Świeży zapach kojarzy się z czystością, ale przecież nie pierzemy ubrań w perfumach tylko w proszkach i płynach, które bazują na bezzapachowych substancjach aktywnych. Czy jesteśmy gotowi na rezygnację z dodatku w postaci substancji zapachowych? Kto wciąż utożsamia czystość z chemiczną kompozycją zapachową, z pewnością nie przeczuwa, jak duży związek z alergiami mają substancje zapachowe.
Zapach na czarnej liście
Substancje zapachowe nie są składnikami, które pełnią użyteczną funkcję w produktach chemii gospodarczej czy kosmetykach. Jak donosi Duńskie Stowarzyszenie Astma Allergi Denmark, kontakt skóry z zapachem może być przyczyną alergii skórnej w każdym wieku. Czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia alergii jest szczególnie częste narażanie skóry na działanie substancji perfumujących. Jedynym zalecanym środkiem zapobiegawczym jest stosowanie produktów bezzapachowych. Nie ma zapachów „antyalergicznych”, „do skóry wrażliwej” czy „łagodnych”. Wszystkie substancje zapachowe bez względu na pochodzenie – naturalne lub chemiczne – są potencjalnym alergenem. W związku z lawinowym pojawianiem się alergii kontaktowej wywołanej zapachami, Unia Europejska stworzyła listę 26 składników zapachowych, które najczęściej wywoływały alergie. W efekcie producenci zobligowani są do umieszczania nazwy zastosowanego składnika zapachowego na opakowaniu. Pozostałe substancje spoza listy mogą być określane w składzie ogólnie jako „fragrance” lub „parfume”. W odróżnieniu od Polski, Dania cieszy się malejącym odsetkiem alergików, co zawdzięcza edukacji w zakresie profilaktyki alergii oraz rosnącej popularności produktów bezzapachowych. Kremy, szampony, płyny do mycia naczyń bez zapachu to w Danii produkty dostępne w każdym sklepie. W Polsce stanowią wciąż trudno dostępną nowość. Od niedawna polscy konsumenci mają możliwość skorzystania z bezzapachowych proszków do prania marki Neutral. Czy nowość na rynku jest zwiastunem zmian, jakie zachodzą w Polskiej świadomości? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy wspólnie z przedstawicielem marki Neutral.
Hipoalergiczni: Półki z proszkami i płynami do prania i płukania w sklepach to istna galeria fantazyjnych zapachów. Co kryje się w składzie produktu o zapachu górskiej świeżości, morskiej bryzy i słonecznego lata?
Pod fantazyjnymi nazwami zapachów różnych środków piorących i płynów do płukania kryją się wieloskładnikowe kompozycje zapachowe. Czasami jest to nawet kilkadziesiąt substancji składających się na wielowymiarowy piękny zapach. Jednak każda z tych substancji dla alergika może stanowić zagrożenie i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.
H: Do kogo skierowane są produkty? Czy bezzapachowe proszki i płyny to produkty specjalnego przeznaczenia – dla alergików i dzieci?
Neutral oferuje produkty całkowicie pozbawione kompozycji zapachowych oraz substancji maskujących naturalny zapach pozostałych funkcyjnych składników. Są to produkty przede wszystkim skierowane do osób uczulonych na składniki zapachowe, które chcą ograniczyć i kontrolować ryzyko wystąpienie alergicznych reakcji skórnych u siebie i członków swojej rodziny. Skórne reakcje alergiczne mogą mieć zupełnie niekontrolowany przebieg i stanowić spore zagrożenie dla osoby uczulonej, dlatego Neutral oferuje całą gamę środków czystości i kosmetyków stworzonych specjalnie, by pomagać unikać alergicznych reakcji skórnych i minimalizować ryzyko ich występowania.
H: Etykietki proszków do prania różnią się od etykiet kosmetyków. Wyczytać z nich możemy jedynie proporcje środków powierzchniowo czynnych. Co naprawdę jest w składzie proszku do prania? Czy to koniecznie muszą być silne detergenty?
