też wybitni nauczyciele jogi pełniący posługę kapłańską w Kościele rzymsko-katolickim.
Joga jest systemem ćwiczeń pozwalających zachować higienę fizyczną ciała i psychiczną umysłu. Nie jest systemem wierzeń religijnych. Można być wyznawcą dowolnej religii, bądź ateistą i z powodzeniem praktykować jogę. Niewiedza często prowadzi niestety do innych wniosków.
A.Z.: Jak wyglądają typowe wyjazdy z jogą?
W.M.: Na większości wyjazdów organizowanych przez przez serwis www.morgulec.com – prowadzimy zajęcia z jogi dla dorosłych – zazwyczaj 4 x 1,5h godziny w ciągu dnia, do wyboru w zależności od poziomu zaawansowania, a także zajęcia kreatywne i jogę dla dzieci od lat 4. To znakomity sposób na wspólny wypoczynek dla całej rodziny. Rodzice przez 6h dziennie mają czas na jogę i czas dla siebie. Dzieci w tym czasie także ćwiczą jogę i uczestniczą w zajęciach kreatywnych. To znakomity sposób dla całej rodziny, aby rozpocząć przygodę z jogą.
A.Z.: Jak to się stało, że zostałeś guru jogi w Polsce?
W.M.: Z tym guru to bym nie przesadzał, ale po blisko 20 latach praktyki rozpocząłem niedawno proces kształcenia nauczycieli jogi w Polsce. W ramach Kursów Nauczycielskich Jogi Integralnej prowadzonych przy współpracy Joga-joga.pl oraz International Integral Yoga Institute szkolimy obecnie 52 nowych nauczycieli jogi.
Moja przygoda rozpoczęła się w 1999 roku w warszawskiej szkole jogi Adama Bielewicza. Jak to zwykle w życiu bywa potrzeba matką wynalazków. Bardzo chciałem uporządkować sobie życie, znaleźć jakąś metodę samodyscypliny i joga okazała się dobrym narzędziem.
Wkrótce potem trafiłem w Nepalu na kurs medytacji Vipassana, co kompletnie odmieniło moje życie.
Wiktor Morgulec
Po serii wyjazdów do Indii i 3-letnim kursie nauczycielskim, założył własną szkołę jogi na Żoliborzu w Warszawie oraz największy portal i sklep internetowy: http://joga-joga.pl.
Od 2005 r. organizuje wyjazdy z jogą w ramach firmy morgulec.com.
Agnieszka Lasota
Anna Zalewska: Kim są uczestnicy Twoich kursów jogi?
Agnieszka Lasota: Uczę jogi dzieci i młodzież, ale także osoby szukające motywacji do rozwoju siebie i swojej świadomości w zakresie tego, jak joga może być stosowana u dzieci. Wreszcie przychodzą do mnie osoby, które traktują jogę jako sposób na redukcję stresu, zapanowanie nad swoimi emocjami i osoby, które zwyczajnie chcą poczuć się lepiej. Wszyscy jesteśmy narażeni na stres związany z naszym stylem życia. To ma negatywny wpływ zarówno na naszą psychikę, jak i na ciało. Dotyczy to także dzieci, które są bombardowane nadmiarem bodźców, zmęczone szkołą, zajęciami dodatkowymi i potrzebują, tak jak my dorośli, spokoju i ruchu. Chciałabym docierać do nauczycieli i do szkół, aby uczyć jak za pomocą jogi pomóc dzieciom i młodzieży odzyskać dobre samopoczucie.
A.Z.: Jakie są najważniejsze korzyści z praktykowania jogi?
A.L.: To zmiany, które zachodzą w nas samych w efekcie praktyki. Można podzielić je na zmiany w ciele i w umyśle.
Na poziomie fizycznym są to:
» Elastyczne ciało – joga powiększa zakres ruchu. Dzięki rozciągnięciu i uelastycznieniu mięśni poprawia się cała sylwetka
» Utrzymanie prawidłowej wagi – joga przyspiesza metabolizm oraz pomaga w pozbyciu się toksyn z organizmu, dzięki czemu łatwiej nam kontrolować wagę.
