Jesteśmy przed pełnią sezonu pylenia roślin. Chyba każdy chory na alergie wziewne usłyszał już od swego lekarza alergologa sakramentalne „należy unikać kontaktu z alergenem”. Ale jak to zrobić w praktyce? Kiedy powietrze na zewnątrz jest pełne pyłów, na które jesteś uczulony przez kilka miesięcy w roku?
Często jesteśmy uczuleni na kilka rodzajów pyłków, a dodatkowo na zarodniki grzybów, które wysiewają się w wilgotne dni, niezależnie od pory roku. Czy mamy zatem nie wychodzić z domu całymi dniami? Nie poczuć wiatru i promieni słonecznych? Zamknąć się w domu i nie otwierać okien?
Oto kilka konkretnych rad, jak w takich sytuacjach postępować:
1 Stężenie pyłków roślin w powietrzu może być nawet kilka razy wyższe w powietrzu atmosferycznym niż w pomieszczeniu zamkniętym, a więc rzeczywiście ostrożnie z wietrzeniem pokoju w okresie pylenia takiej rośliny, na którą jesteś uczulony.
2 Jeśli mieszkasz w mieście pamiętaj, że powietrze w okresie letnim w ciągu dnia nagrzewa się od asfaltu, chodników, murowanych budynków i wielkich powierzchni dachów, po czym unosi się w górę razem z pyłkami i – bardzo często w nocy, po ochłodzeniu – opada z dużo większą zawartością pyłków niż byś przypuszczał. Ostrożnie więc ze spaniem przy otwartym oknie i wietrzeniem pokoju w nocy. Jeśli już, to najlepiej wietrzyć w najgorętszych godzinach. Jeśli mieszkasz na wsi lub w mniejszym mieście, gdzie powietrze „nie stoi”, ten problem nie występuje. W nocy powietrze jest mniej zanieczyszczone.
3 Jeśli zdarzy się w ciągu lata deszcz i ulewa to pamiętaj, że przez kilka godzin powietrze zawiera dużo

dr n. med. Mirosław Mastej
Lekarz z zawodu i powołania. Prowadzi
„Centrum Zdrowia Dr Mastej” w Jaśle.
Orędownik zdrowego żywienia. Medyczne
obszary zainteresowania to m.in.: wpływ
diety i środowiska na funkcjonowanie
organizmu człowieka, chronobiologia,
farmakologia, lipidologia, immunologia
i alergologia. e-mail: miroslaw@mastej.pl
mniej pyłków niż w suche, bezdeszczowe dni. Dlatego spacer po ulewie mniej naraża na kontakt z alergenem. Wtedy też wietrzymy pokój. Zachowaj jednak ostrożność, jeśli deszcze i ulewy trwają kilka dni, a Ty jesteś uczulony na zarodniki grzybów. Może ich być więcej w czasie dłużej utrzymującej się wilgoci, zwłaszcza w okolicach zbiorników wodnych (jeziora, morze, bagna, starorzecza) i gęstych, wilgotnych lasów. Najlepsze są pierwsze godziny po krótkotrwałej maksymalnie jednodniowej ulewie. Zwłaszcza z piorunami, gdyż powietrze jest oczyszczane dodatkowo ozonem, zabijającym i niszczącym większość biologicznych zanieczyszczeń powietrza. Ozon, jest nieocenionym „lekiem” dla powietrza, wymyślonym przez Matkę Naturę.
4 Od kilku lat w Polsce można oczyszczać powietrze w swoim pokoju, sypialni, biurze, warsztacie, gabinecie, pomieszczeniu, gdzie pracujemy. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości i optymalnie wydajny dla danej powierzchni (kubatury) oczyszczacz powietrza. To, co najważniejsze w takim urządzeniu to system filtrów oraz moduł generujący jony ujemne do powietrza. Im więcej filtrów, w tym o różnej gęstości „sita”, czy wyposażonych w dodatkowe technologie, tym lepiej. Oprócz filtrów zatrzymujących duże cząsteczki powinien być filtr typu HEPA, zatrzymujący najmniejsze cząsteczki. Dobrze też, aby był również filtr z węglem aktywnym, który zatrzymuje zapachowe substancje lotne oraz usuwa niektóre szkodliwe gazy. Nie ma on większego znaczenia dla alergików na pyłki roślin, ale zdarzają się alergie krzyżowe i nietolerancja zapachów, więc może się okazać pomocnym.
