Własna firma to często dylemat – wynająć biuro czy pracować w domu? Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale pozbawia nas interakcji z innymi ludźmi i motywacji, aby o siebie zadbać. Natomiast wynajmowanie biura generuje ogromne koszty, na które nie stać młodych przedsiębiorców. Magda Kowalska stworzyła przestrzeń, która dostępna jest dla każdego i łączy w sobie zalety pracy z ludźmi i niezależności. O swoim projekcie CoWalski i pasji do wspierania kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi opowiedziała redakcji Magazynu Hipoalergiczni.
Hipoalergiczni: Na czym polega idea coworkingu? To chyba nie tylko wynajmowanie biurka obok innego przedsiębiorcy?
Magda Kowalska: Coworking to znaczy pracować razem. To możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu. Możliwość coworkingu pozwala na większy komfort pracy niż w domu. Można pracować spokojnie, ale nie samotnie.
Idea stworzona została dla osób, które szukają motywacji (samodyscyplina), inspiracji, kontaktów z innymi ludźmi nie tylko biznesowych. To też idea dla tych, którzy chcą „higienicznie” żyć i pracować oddzielając od siebie te dwie strefy. Można powiedzieć, że bardzo zbliżona jest coworkingowi idea work-life balance. W naszym coworku staramy się wspierać tę ideę. Organizujemy również zajęcia z uważności czy jogi, a także tworzymy dobry klimat i atmosferę sprzyjającą pracy i rozwojowi.
Coworking to możliwość wynajęcia biurka lub miejsca do pracy w dowolnym, dogodnym dla każdego czasie, można pracować raz w tygodniu czy nawet na godzinę. Poza tym do dyspozycji coworkerów jest zaplecze biurowe w tym urządzenia do ksero, druku etc. Wi-fi. Coworkerzy mogą korzystać z kuchni, w której można zaparzyć aromatyczną kawę w cenie korzystania z biurka. Kuchnia to tak naprawdę serce coworku – w niej jest przestrzeń na integrację, rozmowy, wymianę wrażeń, informacji.
Coworking to alternatywa również dla pracy w kawiarni, miejsca, którego powinniśmy unikać, jeśli myślimy o swojej pracy poważnie. Panują tam bowiem dość krępujące warunki do rozmowy, negocjacji biznesowych i hałas-szmer.
H: Jakie dodatkowe korzyści niesie za sobą tego typu miejsce do pracy?
MK: Jest ekonomiczne-to szacunek dla pieniędzy, ponieważ nie ponosimy kosztu wynajmu biura tylko dla siebie. To szczególnie ważne na początku prowadzenia biznesu. Dodatkowo nie jesteśmy sami w tej wynajętej przestrzeni, w coworku ma się do kogo „otworzyć usta”, podzielić się radościami, troskami czy zasięgnąć opinii innych osób o naszej pracy, produkcie czy projekcie, nad którym pracujemy. Praca w coworku pozwala efektywnie zarządzać czasem. W przeciwieństwie do pracy w domu nie „tracimy” godzin na zajęcia/ prace domowe jak gotowanie, sprzątanie, robienie prania etc.
Inną formą jest tzw. netoworking. Jest to możliwość poznawania ludzi z różnych branż. Może okazać się, że wśród coworkerów spotka się klienta, ale i dobrą duszę, która poleci nas komuś innemu. Coworking to także kreowanie wizerunku biznesowego. Korzystając z biura coworkingowego, można również skorzystać z usługi wirtualnego biura czy opcji wynajmu sali spotkań biznesowych, gabinetu. Wówczas możemy podnosić prestiż naszej firmy, bo siedziba mieści się pod dobrym adresem.
H: Coworking poleca się mamom. Dlaczego to dla nich takie wygodne rozwiązanie?
MK: Coworking to elastyczne rozwiązanie-pracujesz wtedy, kiedy możesz, nie ponosząc kosztu wynajmu biura dla siebie.
Są nawet coworki w Warszawie, które oferują opiekę nad małymi dziećmi lub przestrzeń jest tak zorganizowana, że można przyjść pracować z dzieckiem – mamy wymieniają się między sobą opieką.
Nade wszystko cowork oferuje to, czego mamy potrzebują – wyjście z domu!
Trzeba się jakoś ogarnąć – ubrać, umalować, uśmiechnąć do innych i jest to doskonała okazja by zmienić tematy z „piaskownicowych” na te przedsiębiorcze.
Dodatkowo w naszej przestrzeni z myślą o mamach, które chcą prowadzić swój biznes oparty na pracy z grupą, mamy do dyspozycję tzw. salę talentów. To przestrzeń stworzona jako swoisty warsztat pracy, można w niej zorganizować zajęcia dla dzieci lub dorosłych. Każdy cowork jest inny, tworzy swój własny klimat warto więc poszukać takiego, który odpowiada naszym indywidualnym preferencjom.
