Podczas drugiego KONGRESU „BADŹ Integralny w zdrowiu” organizowanego przez Fundację Małgosi Braunek „Bądź”, odbyła się debata z naukowcami i specjalistami, którą poprowadziła Żaneta Geltz, redaktor naczelna Magazynu Hipoalergiczni na zaproszenie Oriny Krajewskiej, pomysłodawczyni kongresu. Czy to prawda, że sami pracujemy intensywnie na swoją przyszłą chorobę? Skąd się biorą dolegliwości? Czy integracja medycyny jest nadzieją dla medycyny przyszłości? Oto, co w ciągu godziny udało się dowiedzieć widowni, która czekała na tę debatę aż do końca dnia kongresu!
II Kongres Medycyny Integralnej “Bądź integralny w zdrowiu. Prewencja i leczenie chorób przewlekłych” już za nami! Tegoroczna edycja skupiła się na próbie przedstawienia wizji medycyny przyszłości i jaki związek z chorobami ma to, co robimy na co dzień. Co możemy zmienić jutro, a nawet dziś, by nie zachorować? A jeśli już chorujemy, jak dokonać zmiany, by nie tylko uchronić się od rozwoju choroby, ale przywrócić naturalne siły witalne potrzebne do naprawy organizmu. Okazuje się, że nasi goście zaskoczyli całą widownię niesamowitymi wnioskami, zapraszamy do zapoznania się z esencją debaty!
Oto nasi prelegenci:
Dr Yair Maimon, „Medycyna przyszłości w oparciu o 3000 lat doświadczeń”
Z jego wcześniejszego wykładu dr Maimona dowiadujemy się, jak naturalne siły w przyrodzie i ludzkim ciele mogą być wykorzystywane do leczenia i zapobiegania chorobom. Poznajemy również praktyczne wskazówki na temat punktów akupunkturowych przy objawach takich jak nudności, zmęczenie, czy uderzenia gorąca i wiele innych!
Dr N. Lee Smith, „Wpływ duchowości na umysł i ciało”
Dr Smith opowiada o tym, że dobre samopoczucie mózgu tworzy dobrostan w większości innych systemów naszego ciała, które jest jednym, zintegrowanym „super-systemem”. Niektóre z naszych najczęstszych problemów medycznych (takich jak zbyt duży ból) są bardzo powiązane z nadwrażliwością układu nerwowego, nadmierną reakcją na wszelkiego rodzaju bodźce (ból, narządy wewnętrzne, psychika, odporność).
Dr n.med, lek.med. integralnej Elżbieta Dudzińska, „Zdrowie i zanieczyszczenie środowiska – co należy wiedzieć i jak się chronić?”
Dr Dudzińska wyjaśniała na jakie substancje toksyczne jesteśmy narażeni w życiu codziennym, jak unikać i łagodzić ekspozycję, jakie są krótko i długofalowe konsekwencje oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz jak się chronić?
Gościem specjalnym debaty był Prof. dr hab. n. med. Paweł Nauman, Kierownik Kliniki Neurochirurgii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Oto wnioski płynące z przeprowadzonej debaty, w której padło dużo pytań, w tym również te dostarczone przez widownię, a główna uwaga skupiła się wokół następujących zagadnień:
MEDYCYNA PRZYSZŁOŚCI
Czy w przyszłej medycynie chodzi o nowoczesne metody diagnostyczne i zastosowanie robotów?