Jeśli już myślimy o oczyszczaniu domowym, to najlepiej zainwestować nieco więcej i mieć także filtr z aktywnym węglem. To niezbędne minimum jeśli chodzi o filtry. Jeśli oczyszczacz ma jeszcze jakieś inne filtry, np. działające aktywnie przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo to świetnie. Drugim niezbędnym elementem urządzenia, niezależnym choć współpracującym z systemem filtrów jest moduł generujący jony ujemne. Oddziaływanie jonów ujemnych na zdrowie jest tak korzystne, że nazywane są „witaminami z powietrza”. Przyroda wykształciła naturalne systemy eliminacji zanieczyszczeń biologicznych powietrza: ozon, rodniki hydroksylowe i jony ujemne. Jonizacja to jedna z najbardziej skutecznych metod uzdatniania powietrza.
W czystym powietrzu stosunek jonów dodatnich do ujemnych wynosi 1,2 do 1,0. W pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych stężenie jonów ujemnych maleje przez cząsteczki kurzu, opary chemikaliów, opary z części mebli i przedmiotów wytworzonych z materiałów sztucznych, farb, lakierów, działanie urządzeń elektrycznych takich jak telewizory, komputery, urządzenia klimatyzacyjne. Wówczas jonów dodatnich może być nawet kilka razy więcej niż ujemnych a my czujemy się w takim pomieszczeniu źle. Jony ujemne korzystnie wpływają na samopoczucie i ogólny stan zdrowia każdego. Wzmacniają system odpornościowy organizmu, pomagają w leczeniu alergii, astmy i chorób układu oddechowego. W powietrzu naładowanym jonami ujemnymi w takim pokoju lub sypialni czujemy rześkość, jak po burzy z piorunami i świeżość, jak w najwyższych partiach gór czy w lesie.
Therapy Air® iOn – efektywny, pięciostopniowy system oczyszczania powietrza, który optymalnie usuwa zanieczyszczenia, a także bakterie w tym niezwykle niebezpieczne dla dzieci i noworodków bakterie legionella, znajdujące się w powietrzu. Urządzenie wyposażone jest także w generator jonów ujemnych zwanych „witaminami z powietrza”.
Urządzenie TherapyAir iOn jest szczególnie zalecane do pomieszczeń w których przebywają dzieci lub osoby z alergiami wziewnymi. Powinni go używać wszyscy dbający o zdrowie własne i swojej rodziny.
Therapy Air® iOn firmy Zepter składa się z 5 różnych filtrów oraz generatora jonów ujemnych działających spójnie, w celu zapewnienia czystego, nieskażonego powietrza.
5 FILTRÓW – UNIKALNA BARIERA
1 filtr antystatyczny (Pre-Electrostatic) – eliminuje większe cząsteczki kurzu, pleśni, włosów, łupieżu, sierści zwierząt itd.
2 filtr antybakteryjny (Medium) – usuwa pozostałe mniejsze cząsteczki kurzu, bakterie większe od 1 mikrona, pyłki itd., chroniąc filtr HEPA zlokalizowany obok.
3 filtr HEPA ( HEPA Filter) eliminuje najmniejsze cząsteczki kurzu i dymu tytoniowego podczas, gdy antybakteryjny tiabendazol (organiczny antybakteryjny związek chemiczny) usuwa bakcyle, pleśń i zarazki w celu powstrzymywania ryzyka infekcji.
4 filtr anty-alergiczny (AG Allergy) – jest kompozycją srebra, apatytu (minerału) i antybakteryjnego czynnika, który jest szczególnie skuteczny w walce z bakterią Legionella (Legionella bakcyl), która jest szkodliwa dla naszych niemowląt. Filtr zawiera ekstrakt liści miłorzębu japońskiego, które są wykorzystywane do walki z astmą, chorobami płuc i problemami z krążeniem oraz w eliminowaniu przyczyn alergii, wirusem grypy i bakteriami.
5 filtr z węglem aktywnym (AC Deodorant) – eliminuje nieprzyjemne zapachy podczas gotowania, toksyczne gazy i inną woń dzięki atrybutowi, jaki posiada polegającym na wysokim wchłanianiu.
Filtry te nie pozwalają na przenikanie zanieczyszczeń, czyli urządzenie uwalnia jedynie czyste powietrze. Oczyszczone powietrze dodatkowo przechodzi przez moduł zawierający generator jonów, czyli miejsce nasycone jonami ujemnymi.
Therapy Air® iOn marki Zepter 3638 zł
Dla czytelników na hasło „hipoalergiczni” rabat 20% od powyższej ceny
-> Infolinia 22 230 99 40