Wiosna to najlepszy czas na oczyszczanie organizmu. Aby skorzystać z dobrodziejstw nadchodzących z tą porą roku oraz cieszyć się latem, należy pozbyć się toksyn zalegających po zimie. Jest ich teraz najwięcej, ponieważ mieliśmy ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, a przez święta i karnawał wielu spożywało duże ilości słodyczy i mięsa.
Oczyszczanie może okazać się nam potrzebne, kiedy odczuwamy bóle głowy, apatię, senność lub dokuczają nam problemy z zasypianiem. Domowe, naturalne oczyszczanie, za pomocą kaszy, owoców, bądź warzyw może nie przynieść spektakularnych efektów, ale jest bezpieczniej sze i mniej stresujące niż głodówki, dla osób których dieta była dość obfita.
Dlaczego warto wybrać kaszę jaglaną jako podstawę diety?
Kasza jaglana działa odtruwająco na wątrobę, przeczyszcza jelita, dodatkowo odświeża i nawilża ciało. Bogata w krzemionkę, która wywiera leczniczy wpływ na stawy, oczyszcza cerę, poprawia wygląd włosów i paznokci. Krzemionka usprawnia też przemianę materii i produkcję komórek, kontrolując procesy starzenia się organizmu. Zawiera także żelazo, wapń, fosfor. Kasza jaglana świetnie usuwa z organizmu nadmiar wilgoci, który według Medycyny Chińskiej jest jednym z głównych i najbardziej uporczywych przyczyn nadwagi i otyłości. Zawartość sporej ilości antyoksydantów wymiata z naszego organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne za procesy starzenia organizmu, a nawet za powstawanie nowotworów. Ponadto powoduje odkwaszenie organizmu, gdyż jest zasadotwórcza. Będziemy mogli poczuć się lżejsi i pełni energii po diecie jaglanej. Dzięki temu, że zawiera złożone węglowodany i białko ulega powolnemu trawieniu, a poziom glukozy w naszej krwi pozostaje na stałym poziomie, zapobiegamy w ten sposób cukrzycy oraz nie odczuwamy napadów głodu. W dodatku możemy wpłynąć na poprawę koncentracji, oraz pamięć. Dieta oparta na kaszy jaglanej nie zawiera glutenu. Co więcej, w kaszy jaglanej obecny jest tryptofan – aminokwas neutralizujący szkodliwy wpływ stresu na organizm. Tryptofan jest również pomocny w przypadku depresji, zmniejsza łaknienie oraz wzmacnia odporność i korzystnie wpływa na wzrok.
Na uwagę zasługuje też obecna w kaszy jaglanej lecytyna, która m.in. reguluje poziom cholesterolu we krwi, chroni wątrobę, opóźnia procesy starzenia i bierze udział w przemianie materii. Dietę jaglaną zaleca się stosować przez co najmniej 3 dni, jedząc kaszę 5 razy dziennie. Posiłek powinien być sporządzony z małą ilością przypraw. Maksymalnie taka dieta może trwać do 14 dni. Przy czym długotrwałe stosowanie monotonnej diety nie jest najlepszym wyjściem. Warto dodać niektóre warzywa i owoce. Gdy pomiędzy pokarmami czujesz pragnienie, pij ciepłą wodę lub napój ziołowy. Warto zrezygnować w tym okresie z kawy i herbaty. Kasza jaglana to świetny pomysł na składnik diety oczyszczającej, pozwoli usunąć zgromadzone toksyny, oraz uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Poprawa samopoczucia to już efekt uboczny kuracji… nie wspominając o utracie wagi. Przede wszystkim warto wprowadzić ją do swojej diety na stałe.
Joanna Mendyk – fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz biolog. Łączy zgłębianie wiedzy o człowieku, potrzebie ruchu ze zdrowym żywieniem i potrzebą życia w harmonii z naturą. Zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu, sama – pszczelarka z zamiłowania. W wolnym czasie uwielbia czytać i gotować.