Przed nami ostatki – uroczyste bale i domowe spotkania ze znajomymi. Osoby na diecie bezglutenowej w takich sytuacjach stają już nie tylko przed wyborem odpowiednich przekąsek, ale także drinków, które nie zawierają szkodliwego glutenu. Specjalnie na tę okazję poprosiliśmy o poradę portal Szoty Szociki, który przygotował kilka wskazówek dotyczących drinków dla chorych na celiakię lub alergię na gluten.
H: Czy tradycyjna polska wódka może być spożywana przez osoby na diecie bezglutenowej?
Andrzej Okrasa, Szoty Szociki: „Tradycyjna polska wódka” to dość szerokie określenie i niemające zastosowania, jeśli mówimy o osobach bezglutenowych. „Polska wódka” to, w myśl przyjętej przez Sejm RP w maju 2012 roku definicji, „napój alkoholowy produkowany na terenie Polski ze zbóż lub ziemniaków uprawianych w Polsce”. I tu dochodzimy do sedna, ponieważ właśnie surowiec do produkcji spirytusu ma kluczowe znaczenie. Z pytaniami dotyczącymi możliwości spożywania czystej wódki zwracało się do nas mnóstwo osób. Z naszych analiz wynika, że bezpieczne jest spożywanie wódek produkowanych ze spirytusu ziemniaczanego, [pullquote]Z naszych analiz wynika, że bezpieczne jest spożywanie wódek produkowanych ze spirytusu ziemniaczanego.[/pullquote]jako że gluten nie ma nawet szansy znalezienia się w gotowym produkcie. Kategorycznie natomiast osoby z celiaklią oraz na diecie bezglutenowej powinny unikać wódek zbożowych. Jednakże problem jest bardziej złożony. W procesie produkcji wódki białka takie jak gluten teoretycznie nie powinny znaleźć się w produkcie końcowym, a więc – znów teoretycznie – również czyste wódki zbożowe powinny nadawać się do picia dla osób bezglutenowych. Mimo wielokrotnych starań stowarzyszeń skupiających osoby bezglutenowe nie istnieją rzetelne badania mogące jednoznacznie stwierdzić, czy obecność glutenu (o ile występuje) w wódkach zbożowych mogłaby zaszkodzić. Producenci wódek nie są zobowiązani w żaden sposób (i żadna marka mi znana tego nie robi) do informowania o ewentualnej zawartości glutenu w produkcie. Pomimo procesu produkcji, który teoretycznie wyklucza przedostanie się glutenu przez sita filtracji i destylacji, na forach internetowych podawane są przypadki, gdzie po spożyciu wódki zbożowej u konsumentów pojawiły się problemy. Tak więc bezpieczniejsze dla osób bezglutenowych jest spożywanie wódek czystych produkowanych ze spirytusu ziemniaczanego. Nie mogę wymienić konkretnych marek ze względu na ustawę, ale na liście znajdują się wódki powszechnie dostępne i niekoniecznie z najwyższych półek cenowych.
H: Jakiego rodzaju drinki mogą spożywać osoby na diecie bezglutenowej?
AO: Do drinków oraz wódek smakowych należy mieć podejście ostrożne. Jak wspomniałem, nie ma obowiązku informowania o ewentualnej zawartości glutenu w napojach alkoholowych. Odradzałbym picie wódek smakowych (nawet jeśli produkowane są na bazie spirytusu ziemniaczanego) oraz popularnych drinków znanych producentów (o zawartości kilku-kilkunastu procent). Nie mam niestety wiedzy o żadnych badaniach dotyczących obecności glutenu w dodatkach smakowych, a więc z ostrożności odradzałbym próbowanie. Jeśli chodzi o drinki domowe / barowe, przede wszystkim powinny być na bazie czystej wódki produkowanej ze spirytusu ziemniaczanego. Dodatki można dobierać wedle własnych upodobań smakowych – należy jednak zawsze sprawdzić, czy dany produkt nie zawiera glutenu. [pullquote align=”right”]Uwaga na syropy w sokach – mogą być produkowane z pszenicy![/pullquote]Nie sposób tu wymienić wszystkich bezpiecznych produktów, podam więc przykład. Soki słodzone są zazwyczaj syropem glukozowo-fruktozowym. Wedle dyrektywy unijnej „syrop glukozowo-fruktozowy nie wywołuje niepożądanych reakcji u osób z nietolerancją glutenu”. Teoretycznie jednak – co wydaje się absurdalne, ale na forach dla osób bezglutenowych przytaczane są takie historie – syrop ten może być produkowany z pszenicy. Nawet jeśli znajdziemy syrop bez dodatków tego typu, wciąż należy uważać na spożycie zbyt dużej ilości glukozy, ponieważ organizmy bezglutenowców wolniej ją przyswajają, co skutkować może przykrymi konsekwencjami żołądkowymi. Widać, że sprawa jest skomplikowana i nie sposób wyjaśnić jej w jednej wypowiedzi. Osobom bezglutenowym pozostaje mi polecić, w razie jakichkolwiek wątpliwości, kontakt z producentem. Część firm przyzwyczajona jest do podobnych pytań i odpowiada na pytania dotyczące zawartości glutenu, o czym informacje można znaleźć również na forach dla osób na diecie bezglutenowej.
Nie pozostaje nam nic innego tylko życzyć udanej zabawy i oczywiście rozsądku w doborze towarzyszących nam drinków. Więc informacji na temat drinków alkoholowych można znaleźć na portalu szotyszociki.pl