Substancje chemiczne znaleźć można niemal we wszystkim, co nas otacza. Są pomocne w codziennym życiu najczęściej jako środki do pielęgnacji ciała oraz do utrzymywania naszego otoczenia w czystości. Dla zdrowych, dorosłych osób nie są niebezpieczne, chyba że stosowane są wbrew ich przeznaczeniu. Jednakże mały organizm płodu rozwijającego się w łonie matki może nie poradzić sobie z takimi substancjami.
Po co nam substancje chemiczne w produktach?
[dropcap]Ś[/dropcap]rodki chemiczne w produktach najczęściej są składnikami aktywnymi produktu, jednak mogą spełniać też role pomocnicze. Do takich substancji należą:
- Konserwanty – pozwalają na długie zachowanie świeżości produktów, chronią przed rozwojem drobnoustrojów
- Substancje zapachowe – mają zachęcać do kupna, nie pełnią funkcji użytecznej
- Barwniki – znaleźć je można w niemal wszystkich ubraniach, butach, wyrobach plastikowych itp.
W jaki sposób substancje chemiczne dostają się do organizmu
Choć codziennie jesteśmy wystawiani na działanie środków chemicznych, większość z nich nigdy nie przekracza bariery naszego organizmu. Jednak te, które dostają się do niego, mają trzy drogi:
- Poprzez usta, z jedzeniem, lekami
- Poprzez drogi oddechowe, na przykład opary farb, aerozole, dym, spaliny samochodów
- Poprzez skórę i błony śluzowe – poprzez kosmetyki, pastę do zębów
Część substancji chemicznych dostających się do naszego organizmu ulega wydaleniu i nie pozostawia żadnych śladów. Część jednak pozostaje na przykład w tkankach tłuszczowych, nawet przez lata. Dlatego zachęcamy do unikania niepotrzebnej ekspozycji na nie, nie tylko kobiety będące w ciąży czy planujące dzieci, ale również wszystkich, którzy wolą uniknąć alergii.
Alergie i alergeny
Alergia kontaktowa rozwija się w momencie, gdy substancja powodująca alergię przedostaje się do skóry i oddziałuje na układ immunologiczny organizmu. Przy pierwszym kontakcie z alergenem nie ma reakcji, dopiero kolejne ekspozycje na jego działanie powodują pojawianie się symptomów alergii: wysypki, zaczerwienienia, czasami małych pęcherzy.
Zwykle częsty lub długi kontakt z alergenem powoduje rozwijanie się alergii. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, które substancje mogą powodować pojawianie się reakcji uczuleniowych, aby móc ich unikać.
Poniżej przedstawiamy listę niektórych substancji, które są najczęstszymi przyczynami uczuleń. Na czas ciąży i karmienia piersią spróbujmy nie narażać się na kontakt z nimi:
- bisphenol A
- ftalany
- farby do włosów
- nikiel
- rozpuszczalniki organiczne
- parabeny
- substancje zapachowe
- polichlorowane bifenyle (PCB)
- substancje chroniące przed promieniami UV
- pestycydy
- triklosan
- metale ciężkie
Alergie mogą powodować zarówno substancje i materiały syntetyczne, jak i pochodzenia naturalnego.
Wpływ substancji chemicznych na płód
Kobieta ciężarna nie jest narażona na alergie bardziej niż inni ludzie, jednak pojawienie się u niej silnej reakcji uczuleniowej może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, które nosi. Dlatego też wskazane jest unikanie wszelkich substancji i materiałów, które potencjalnie mogą wywoływać reakcje uczuleniowe organizmu, by ochronić zarówno matkę, jak i dziecko.
chemia szkodzi zawsze ,ale fakt narażenie rozwijającego się w łonie mamy dzidziulka może mieć ciężkie konsekwencje zdrowotne dla obojga ,wiadomo ,że każda z nas martwiła by sie chorobą dziecka, dlatego pomimo, że ciąża to nie choroba warto zadbać o siebie w tych szczególnych miesiącach a tak że zanim zajdzie się w ciążę:)
ivermectin online
ivermectin otc
ivermectin for demodex
buying ivermectin
La sensazione iniziale è piacevole perché la schiuma ci ricorda la risacca del mare, ci fa stare bene.
Eppure la schiuma non indica la qualità del prodotto, anzi più lo shampoo che stiamo usando ne produce, durante l’ utilizzo, più è probabile che si tratti di un cosmetico molto aggressivo per il nostro cuoio capelluto.
I componenti tensioattive, sono quelle che, grazie alla loro composizione chimica, riescono a sciogliere lo sporco grasso rendendo la fase del risciacquo più semplice. Il problema è che questa capacità che sembra utile, si accompagna anche ad una certa aggressività. Più i Cosmetici Naturali fanno schiuma più significa, che i componenti tensioattivi sono troppi. Il cuoio capelluto è delicato ed è coperto da una pellicola sebacea in grado di proteggere i capelli dalle aggressioni esterne. Se usiamo sostanze molto schiumose stiamo praticamente contribuendo ad aggredire e quindi indebolire il nostro cuoio capelluto.