Słodki, głęboki smak czekolady kusi niejednego łasucha. Królowa słodkości ma przy tym właściwości, o których większość konsumentów może nie wiedzieć. Postaramy się rozwikłać tajemnicę czekoladowego smaku.
Theobroma cacao
[dropcap]C[/dropcap]zyli kakaowiec właściwy, z którego nasion wytwarza się kakao i masło kakaowe. To od nich swój początek bierze czekolada pod wszystkimi swoimi postaciami. Wykorzystuje się je nie tylko do produkcji czekolady w różnych kształtach, ale również wszelkiego rodzaju napojów czekoladowych, gotowych ciast, polew, lodów, sosów i kremów. Spożycie czekolady znane już było w czasach starożytnych. Napój z nasion kakaowca pili już Indianie z Ameryki Łacińskiej.
Biała, gorzka czy mleczna?
W sklepach najczęściej możemy spotkać trzy rodzaje czekolady. Czekolada biała powstaje bez użycia proszku kakaowego i składa się głównie z tłuszczu kakaowego, cukru i mleka. Czekolada mleczna zawiera proszek kakaowy i mleko, najczęściej w proszku, oraz cukier. Wedle przepisów UE, ta odmiana czekolady musi zawierać co najmniej 25% suchej masy kakaowej. Gorzka czekolada, o głębokim szlachetnym smaku, nie zawiera mleka, zawiera za to najwięcej kakao – z reguły co najmniej 60%.
Czekolada zdrową żywnością?
Kakao bogate jest w flawonoidy – naturalne przeciwutleniacze. Tym samym gatunki czekolady zawierające dużo suchej masy kakaowej mogą mieć korzystne działanie na nasz organizm. Częste spożywanie kakao może chronić przed niektórymi chorobami serca. Czekolada zawiera także alkaloidy, które mają działanie pobudzające – kofeinę i teobrominę.
Jest też jednak druga strona medalu – czekolada jest niezwykle kaloryczna i zawiera duże ilości tłuszczu i cukru. To niestety sprawia, że jedzenie jej w nadmiarze nam zdecydowanie nie służy.
Kto nie powinien jeść czekolady
Osoby cierpiące na alergie pokarmowe powinny uważać na czekoladę. Alergia na główny składnik czekolady – kakao – jest niezmiernie rzadka, niemniej inne jej składniki to częste alergeny pokarmowe. W czekoladzie mogą znajdować się: mleko, orzechy i orzeszki ziemne, a także lecytyna sojowa.
Zrezygnować ze spożycia tego produktu powinny także osoby chore na kamicę nerkową, czekolada jest bowiem bogatym źródłem szczawianów, sprzyjają one tworzeniu się złogów wapniowych w drogach moczowych, które z czasem przeistaczają się w kamienie.
Dozować słodkość z umiarem
Chcąc cieszyć podniebienie czekoladowym smakiem powinniśmy znać umiar. Jeżeli nie jesteśmy uczuleni na żaden składnik czekolady, to kilka kostek nie zrobi nam krzywdy. Powinniśmy także zdecydować się na gorzką czekoladę, im większa w niej zawartość kakao, tym lepiej dla nas. Ciemne i gorzkie odmiany czekolady będą także zawierać mniej cukru i dodatkowego tłuszczu.
uwielbiam ,kocham już ponoć król Azteków Montezuma pił czekoladę koloru ceglastego ,wyobrażam sobie jego uczty i nienasycony apetyt 😛 ,ale ziarna kakaowca są znane już dużo wcześniej traktowane jako dar od Bogów i środek płatniczy cenniejszy niż złoto , dzisiejsza czekolada ,prawdziwa czekolada w umiarze jest cudnym środkiem na poprawę humoru
Ja kupuję dietetyczne słodycze w http://www.orkiszowepola.pl i nie mam problemu z alergiami 😉
Moja ulubiona: Niederegger z marcepanem! Polecam!! W Chacie Polskiej i Piotrze i Pawle!