W produktach do prania często znajduje się wiele substancji pełniących różne funkcje: po pierwsze nośnik / budulec, którym w płynach jest woda a w proszkach np. zeolity. Następnie środek lub grupa środków powierzchniowo czynnych, czyli tzw. detergenty, które mają za zadanie rozpuszczać brud i przenosić go z tkaniny do wody oraz otaczać cząsteczki brudu w wodzie by nie osadzały się ponownie na tkaninie. Tych składników jest z reguły najwięcej, to właśnie one piorą najzwyklejsze zabrudzenia. Dodatkowo w produktach do prania stosuje się różne dodatkowe składniki do zadań specjalnych, np.: l wybielacze, które sprawiają, że plamy po sokach i winie stają się niewidoczne dla oka; l rozjaśniacze optyczne, które optycznie poprawiają wygląd tkaniny; l różne enzymy działające na dany rodzaj plam (plamy proteinowe, węglowodanowe, stary spolimeryzowany i trudny do usunięcia brud wieloskładnikowy, a nawet enzymy, które usuwają zmechacenia i odnawiają w ten sposób wygląd tkaniny); l składniki chroniące enzymy przed dezaktywacją, zanim wypełnią swoje zadanie; l składniki pomagające zapobiegać utracie koloru, albo wyłapujące wypłukany kolor, by nie zafarbowały się pozostałe tkaniny; l składniki zmiękczające wodę, które poprawiają efektywność prania i wydajność produktu; l kompozycje zapachowe i barwniki, które pomagają uatrakcyjnić produkt i działają pozytywnie na nasze zmysły. Neutral ogranicza liczbę składników w swoich produktach do absolutnego minimum, ponieważ każda substancja może stanowić zagrożenie dla alergika, chcemy zminimalizować ryzyko występowania alergicznych reakcji skórnych dając jednocześnie skuteczne i łagodne produkty. Nie stosujemy w naszych produktach kompozycji zapachowych i składników maskujących zapach, barwników i rozjaśniaczy optycznych. Neutral w swoich środkach czystości, proszkach i płynach do prania oprócz listy składników typowej dla detergentów podaje drugą listę według wymogów dla kosmetyków. Podajemy całą listę składników występujących w produkcie w porządku malejącym w nazewnictwie INCI (tzw. języku kosmetycznym). Dzięki takiej liście zamieszczonej na etykiecie produktów, konsument może dokładnie sprawdzić co znajduje się w produkcie.
H: Jak to jest ze skutecznością prania? Czy łagodne dla skóry środki mogą jednocześnie dobrze prać zaplamione ubrania?
Skuteczność prania zależy od wielu czynników: temperatury prania, twardości wody, zaaplikowanej do pralki ilości produktu do prania oraz jakości i zaawansowania tego produktu, a także rodzaju zabrudzeń. Np. stare zabrudzenia trudno jest usunąć, ponieważ plama/ brud może głęboko wniknąć, utlenić się i utrwalić – wtedy najlepiej użyć przed praniem odplamiacza. W przypadku produktów Neutral można zastosować płyn piorący przed praniem bezpośrednio na plamę jako odplamiacz i pozwolić mu działać przez kilkanaście minut, a następnie standardowo wyprać tkaninę. Warto czytać etykiety i stosować się do tabeli dozowania. W większości regionów Polski konsumenci mają twardą wodę, dlatego warto brać pod uwagę ten czynnik przy dozowaniu środka piorącego. Ważna jest też ilość prania – w tabeli dozowania mamy ilość środka podaną na daną ilość prania. Nie warto przeładowywać bębna pralki – pranie będzie wtedy nieefektywne – środek piorący nie będzie mógł działać prawidłowo, a dozowany w zbyt dużej ilości może się dobrze nie wypłukać, co w przypadku alergików stanowi dodatkowe zagrożenie dla skóry. Łagodne produkty mogą dobrze prać, jeżeli np. zawierają enzymy, które są bardzo skuteczne w działaniu. W przypadku trudnych plam zawsze warto działać szybko, a przed praniem używać odplamiacza.
H: Bezzapachowy płyn zmiękczający to dosyć nietypowy produkt. Większość osób środki do płukania utożsamia z nadaniem praniu zapachu. Jak działają takie płyny?