» Zdrowy kręgosłup – odpowiednie asany wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe, dzięki czemu poprawia się również nasza postawa, przestaje boleć kręgosłup.
» Źródło młodości i energii – joga pozwala na obniżenie bądź wyeliminowanie stresu, a jak wiemy stres to wróg, który powoduje, że wyglądamy na więcej lat niż wskazuje nasza metryka.
» Dotleniony organizm – w jodze bardzo istotny jest świadomy oddech. Poprzez takie świadome kontrolowanie oddechu, potrafimy być spokojniejsi, bardziej wyciszeni i lepiej radzimy sobie ze stresem.
» Lepsze zdrowie – joga działa rewelacyjnie na różne schorzenia. Ten system ćwiczeń pozwala uwolnić się od napięć fizycznych, emocjonalnych i umysłowych, przez co cały nasz organizm rozluźnia się i regeneruje.
Na poziomie umysłu:
» Poprawia koncentrację uwagi – joga umożliwia uporządkowanie rozbieganych myśli i osiągnięcie stanu koncentracji.
» Energia i pozytywne nastawienie – praktyka jogi pozwala odnaleźć naszą wewnętrzną radość i spokój.
W świecie dzieci poprzez jogę obserwuję ogromne zmiany jeśli chodzi o ich fizyczność, psychikę i pracę z emocjami. Ogromną poprawę koncentracji uwagi poprzez równowagę na macie. Praca poprzez techniki relaksacyjne obniża ich poziom agresji i nadpobudliwości, tak bardzo zauważalnej wśród dzieci i młodzieży w naszej codzienności.
A.Z.: Skąd u Ciebie taka pasja do jogi?
A.L.: Gdy pracowałam jako nauczyciel z dziećmi, na lekcjach było za głośno i przestałam słyszeć siebie. Potrzebowałam wyciszenia po pracy i tak 12 lat temu trafiłam na pierwsze zajęcia z jogi. Od tamtej pory jestem na macie każdego dnia. Jestem z natury energiczna, dlatego dopóki nie spróbowałam jogi, myślałam, że to nie dla mnie. Uprawiałam sport i czułam, że to wystarczy. Jednak joga dała mi pełną świadomość ciała i jego ograniczeń. Pomogła zrozumieć, nad czym warto pracować oraz jak dotrzeć do samej siebie i swojej strefy ciszy. Każdy kto stanie na macie, zaczyna swoją własną podróż w głąb siebie. Odkryłam, że piękno wydobywa się z wnętrza człowieka, a joga potrafi wydobyć to piękno na zewnątrz. Dzięki ćwiczeniom poznajemy swoje wnętrze.
A.Z.: Dlaczego tak mocno zaangażowałaś się w jogę dla dzieci?
A.L.: Dzieci to wulkany energii, które w dzisiejszych czasach mają zdecydowanie za dużo bodźców. Brakuje im koncentracji. Zaczęłam wprowadzać elementy jogi na zajęciach z dziećmi już 8 lat temu. Gdy zauważyłam, jak bardzo potrzebny dzieciom jest ten system ćwiczeń, postanowiłam zaprojektować autorskie zabawy z jogą dla dzieci. Stworzyłam program zajęć jogi dla dzieci. Jestem praktykiem, więc efekty moich zajęć u dzieci obserwowałam na macie każdego dnia. Ostatecznie otworzyłam swoją szkołę jogi dla dzieci. Tak powstała Gimnastyka Joga Smyka. Myślę, że bardzo ważna jest praca od podstaw, dlatego wybrałam jogę z dziećmi.
Agnieszka Lasota
Nauczycielka, instruktorka Hatha Jogi i Aerial Yogi, certyfikowana instruktorka Jogi dla dzieci, edukatorka, autorka „Kreatywnych kolorowanek jogą dla dzieci”.
Założycielka pierwszej szkoły jogi dla dzieci „Gimnastyka Joga Smyka”. Prowadzi kursy nauczycielskie z zakresu jogi dla dzieci.
Agi Jensen
Anna Zalewska: Co mają wspólnego joga i poczucie własnej wartości?
