Każdy zerołejster wie, że zdrowie ma zawsze pierwszeństwo przed zero waste. Ale nawet podczas pandemii możemy pozostać wierni naszym wartościom i stosować wiele z dotychczasowych nawyków bez narażania zdrowia i bezpieczeństwa.
Czy wielorazowe naczynia i opakowania są bezpieczne?
Czy nie lepiej używać jednorazowych?
Mydło i ciepła woda skutecznie zabijają koronawirusy, a także inne wirusy i bakterie. Zmywając naczynia ręcznie stosujcie się do zaleceń WHO dotyczących mycia rąk – powinno ono trwać 20-40 sekund. Zmywarki do naczyń, zarówno te przemysłowe używane w gastronomii, jak i domowe zapewniają jeszcze skuteczniejszą ochronę z uwagi na wysoką temperaturę i długi czas pracy. Vineet Menachery, mikrobiolog z Uniwersytetu w Teksasie stwierdził: “Nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek wirus przetrwał umycie w zmywarce”.
Co do opakowań na zakupy, naszym zdaniem własny koszyk, woreczki i słoiki są bezpieczniejsze od zrywek i toreb oferowanych w sklepie i dotykanych przez wielu ludzi. Podobnego zdania jest Ministerstwo Zdrowia, który opublikował zalecenia dotyczące zakupów na stronie pacjent.gov.pl. Rozumiemy jednak, że w sklepach z obsługą, sprzedawcy mogą czuć się bezpieczniej pakując nam towar do sklepowych jednorazówek. Ich komfort warto wtedy uszanować.
Profesor Menachery dodaje: „Jest bardzo mało prowdopodobne, aby wirus przeniósł się z jednej osoby na drugą przez wielorazową płócienną torbę na zakupy„. Na wszelki wypadek torby warto po użyciu uprać.
Czy mogę kupować żywność bez opakowania?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności informuje, że żywność sama w sobie nie jest źródłem transmisji koronawirusów. Główny Inspektorat Sanitarny potwierdza: „nie ma doniesień naukowych, które wskazywałyby na zakażenie koronawirusem drogą pokarmową„. Ale wiemy też, że SARS-CoV-2 może przetrwać przez pewien czas na powierzchni przedmiotów i produktów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca więc, by mimo wątpliwego ryzyka zachować zasady higieny w kontakcie z artykułami spożywczymi.
Najprościej, jeśli produkty kupione luzem poddacie działaniu wysokiej temperatury w postaci smażenia, gotowania czy pieczenia. Bez ryzyka możecie więc zaopatrzyć się w ryż, kaszę czy makaron na wagę. Jak informuje SANEPID, typowa obróbka termiczna zabija wirusa SARS-CoV-2. Stosując odpowiednią temperaturę, możemy też zdezynfekować żywność, którą chcemy spożyć na surowo. Orzechy możecie sparzyć wrzątkiem. Pieczywo wstawcie na pół godziny do piekarnika rozgrzanego do 60 st. C.
W przypadku produktów, których nie chcecie poddawać obróbce termicznej, należy zadbac o ich czystość. Część warzyw i owoców możecie umyć i obrać albo odkazić samodzielnie wykonanymi środkami na bazie spirytusu. Banany przed obraniem umyjcie ciepłą wodą z mydłem – unikniecie przeniesienia zanieczyszczeń na palcach.
Pamiętajcie, aby zawsze oddzielać produkty surowe od ugotowanych i brudne od umytych. Między obróbką różnych rodzajów produktów wymieniajcie deski do krojenia, noże czy inne narzędzia kuchenne oraz myjcie ręce.
Czy mogę używać wielorazowej butelki na wodę?
Tak. Koronawirusy przenoszą się poprzez kaszel czy kichanie, nie poprzez kubek czy butelkę. Jednak jak wspomnieliśmy powyżej, warto zadbać o higienę. Zwróćcie uwagę, aby podczas nalewania wody z miejskiego źródełka nie opierać wylotu butelki o kran. Nie dotykajcie też butelki palcami w miejscu, w którym przykładacie ją do ust. Po powrocie do domu umyjcie naczynie gorącą wodą z mydłem lub – najlepiej – w zmywarce. Wodę z kranu można pić bez obaw, jak zapewnia GIS.
Bez kawy na mieście w czasach epidemii da się przeżyć, ale jeśli chcecie wspomóc ulubioną kawiarnię na rogu, zabierzcie własny kubek i pilnujcie zasad higieny podczas nalewania. Wiemy, że niektóre kawiarnie z powodu pandemii czasowo zawiesiły podawanie napojów do kubków klientów w trosce o bezpieczeństwo personelu. Uszanujmy te decyzje, bądźmy solidarni.
Artykuły jednorazowego użytku – maseczki ochronne
Choć WHO nie zaleca noszenia masek ochronnych przez osoby zdrowe, to jednak twierdzi się, że powinny je nosić wszystkie osoby przebywające w miejscach publicznych. W przypadku SARS-CoV-2, ludzie zdrowi mogą być bowiem nieświadomymi nosicielami. W takiej sytuacji, maski uszyte własnoręcznie ze zwykłego płótna, chusta czy szalik będą istotną barierą ochronną – przekonuje dr. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Takich masek można używać wielokrotnie pod warunkiem, że dbamy o ich czystość. Po każdym powrocie do domu upierzcie je w wysokiej temperaturze, a dla pewności uprasujcie. Dla zerołejsterów wprawionych w szyciu płóciennych toreb na zakupy, wykonanie takiej maseczki nie powinno stanowić problemu!
Bibliografia:
https://www.upstreamsolutions.org/blogs/plastic-pollution-reuse-and-covid-19
Gis.gov.pl
pacjent.gov.pl
Copyright © 2020 Little Greenfinity, All rights reserved. |
hmmm każdy ma tu własne zdanie na temat całej tej otoczki wokół wirusa i tego co się dzieje ,według mnie by uniknąć zachorowania należy dbać o zdrowie o swój mikrobiom , oczywiście nawyki mycia rąk czy owoców są wskazane zawsze ,wynosimy je z domu tak jak mycie zębów czy dbanie o siebie 😛