Bezzapachowy płyn do płukania spełnia wiele funkcji: po pierwsze zmiękcza, chroni tkaninę przed zagnieceniami i elektryzowaniem się, ułatwia i przyspiesza schnięcie i prasowanie, sprawia, że tkanina jest łagodniejsza dla skóry oraz zabezpiecza włókna tkaniny przed zniszczeniami i mechaceniem się, pomaga zatrzymać kolor na dłużej. Płyn Neutral można stosować do płukania ubranek niemowląt, poza tym dzięki dużej koncentracji jest bardzo wydajny – przy zalecanym dozowaniu 20ml / pranie opakowanie 750ml wystarcza nawet na 37 prań.
H: Często za przykład świadomego rynku podajemy Danię, która od lat docenia produkty bezzapachowe. Jak wygląda na świecie świadomość konsumentów i w Polsce? Czy cena wygrywa nawet z ryzykiem alergii?
Produkty bezzapachowe cieszą się największą popularnością w krajach skandynawskich – zrozumienie korzyści, jakie niesie za sobą ograniczanie ilości substancji chemicznych w codziennym użytku jest tam największe. O tym, jak powszechna jest ta wiedza świadczy fakt, że inicjatywy z tym związane są tam często podejmowane na szczeblu rządowym. Za przykład może posłużyć Norwegia, która w ubiegłym roku wprowadziła zakaz dodawania tłuszczów trans do żywności. Minimalizm, ekologia, naturalność to wartości, które dla Skandynawów są ważne od dawna i tego też wymagają od producentów. W innych krajach Europy środki do prania nie mające barwy czy zapachu są często dla klientów zaskoczeniem, przez co marki takie jak Neutral trudniej odnaleźć na sklepowych półkach. Skuteczność prania kojarzy się z pięknym zapachem ubrań wyjmowanych z pralki, nawet jeśli jest on dodatkiem. Uświadomienie konsumentom, że ich problemy alergiczne są powiązane z substancjami ukrytymi w proszku czy płynie wymaga edukacji zarówno ze strony lekarzy, jak i producentów oraz organizacji pozarządowych.
H: Jakie bezzapachowe środki piorące dostępne są pod marką Neutral w Polsce i na świecie?
Na świecie – różne formaty proszków (większe, ekonomiczne opakowania), kapsułki piorące, bardzo skoncentrowane płyny do prania (dozowanie 35 ml na całe pranie), płyny specjalistyczne do tkanin czarnych, w intensywnych kolorach, do delikatnych tkanin (jedwab, wełna).
H: Czy wybór marki Neutral to eko wybór? Czy produkty są przyjazne dla środowiska naturalnego? Produkty Neutral są skoncentrowane tak jak produkty do prania w Europie Zachodniej i dozując według zaleceń, razem z naszym praniem, wprowadzamy do środowiska mniej pozostałości, niż stosując tradycyjne środki piorące. Poza tym dzięki zminimalizowaniu ilości składników, braku składników zapachowych i barwników oraz rozjaśniaczy optycznych mniej narażamy nasze środowisko naturalne. Produkty Neutral mogą stanowić alternatywę dla eko zorientowanych konsumentów – są łagodne dla nas i łagodniejsze dla środowiska.
Anna Szachewicz – pracuje z kosmetykami i środkami czystości od ponad 11 lat. Linią Neutral zajmuje się od wejścia na Polski rynek i wspiera markę od strony badań i rozwoju. Z wykształcenia jest towaroznawcą, a prywatnie fanką i propagatorką zdrowego stylu życia, natury, nauki oraz medycyny naturalnej. Z tematem alergii i astmy zmaga się także osobiście.
Fajnie ,że nasza świadomość rośnie ,fajnie ,że są takie środki do prania które są alternatywą dla zwykłej chemii na którą wielu ludzi ma alergie w tym moje dzieci dlatego serio ciężko trafić na dobry środek piorący zapachy proszków do prania bywaja tak męczące ,że szczypią w oczy o wypryskach nie wspomnę