Otóż nie. Okazuje się, że nasi prelegenci drogą debaty doszli do wniosku, iż medycyna przyszłości, to:
- traktowanie pacjenta jako centrum uwagi konsylium konsultantów-specjalistów, którzy są dostępni w jednym miejscu DLA PACJENTA, aby pacjent nie musiał w stresującej sytuacji szukać na własną rękę pomocy często po omacku
- w przyszłości pacjent powinien być traktowany jak klient, który płaci, więc wymaga, jest doinformowany na temat swojej choroby i dostępnych metod leczenia, w tym konwencjonalnych i naturalnych, gdzie na koniec to pacjent podejmuje decyzję, jaką drogę wybierze, a nie lekarz (owszem, kwestia odpowiedzialności spada na pacjenta, ale zakładamy, że pacjent jest solidnie doinformowany)
INTEGRACJA MEDYCYNY
Tutaj rozgorzała bardzo ciekawa dyskusja dająca rozmaite punkty widzenia w jednym miejscu, gdzie widownia biła brawa mówcom, którzy przedstawili, jakie wizje są ich zdaniem właściwe. To, co wszyscy debatanci przedstawili zarysowało spójny obraz całości:
- jest szereg dolegliwości i schorzeń takich jak: ból, depresja, stres, bezsenność, które z powodzeniem można załagodzić i wyleczyć metodami terapeutycznymi, ziołolecznictwem czy akupunkturą, bez konieczności farmakologicznych rozwiązań, co jest znacznie bardziej korzystne dla długofalowego zdrowia człowieka
- wybrane stany chorób neurologicznych, wczesny etap rozwoju nowotworu, czy inne dolegliwości z powodzeniem mogą być leczone określonymi gatunkami grzybków lub kannabinoidów, które są naturalnymi substancjami chemicznymi występującymi w konopiach – zarówno siewnych (Cannabis Sativa L.), jak i indyjskich (Cannabis Indica). Przeważająca większość kannabinoidów jest pozbawiona właściwości psychoaktywnych, natomiast wiele z nich wykazuje właściwości prozdrowotne [dr Smith oznajmił, iż w 23 stanach na 50, są one zalegalizowane jako metoda leczenia w służbie medycznej]
- bardzo duża grupa dolegliwości i chorób z łagodnym przebiegiem powinna być wręcz prowadzona najpierw z zastosowaniem medycyny chińskiej, a także ajurwedy, gdyż pacjenci są szczęśliwsi, gdy nawiązuje się dłuższa rozmowa z prowadzącym lekarzem lub terapeutą, jak choćby uspokajająca pacjenta rozmowa z osteopatą lub fizjoterapeutą
- niektóre dolegliwości bólowe, występujące np. na skutek sytuacji stresowej, które atakują serce – nie musiałyby być w ogóle leczone farmakologicznie, gdyby pacjenci byli wcześniej edukowani, jak sobie radzić z sytuacjami nagłego napięcia, debatanci podkreślili tutaj rolę sztuki pogłębionego oddechu, technik medytacyjnych, sztuki korzystania z dobrodziejstwa jakim są lasy i parki oraz zjonizowane w takich miejscach powietrze
Tak więc włączenie ziołolecznictwa, ajurwedy i sztuki medytacji, medycyny chińskiej i akupunktury, a także korzystania z zasobów natury jest tym, co możemy nazwać bazą dla integrowania medycyny akademickiej z innymi, starożytnymi systemami opieki nad zdrowiem i równowagą człowieka.
STARZEJEMY SIĘ I CHORUJEMY PRZEZ…
Trzecia część debaty obejmowała szereg pytań, które spłynęły do prowadzącej wprost z widowni, a dotyczyły one chorób autoimmunologicznych, smogu i stresu oksydacyjnego.
Ta ostatnia frakcja wypowiedzi uczestników debaty wzbudziła ogromne zainteresowanie z uwagi na czułość naukowców i gości okazaną planecie! Wypowiedzi skupiły się na tym, co człowiek robi drugiemu człowiekowi, co człowiek „wyprawia” z glebą, wodą i powietrzem! Dr Smith nie omieszkał wyznać, iż kilkadziesiąt lat temu, gdy był młodym lekarzem, to jego nastawienie wobec świata określiłby słowami „eksploatacja”, natomiast dziś – jak sam przyznaje – jego nastawienie wobec Ziemi brzmi „care”, czyli opieka nad planetą, która jest naszą żywicielką. Kolejni mówcy jedynie wzmocnili owo stanowisko i dr Maimon dodał aspekt wdzięczności, dr Dudzińska aspekt szacunku, a profesor Nauman – aspekt ukochania Ziemi, jak to się czyni z ukochaną osobą. Zanieczyszczenie środowiska zdaje się sprawiać największy kłopot naszym organizmom, by wytrwać w zdrowiu.