H: Czy każdy początkujący przedsiębiorca może pozwolić sobie na biurko w przestrzeni coworkingowej? Z jakimi kosztami należy się liczyć?
MK: Myślę, że to rozwiązanie dość ekonomiczne. Oczywiście, jeśli poważnie myśli się o swoim biznesie i rozumiemy, jakie korzyści ma przynosić nasza praca w coworku.
Kwota różni się w zależności od wybranej opcji. Generalnie, im więcej dni-godzin tym korzystniejsza stawka.
W naszej przestrzeni można pracować już od 3 zł za godzinę, jeśli chce się pracować jeden raz w tygodniu przez miesiąc, jest to kwota rzędu 123 zł.
H: Czy prowadzenie takiego miejsca to pewnego rodzaju misja? Skąd pomysł na taki biznes?
Bardzo fajne pytanie. Myśląc i tworząc ten biznes, patrzyłam przez swój pryzmat. Jestem mamą dwóch synów i szukałam pomysłu na siebie, na zarabianie pieniędzy, który pomoże mi zachować harmonię między życiem rodzinnym, które jest dla mnie ważne, a samorozwojem.
Przez kilka lat pracowałam jako freelancer w domu – brakowało mi zdecydowanie towarzystwa i inspiracji do rozwoju. Poznałam więc czarną stronę pracy w domu. Później spróbowałam etatu niestety jako pracownik, który ma dom i wychodzi o stałej porze, uznano, że nie iskrzy.
Zastanawiałam się jak to połączyć i wtedy znajomy podrzucił pomysł, że jest coś takiego jak coworking. Miałam lokal, pozostało zainwestować i stworzyć dobre miejsce do pracy z klimatem. Lubię ludzi i ich historie, lubię pomagać, więc może to i misja.
Staram się promować ideę coworkingu szczególnie wśród kobiet i osób przedsiębiorczych, ktoś mi powiedział, że prowadzę krucjatę coworkingową, ale oczywiście bez ofiar.
CoWalski – Aleja Inspiracji to nowoczesny warsztat pracy, miejsce spotkań dla ludzi, którzy pragną rozwijać swój własny biznes i życiowe pasje. Przestrzeń dla startup’owców, freelancer’ów oraz coworker’ów. W swojej ofercie udostępnia przestrzeń do pracy – biurka dla coworker’ów, kameralną salę konferencyjną idealną do spotkań biznesowych, salę warsztatową, a także usługę wirtualne biuro. CoWalski – Aleja Inspiracji to także creative spaces – miejsce dla odkrywania i doskonalenia również najmłodszych talentów. W tej przestrzeni można w komfortowych warunkach poprowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednym z celów CoWalski jest tworzenie inspirującego miejsca dla równoległego rozwoju dzieci z ewolucją pasji osób dorosłych. Tutaj promowane są także projekty i akcje edukacyjne, prospołeczne – stymulujące rozwój osobisty, m.in. o korzyściach związanych z uruchomieniem własnej działalności i pracy w systemie coworking’u, a także warsztaty dla kobiet szukających inspiracji – singielek oraz mam wracających na rynek pracy. Celem jest uświadamiać lokalnej społeczności jak efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest korzystanie z alternatywnej przestrzeni do wynajęcia. CoWalski – Aleja Inspiracji to rozwiązanie pozwalające stymulować biznes i dzielić się pasją z innymi. CoWalski udostępnia swoją przestrzeń, nie zapominając o budowaniu pozytywnej i profesjonalnej atmosfery współpracy. Istotne są relacje, tak by każdy czuł się dobrze i komfortowo.
Więcej informacji na: http://www.cowalski.pl
Magda Kowalska – współzałożycielka CoWalski – Aleja Inspiracji. Przestrzeni do pracy na Sołaczu. Z wykształcenia społecznik. Dotychczas zawodowo związana z poznańskimi agencjami reklamowymi specjalizującymi się m.in. w marketingu dzieci i młodzieży, FMCG, farmacji czy designie. Z pasji mediator rodzinny. Ostatnie lata to ciągłe poszukiwanie równowagi między rolą mamy, a pracą i pasją. Orędowniczka coworkingu jako idei aktywizującej. Ostatnio z powołania organizatorka warsztatów dla kobiet Kobiecy Poznań – Przebudzenie.
Fajnie, iż coraz więcej powstaje takich miejsc w całej Polsce 🙂 W Lublinie działa Inkubator Technologiczny, który posiada biura coworkingowe, wirtualne biura i przestrzenie pod wynajem. Cieszę się, iż coraz bardziej szeroką ofertę dostępną na rynku można dostosować pod swoje indywidualne potrzeby 🙂