Choć ma dopiero 31 lat, już zmienia świat. 2 marca zadebiutowała na liście miliarderów Forbesa. Jej majątek wyceniany jest na 4,5 miliarda dolarów. Zawdzięcza go głównie ogromnemu sukcesowi swojej firmy Theranos, która zajmuje się badaniami laboratoryjnymi krwi. Technologia oferowana przez firmę pozwala na wielokrotnie tańsze, szybsze i mniej bolesne badania przy użyciu ułamka ilości krwi potrzebnej do tradycyjnych testów.
Kobiety zwykle nagradza się za własne poświęcenie, zwłaszcza na tle pracy charytatywnej, rzadziej jednak dostrzega się ich czysto zawodowe osiągnięcia. Tworząc tanie i skuteczne rozwiązanie w dziedzinie medycyny, które niesie ogromny potencjał ratowania zdrowia i życia mas, Holmes udaje się osiągnąć sukces na obu tych frontach.
Przepaść między opieką zdrowotną osób zamożnych i biednych nie jest w USA żadną tajemnicą. Amerykanie o niższym statusie społeczno-ekonomicznym są bardziej podatni na problemy z wysokim ciśnieniem krwi, otyłością i chorobami serca. Mają przy tym znacznie mniejsze możliwości opłacenia odpowiedniego leczenia.

fot. Steve Jennings/Getty Images dla TechCrunch CC BY 2.0
Firma Elizabeth Holmes usiłuje zdemokratyzować służbę zdrowia poprzez zrewolucjonizowanie badań krwi. Testy Theranos nie tylko przewyższają te tradycyjnie pod względem technologicznym – są bezbolesne i mogą wykryć wiele różnych schorzeń przy użyciu jednej setnej do jednej tysięcznej ilości krwi potrzebnej dotychczas – według magazynu Fortune, są również przystępne cenowo.
Podczas gdy typowy test na poziom cholesterolu potrafi kosztować nawet ponad 50 dolarów, według New Yorkera, testy Theranos kosztują niecałe 3 dolary. Poza tym można je przeprowadzać w warunkach poza szpitalnych, co dodatkowo obniża koszty diagnostyki.
Holmes może być inspiracją dla wszystkich młodych kobiet. Poza jej wyjątkowymi osiągnięciami zawodowymi, Holmes to żywy dowód na to, że można osiągnąć sukces działając na rzecz innych. Niezależna i ambitna z natury, Elizabeth założyła Theranos mając zaledwie 19 lat i zrezygnowała ze studiów na Uniwersytecie Stanforda , przeznaczając pieniądze ze studiów na start swojej firmy. Według Fortune, na pytanie czy rezygnacja ze studiów była dobrą decyzją Holmes miała odpowiedzieć, że chciała stworzyć zupełnie nową technologię, która ma mieć na celu wspieranie ludzkości na każdym poziomie, niezależnie od położenia geograficznego, pochodzenia wieku czy płci.
Eksperci są zgodni, że właśnie tego dokonała. Mark Laret, szef Centrum Medyczne UCSF nazwał osiągnięcia firmy Theranos prawdziwą transformacją służby zdrowia, a dr Delos M. Cosgrove, szef Kliniki Cleveland, nazwał firmę przełomową i reprezentującą ogromną zmianę w sposobie w jaki zapewniana jest opieka zdrowotna.
Historia Holmes to jednak coś więcej niż historia kobiety. Jest to także coś więcej niż historia służby zdrowia. Milarderzy w Stanach Zjednoczonych zwykle uważani są za chciwych, a ich fortuny mają być budowane kosztem innych osób. Holmes to przykład alternatywnej drogi, w której finansowa potęga i czynienie dobra nie musza się wzajemnie wykluczać.
Tekst oryginalny: Julie Zeilinger