Współcześnie, żeby zdobyć garść egzotycznych przypraw, wystarczy pójść do najbliższego sklepu spożywczego. Półki pełne są najróżniejszych przypraw i ziół z całego świata, zarówno w czystej postaci, jak i w gotowych mieszankach. Sprawdziliśmy, co dokładnie konsument znajdzie w opakowaniu.
Proszek, granulki i płyn
Przyprawy dostępne są w większości w postaci sypkiej, pakowane w hermetyczne torebki czy plastikowe pojemniki. W sklepach znajdziemy także przyprawy w granulkach, które potem rozpuszczają się w potrawie, a także znane wszystkim przyprawy do zup w płynie.
Pojedyncze przyprawy kontra mieszanki
Do wyboru mamy zarówno pojedyncze przyprawy i zioła, jak i gotowe kombinacje z konkretnym przeznaczeniem. I tak znajdziemy na półkach przyprawy do pizzy, kurczaka, ryb czy gulaszu. Często kupowane są także uniwersalne przyprawy warzywne do zup i sosów oraz płynne przyprawy o charakterystycznej brązowej barwie i mocnym aromacie.
Co znajdziemy w opakowaniu?
Pojedyncze przyprawy zawierają jeden składnik, z którego zidentyfikowaniem nie ma problemu. O wiele bardziej skomplikowany jest skład mieszanek przypraw, w których znajdziemy wiele składników. Zwykle głównym składnikiem takich mieszanek jest sól, na co większość konsumentów nie zwraca niestety uwagi. Wiele mieszanek zawiera także polepszacze smaku, w tym ten najbardziej znany – glutaminian sodu. Najwięcej dodatkowych składników mają przyprawy typu „warzywnego” oraz przyprawy do zup w płynie. W tych drugich próżno szukać lubczyku, który tradycyjnie stanowił podstawę takich przypraw już od końca XIX wieku.
Ważne informacje
Opakowania przypraw w większości oprócz składu zawierają także informacje o wykorzystywanych w danej fabryce alergenach. Informacja ta mówi jakie substancje mogły przypadkiem dostać się do przypraw w czasie procesu produkcyjnego, nie oznacza jednak, że na pewno się tam znajdują. Zwykle chodzi o seler, gorczycę, soję czy zboża zawierające gluten. Wielu producentów informuje także o kraju pochodzenia danej partii przypraw. Oprócz tego istotna jest także data przydatności do spożycia. Przyprawy stare, bądź uprzednio otwarte tracą swój smak i aromat. Niektóre, tak jak słodka papryka czy mieszanki chili, tracą także swoją barwę.
Kilka słów porady
Kupując przyprawy wystrzegajmy się gotowych mieszanek i przypraw uniwersalnych. Znajdziemy w nich przede wszystkim sól i sztuczne dodatki polepszające smak. Przyprawę do zup w płynie możemy zastąpić lubczykiem lub też naturalnym sosem sojowym. Przyprawy typu warzywnego możemy przygotować samodzielnie susząc, a następnie mieląc warzywa i łącząc je z ulubionymi przyprawami i solą.
Pamiętajmy, że przyprawy takie jak chili, curry czy zioła prowansalskie to tak naprawdę tradycyjne mieszanki wielu ziół i przypraw, które jednak w przemysłowej wersji mogą różnić się składem, smakiem i aromatem zależnie od producenta. Czytajmy zawsze dokładnie skład produktu, po który sięgamy.
Unikajmy także wszelkich smakowych soli i pieprzy. To również są gotowe mieszanki przypraw, często „doprawiane” polepszaczami smaku, sztucznymi aromatami, barwnikami czy regulatorami kwasowości. Najlepszy pieprz to taki, który sami zmielimy przed dodaniem.