Agi Jensen: Podczas praktyki jogi bardzo ważna jest koncentracja, po to, aby móc głęboko wejść w siebie. Skoncentrować się tylko na własnej osobie, na oddechu, poprawności wykonywanych asan. Bardzo ważne jest aby nie porównywać się z nikim, nie obserwowanie umiejętności sąsiadów obok na macie. Tylko instruktor jest przewodnikiem i wprowadza w przygodę zwaną jogą. Zawsze przekonuję, że na jogę przychodzi się dla siebie, aby zrobić dobrze swojemu ciału, duszy i umysłowi. Jeśli podejdzie się do zajęć w ten sposób, praktyka jogi nabiera sensu i zaczynamy odczuwać jogę prawidłowo.
A.Z.: Co joga ma nam do zaoferowania jako aktywność fizyczna?
A.J.: Wzmacnia mięśnie i wydolność organizmu, a tym samym przyczynia się do poprawy sylwetki i świadomości własnego ciała. Korzyści jest bardzo wiele. Na zajęciach wzmocnimy charakter, siłę do działania, zrównoważymy umysł i emocje, poprawimy witalność, przygotujemy się do kontroli nad własnym ciałem w przyszłości. Stawimy czoła swoim ograniczeniom i słabościom. Poprzez regularną praktykę będziemy lepiej spać, pozbędziemy się bólów głowy, kręgosłupa. Polepszymy nasze samopoczucie, relacje z bliskimi. A fizycznie – poprawimy kondycję, wypocimy stres, zgubimy niepotrzebny bagaż toksyn i tłuszczu, zaczniemy oddychać i w pełni cieszyć się życiem.
A.Z.: Na swoich zajęciach zachęcasz dzieci do praktyki na macie, dlaczego?
A.J.: Mata jest naszą przestrzenią, która jest wystarczająca do praktyki jogi. Nie ma potrzeby przemieszczania się, a tym samym rozkojarzenia i dekoncentracji. Uczy dzieci, że wystarczy mata, aby móc rozwijać pasję i jej się oddać. Ponadto matę traktujemy z respektem: zawsze pięknie składamy i rozkładamy tak, aby innym nie przeszkadzać. Poprzez takie czynności uczymy się respektu do przedmiotów i ludzi, a także tego, aby każdą najmniejszą czynność wykonywać z radością.
A.Z.: Często praktyka jogi wiąże się ze zmianą stylu życia, z przejściem na wegetarianizm, ze zdrowym odżywianiem. Dlaczego tak jest?
A.J.: Odpowiednie odżywianie, stronienie od używek jest skutkiem ubocznym praktykowania jogi. Po pewnym czasie zaczynasz dostrzegać, że regularna praktyka jogi jest łatwiejsza, gdy się nie przejadasz. Poszukujesz więc jedzenia, które sprawi, że będziesz czuł się dobrze. Brniesz dalej i zagłębiasz się w tradycyjne zasady jogi takie jak np: AHIMSA – nie krzywdzenie innych – to powoduje, że wielu joginów odchodzi od jedzenia mięsa.
A.Z.: Co dajesz swoim uczniom, ucząc ich jogi?
A.J.: Joga jest doskonałym rozwiązaniem, aby osiągnąć zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie tylko wzmacniasz i nadajesz elastyczności ciału. Poprzez oddech ujjayi wyciszasz się, odstresowujesz i przewartościowujesz. Ważne są szczere relacje, dobra energia, koncentracja nad własnym rozwojem. Wszystko to jest możliwe do osiągniecia przez regularna praktykę, w której droga, a nie cel są najistotniejsze. Zatem praktyka czyni mistrza, także jogi.
Agi Jensen
Licencjonowana instruktorka jogi, jej zajęcia bazują na tradycyjnej szkole ashtanga jogi.
Agi była uczennicą Państwowej Szkoły Baletowej i instruktorką fitness, ale to dopiero joga dała jej prawdziwe spełnienie.
Kocha to, co robi i cieszy ją, że praca może być jej pasją.
Artykuł ukazał się w Magazynie Hipoalergiczni Nr 18 w 2019 r.:
www.empik.com/hipoalergiczni-2019-nr-18-05-opracowanie-zbiorowe,p1252829814,ebooki-i-mp3-p.
Wersja drukowana magazynu jest dostępna w naszym butiku: