Czy kupując zwykłą bawełnianą koszulkę zastanawiamy się nad tym, co przeszła, zanim trafiła ona do sklepu, a potem w nasze ręce?
Zwykła bawełna – naturalna?
[dropcap]B[/dropcap]awełna wydaje się nam najbardziej naturalnym i przyjaznym skórze materiałem na ubrania. Mimo że jest to włókno pochodzenia roślinnego, jego obróbka sprawia, że traci swój naturalny charakter. Ponieważ jest to podstawowy surowiec włókienniczy, uprawia się go w olbrzymich ilościach. Bawełna jest rośliną wymagającą i delikatną. Stąd, aby otrzymywać ją w takich ilościach przy jak najmniejszych nakładach finansowych, producenci nie przebierają w środkach. Na uprawy bawełny stosuje się pestycydy nawet kilka razy w roku, a do pracy przy tym surowcu wykorzystuje się tanią siłę roboczą (w tym dzieci!).
Bawełna a środowisko
Na skutek stosowania pestycydów na obszarach uprawy bawełny niszczone jest naturalne środowisko gleby, a przedostanie się ich do wód gruntowych i zbiorników wodnych grozi zatruciem okolicznych mieszkańców. Pestycydy przenikają też do włókien bawełny, mogąc wywoływać podrażnienia lub uczulenie, szczególnie u dzieci.
Co kryje się pod pojęciem „bawełna organiczna”?
Produkty wykonane z bawełny organicznej dają nam gwarancję, iż przy jej produkcji – mówiąc najprościej – nie ucierpiał ani człowiek, ani środowisko.
Humanitarne i ekologiczne podejście do takiej produkcji zaczyna się już na poziomie odpowiedniego przygotowania gleby, na której ma rosnąć bawełna. Zanim zostaną na niej zasiane pierwsze ziarna, przechodzi ona trzyletnią kwarantannę. Przez ten okres nie mogą być na niej stosowane żadne środki chemiczne.
W uprawie bawełny organicznej nie wykorzystuje się sztucznych środków owadobójczych czy nawozów. Zamiast tego stosowane są naturalne „odstraszacze” szkodników bawełny: papryka chilli, skórka cytryny, czosnek. Plantacje zasiedlane są też owadami będącymi ich naturalnymi wrogami. Nawozem użyźniającym glebę pod bawełnę organiczną jest obornik.
Kolejną fazą uprawy jest zbiór dojrzałych owoców. W przypadku konwencjonalnej bawełny odbywa się on przy pomocy maszyn, natomiast na ekologicznych plantacjach bawełna zbierana jest ręcznie.
W procesie barwienia bawełny organicznej wykorzystuje się glinę i inne naturalne surowce. Dzięki temu tkanina jest bardziej trwała niż w przypadku zwykłej bawełny, do barwienia której stosowane są syntetyczne barwniki i chlor. Jednocześnie, bawełna barwiona w naturalny sposób nie będzie podrażniać ani uczulać w kontakcie ze skórą.
Jak wspomniano wcześniej, przy produkcji bawełny organicznej brane jest też pod uwagę humanitarne podejście do warunków pracy. Dlatego też pracownicy pracujący przy jej uprawach zatrudniani są według zasad Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade). Dzięki temu otrzymują godne wynagrodzenie, a warunki pracy nie zagrażają ich zdrowiu.
Certyfikat Global Organic Textile Standard
Global Organic Textile Standard to najważniejszy certyfikat w branży tekstylnej. Przy wystawianiu pozytywnej oceny bierze się tu pod uwagę cały proces produkcji – od surowca do gotowego produktu. Jeżeli kupimy bawełnianą rzecz, która oznaczona jest znakiem Global Organic Textile Standard, możemy być pewni, iż:
- wyrób ten zawiera minimum 70% włókien organicznych,
- wszystkie wykorzystywane przy jej produkcji środki chemiczne spełniają określone kryteria środowiskowe i toksykologiczne,
- do jej farbowania użyto wyłącznie certyfikowanych barwników.
- papier lub tektura stosowane jako materiał do pakowania wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu lub spełniają inne określone przez GOTS wymagania
- przy jej uprawie i produkcji nie wyzyskiwano ludzi.
Bawełna organiczna w Polsce i na świecie
Zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami zauważa się pozytywny trend pro-organiczny. Powstają marki, które oferują odzież zasługującą na miano organicznej, ale również uniwersalnej, dzięki czemu ubrania takie można nosić przez wiele sezonów.
Projektanci zagraniczni, jak również osoby znane ze świata show biznesu, coraz częściej przyznają, iż kupowanie (i projektowanie) odzieży organicznej jest dla nich ważną sprawą. Do osób tych należą: Stella McCartney, Bono, Natalie Portman, Jennifer Aniston, Salma Hayek, Cameron Diaz, Alicia Silverstone.
Dżinsy z bawełny organicznej? Tak!
Zainteresowanie bawełną organiczną jest tak duże, że producenci mają w swojej ofercie różnorakie produkty.
Jakie wyroby wykonane z bawełny organicznej możemy kupić?
- płatki higieniczne, patyczki do uszu,
- ręczniki, pościele, koce,
- zabawki, pieluszki,
- wszelkiego rodzaju odzież.
Czy trend promujący noszenie ubrań z bawełny organicznej, świadome kupowanie, a zwłaszcza wybieranie odzieży uniwersalnej, nie na jeden sezon, utrzyma się? Czy się rozwinie? Zależy to od nas i od tego, czy zechcemy w czasie kolejnych zakupów zatrzymać się i zastanowić, w jaki sposób wybrana przez nas rzecz została wyprodukowana i – czy właściwie jej potrzebujemy…