Poruszony został aspekt fizjologiczny tegoż elementu, jakim jest stres oksydacyjny organizmu, który oznacza brak sprawnej naprawy szkód spowodowanych przez działanie wolnych rodników (uszkadzających białka, lipidy i DNA człowieka). Nadmiar przetworzonej żywności, niepełnowartościowe warzywa potraktowane chemią rolną, zanieczyszczenia powietrza, wody i na domiar złego – brak kontaktu z naturą, a także smog elektromagnetyczny – skutecznie utrudniają naturalny proces detoksykacji organizmu. Skutkiem tej niewydolności naszego systemu jest przedwczesna utrata siły i starzenie się człowieka. Goście podkreślali konieczność (a zarazem przyjemność!!!) spożywania takich produktów, które:
– zawierają polifenole, m.in. resweratrol, flawonoidy (taniny, katechiny, antocyjany, izoflawony i sylimaryna)
– są bogate w antyoksydanty, np.: Q10, kurkumina, glutation, likopen, beta-karoten, wit. A, wit. C, wit. E
– są silnie oczyszczające, zielone warzywa, zioła
Ostatnie pytanie, na które odpowiedź padła w ciągu niecałej minuty z uwagi na przekroczony czas debaty, brzmiało „Co robić, aby uwalniać się od codziennego stresu, regularnie?” Oto odpowiedzi:
– praktykować codziennie techniki oddechowe oraz medytacje
– okazywać wdzięczność każdego dnia
– biegać, najlepiej po lesie lub wśród zieleni
– ćwiczyć rytuały tybetańskie
Czekamy na Państwa komentarze pod naszą relacją, co Państwo praktykują dla uwolnienia się zarówno od stresu w pracy, w domu, jak i od stresu oksydacyjnego, tego, który jest naszym powodem utraty młodości i witalności. Zapraszamy już teraz na kolejną edycję kongresu i do czynnego udziału w dyskusjach!
II Kongres „Bądź integralny w zdrowiu. Medycyna przyszłości” odbył się 9 lutego 2019r. w godz. 8:30-18:15 w Centrum Konferencyjnym Muzeum POLIN w Warszawie, przy ul. Anielewicza 6.
Fundacja Małgosi Braunek „Bądź” działa na rzecz popularyzacji i rozwoju medycyny integralnej w Polsce. Podejście Fundacji zainspirowane jest filozofią życia Małgosi Braunek i jej osobistym doświadczeniem choroby nowotworowej. Fundacja inicjuje i wspiera współpracę przedstawicieli różnych dziedzin medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej poprzez szerzenie merytorycznej, wiarygodnej wiedzy o medycynie zintegrowanej. Nadrzędnym celem Fundacji „Bądź” jest zachęcanie środowiska lekarzy oraz pacjentów, by na leczenia człowieka patrzeć w sposób holistyczny. Fundacja bierze również udział w pracach nad reformą medycyny onkologicznej w Polsce, począwszy od profilaktyki, poprzez zintegrowane metody leczenia, po rekonwalescencję i zapobieganie nawrotom choroby.
Szczegóły kongresu i programu znajdziesz tutaj: Fundacja Małgosi Braunek „Bądź”.
fot. Maciej Szal, www.maciejszal.com
idąc do lekarza dzisiaj nie leczy się choroby a zaledwie jej objawy ,trzeba mieć naprawdę wielką świadomość siebie i swoich potrzeb ,wiedzę którą ciężko znaleźć ….bbo wszelkiego rodzaju