Kto pamięta mozolnie kreślone szlaczki w zerówce? Na naukę pisania poświęcamy dużo czasu i uwagi, aby potem… przerzucić się na pisanie sms-ów, e-maili i blogów. Zuzanna Górska, grafolog, wie, dlaczego warto odkurzyć kartkę i długopis i zacząć zapisywać wszystko ręcznie.
Hipoalergiczni: Analiza pisma ręcznego, zwana też grafologią, to bardzo ciekawy temat, jednak czy w dobie komputerów i tabletów warto jeszcze pisać ręcznie? Czy ta umiejętność nie jest powoli zapominana?
dr Zuzanna Górska: Mogę powiedzieć, że widzę trend odwrotny, czyli powrót do pisania odręcznego. Wyniki badań dr Laury Dinehart z Uniwersytetu na Florydzie ujawniły, że dzieci, które w przedszkolu i na początku szkoły podstawowej ćwiczyły odręczne pisanie osiągały lepsze wyniki w testach czytania i testach matematycznych.
Często też nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale pisanie odręczne wspomaga i ćwiczy pamięć, sprzyja rozwojowi zdolności językowych i krytycznego myślenia. Można powiedzieć, że w sumie stymuluje i sprzyja rozwojowi licznych umiejętności.
Dr Karin James z Uniwersytetu w Indianie, USA przeprowadziła serię eksperymentów
z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Chciała sprawdzić jak ćwiczenie umiejętności pisania wpływa na aktywność mózgu. Wyniki były zdumiewające – aktywność mózgu dzieci, które przepisywały litery odręcznie, była wyraźnie wyższa w porównaniu z dziećmi, które tylko obserwowały litery jako obiekty. Co więcej, wzór aktywności mózgu piszących dzieci był bardzo podobny do tej obserwowanej u osób dorosłych.
Dla mnie wniosek jest prosty – warto ćwiczyć umiejętność pisania, bo ono stymuluje aktywność mózgu. Przekłada się to na odnoszenie sukcesów w życiu zawodowym.
H: Pani też prowadziła badania nad pismem ręcznym. Czego one dotyczyły?
ZG: Chciałam sprawdzić czy na podstawie charakteru pisma ręcznego da się rozpoznać predyspozycje i cechy osobowości.
H: I … ?
ZG: Okazało się, że rzeczywiście na podstawie próbki pisma można określić cechy osobowości i zdolności, talenty człowieka i to z bardzo dużą dokładnością, sięgającą 80%.
H: Co konkretnie można powiedzieć o człowieku na podstawie jego próbki pisma?
ZG: Analiza pisma ręcznego może dostarczyć odpowiedzi m.in. na następujące pytania: czy dana osoba ma łatwość inicjowania rozmowy, a może czeka na inicjatywę ze strony innych? Czy jest osobą towarzyską, a może zdystansowaną? Czy często krytykuje i jak reaguje na krytykę? Jakim będzie współpracownikiem? Jak radzi sobie z emocjami – czy ma tendencję do wybuchania złością, a może jest osobą bardzo opanowaną, o wysokiej samokontroli?
H: To bardzo dużo informacji. To wszystko jest potwierdzone wynikami badań?
ZG: Tak, możliwość rozpoznania tych cech została potwierdzona badaniami naukowymi. Moje badania obejmowały próbę – 883 osoby – a ich wyniki są zgodne z rezultatami uzyskanymi przez zespoły innych badaczy, np. Rooij i Hazelzet z Holandii czy Astöm i Thorell ze Szwecji.
H: W jakich sytuacjach wykorzystywane są analizy pisma? Kto je zamawia?
ZG: Z analiz pisma korzystają osoby prywatne, a także organizacje. Osoby prywatne decydują się na zamówienie analizy, gdy chcą zmienić coś w swoim życiu, planują zamianę pracy, czy w ogóle przebranżowienie i chcą dokładnie znać swoje mocne i słaby strony. Organizacje wykorzystują analizy najczęściej w procesach rekrutacyjnych, przy zatrudnieniu menedżerów wyższego szczebla. Analiza pisma to niezależne źródło informacji o predyspozycjach kandydata i stanowi wsparcie w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych.
H: Czym różni się analiza pisma od tradycyjnego testu?
ZG: Wypełniając tradycyjnie testy możemy odpowiadać zgodnie z tym, jakbyśmy chcieli, żeby było. Analiza pisma ręcznego to narzędzie, którego odpowiedziami nie można manipulować. Dzięki temu dostarcza wiarygodnych wyników i pozwala spojrzeć na swoje predyspozycje i talenty w obiektywny sposób.
dr Zuzanna Górska – specjalistka od pisma ręcznego. Potrafi powiedzieć jaka osobowość kryje się za nakreślonymi literami oraz rozpoznać predyspozycje i talenty. Pracuje jako niezależny konsultant i wykładowca akademicki. Prowadzi eksperckiego bloga o piśmie ręcznym: zuzannagorska.com
ciekawy temat , naprawdę myślę że skoro może pomóc to mojemu dziecku w osiągnięciu większej sprawności mózgu to ja jestem za , oczywiście uważam też że list napisany odręcznie dużo lepiej się czyta niż ten szybki w telefonie meil…
[…] Na naukę pisania poświęcamy dużo czasu i uwagi, aby potem… przerzucamy się na pisanie sms-ów i e-maili. Dlaczego warto odkurzyć kartkę i długopis i zacząć zapisywać wszystko ręcznie? O tym opowiadam w rozmowie z hipoalergiczni.pl. […]
Do czego może mieć wobec tego talent dysgrafik???
ciekawe,czy wobec tego takie predyscpozycje zapisane w naszym piśmie da się zmienic? czy jak jesteśmy np.nieśmiali to juz się skreśla takiego człowieka ze stanowiska menedżera bo nie da sobie rady?