Polskie łąki obfitują w różnokolorowe kwiaty. Pod koniec lipca i w sierpniu pojawiają się charakterystyczne, często zwane„chlebkami”, roślinki z rodziny ślazowatych Malvacae. Jeśli cierpimy z powodu nieżytów dróg oddechowych lub pokarmowych, warto po nie sięgnąć – mówi Marzena Andrzejewska.
Najbardziej popularne to dziko występujące gatunki: Ślaz dziki, Malva sylvestris, ma purpurowo-różowe kwiaty. Ślaz zaniedbany, Malva neglecta, kolejny gatunek pospolity w naszym kraju., posiada kwiaty różowe albo białe. Do tej samej rodziny należą też prawoślaz i hibiskus. Prawoślaz i oba ślazy mają ten sam kierunek działania farmakologicznego. W ziołolecznictwie wykorzystujemy i liść i kwiaty malwy.
Zbieramy całe ziele, bo zarówno kwiaty, jak i liście zawierają cenne lecznicze składniki.
WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE
Liść malwy Folium Malvae
Jak podają źródła dra Różańskiego, liść malwy zawiera 8% śluzów i 15-17% soli mineralnych. Stąd też będzie wynikało silnie nawilżające i powlekające działanie wodnych wyciągów malwy.
Kwiat malwy Malvae Flos
Kwiat malwy zawiera od 6 do 9% śluzów polisacharydowych i 6-7% antocyjanów. Kwiat malwy działa podobnie jak liść, przy czym dzięki obecności antocyjanów, preparaty z kwiatów malwy działają silniej przeciwzapalnie i poprawiają i przepływ krwi przez drobne naczynia krwionośne i dodatkowo uszczelniają ściany naczynek włosowatych.
HERBATY
Napary przyniosą ulgę przy stanach zapalnych i podrażnieniach gardła, przełyku, żołądka i jelit. Przy przeziębieniu i kaszlu po warto zaparzyć sobie herbatkę malwową z nazbieranych latem ziółek i popijać syrop ze ślazu.
CENNY SKŁADNIK KOSMETYCZNY
Warto też wykorzystać ślaz do pielęgnacji skóry, szczególnie po pełnych słońca letnich dniach. Zadziała nawilżająco, ochronnie i przeciwzapalnie.
Warto uwzględnić ślaz jako składnik własnoręcznie zrobionych domowych kosmetyków, szczególnie nawilżających toników, czy ochronnych kremów na dzień. A to jeszcze nie wszystko co ślaz może dla nas dobrego zrobić…
RATUNEK DLA ZMĘCZONYCH OCZU
Doskonałe są okłady na oczy z naparu z liści i kwiatów malwy na stany zapalne, podrażnienie, suchość spojówek i na zwiotczenie powiek wskutek zmęczenia.
ZDROWE WŁOSY
Płukanie włosów w naparze z liści ślazu pomocne jest w zwalczaniu łupieżu i suchości włosów.
PRZEPISY
(przepisy według dr Różańskiego)
Syrop ślazowy
- 1/2 szklanki rozdrobnionych kwiatów lub liści malwy zalać 1,5 szklanki chłodnej wody, odstawić na 6-8 godzin.
- Potem podgrzać do wrzenia, odstawić na 45 minut, przecedzić.
- Na każdą 1 część uzyskanego wyciągu dać 1 część miodu i 1 część cukru trzcinowego, lekko podgrzewając mieszać do rozpuszczenia i połączenia składników.
- Można dodać 0,5 części rumu lub 0,5 cz. nalewki anyżowej, albo trochę olejku anyżowego (1 ml/szklankę syropu), wymieszać.
- Doustnie przy przeziębieniu, chrypce, kaszlu kilka razy dziennie po 1 łyżce syropku.
Herbatka – napar, czyli wodny wyciąg z malwy:
2 łyżki rozdrobnionych liści lub kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć 20-30 minut, przecedzić. Pić kilka razy dziennie po 1/2-1 szklance naparu. Można też przygotowywać dwustopniowo taki wyciąg, podobnie jak do syropu (najpierw zimna woda, potem doprowadzić do wrzenia), co wydaje się korzystniejsze.
Zobacz film: https://youtu.be/Mz8N2uA7fqA
Jeśli masz ochotę doświadczyć natury i poznać imiona mieszkańców dzikich łąk zapraszam na wspólne wyjazdowe warsztaty zielarskie ZIOŁA& JOGA &TANIEC.
Marzena Andrzejewska
Telefon 533 317 080
https://www.facebook.com/Zmiany-Poradnictwo-i-Coaching-Dietetyczny-282386958863913
Ślaz kiedyś popularny był syrop prawoślazowy ,czy to to samo?? Brzmi sympatycznie ale przyznać musze że już dawno nie spotkałam tej rośliny nigdzie w ogrodzie ,jako dziecko te chlebki jedliśmy prosto z krzaczka ,wspomnienia mam szczególnie przyjemne ale nie miałam pojęcia ,że mają wartość zdrowotną ,chociaż w sumie od niedawna przekonuje się że wszelkie rośliny stworzone zostały po coś