Według najnowszych badań przeprowadzonych w Danii, dzieci chorujące na astmę bardziej boją się dentysty niż dzieci zdrowe. Ponadto, dzieci te na fotelu dentysty są niespokojne, przez co nie zawsze otrzymują optymalną pomoc stomatologiczną.
Astma a strach przed dentystą
[dropcap]D[/dropcap]zieci z astmą nie tylko mają trudności w oddychaniu. Wiele z nich boi się wizyty u dentysty, co skutkuje często gorszym stanem uzębienia niż u zdrowych rówieśników. Problem ten dotyczy zwłaszcza kilkulatków. „Stomatolodzy zauważają, iż niektóre dzieci wydają się przewrażliwione w kwestii wizyty u dentysty, nawet zanim przejdą jakikolwiek zabieg w gabinecie” – mówi Pia Wogelius, dentysta z Oddziału Epidemiologii Klinicznej w szpitalu Aalborg w Danii.
Badanie strachu
Pia Wogelius we współpracy z Aarhus School of Dentistry przeprowadziła ciekawe badanie wśród dzieci w wieku 6-8 lat. Przedmiotem tego badania było zjawisko strachu przed wizytą u dentysty, jak również związek pomiędzy występowaniem u dzieci astmy, a ich strachem przed dentystą. Jednocześnie szukano odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektóre dzieci bardziej boją się dentysty niż inne.
Badanie pokazało, iż 5,7% dzieci boi się dentysty, z czego 70% stanowią dzieci chore na astmę. Pia Wogelius wyjaśnia: „Strach przed dentystą sprawia, że niektóre dzieci są ruchliwe, kopią, biją lub płaczą. Taka sytuacja niekiedy uniemożliwia dentyście zaplombowanie zęba, a nawet jeśli to się uda, plomba może po krótkim czasie wypaść. Doświadczenia takie mogą powodować u rodziców niechęć do wizyt u dentysty z dzieckiem. To z kolei sprawia, że stan zębów dziecka jeszcze bardziej się pogarsza i pojawia się błędne koło, a dziecko znajduje się w potrzasku”, mówi Pia Wogelius.
Badanie nie przyniosło jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie, dlaczego niektóre dzieci boją się dentysty.
Próchnica u dzieci z astmą
Dzieci z astmą częściej mają próchnicę w stałych zębach niż ich zdrowi rówieśnicy. Sytuacja ta nie dotyczy zębów mlecznych, ale właśnie tylko stałych. Pia Wogelius twierdzi, iż u dzieci, które od lat stosują leki na astmę, istnieje większe ryzyko zajęcia zębów stałych (szczególnie nowo wyrosłych) próchnicą. Nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale jedna z teorii mówi, że leki na astmę mają wpływ na mineralizację zębów stałych.
Dobroczynna ślina
Pia Wogelius zaleca, aby rodzice dzieci, u których pojawiają sie zęby stałe, bardzo dbali o to, by je dokładnie szczotkować. Zaleca również żucie gumy bez cukru, która stymuluje produkcję śliny. Dzieci z astmą produkują jej mniej niż dzieci zdrowe, a ślina stanowi naturalną ochronę przed próchnicą.
Słodycze a próchnica
W jamie ustnej pH wynosi około 7,0, natomiast zmniejsza się podczas jedzenia słodyczy lub pewnych leków, na przykład zawierających cukier.
Jeżeli pH w jamie ustnej spada do 5,5, szkliwo zębów zaczyna się rozpuszczać. Żucie gumy i mycie pastą do zębów pozwala na wzrost pH.
Szczotkowanie zębów pod kontrolą
W okresie, kiedy dorośli kontrolują mycie zębów dzieci, ważne jest, aby zadbać o to, by dziecko podczas szczotkowania miało podpartą głowę, w przeciwnym razie mycie będzie zbyt słabe i niedokładne. Dobrze byłoby również sprawić, aby mycie zębów kojarzyło się dziecku z czymś przyjemnym, na przykład opowiadaniem bajki. Pia Wogelius zaleca też, aby zaopatrzyć się w małe lusterko, aby dziecko mogło samo sprawdzać stan swoich zębów.
Pia Wogelius mówi, iż do mycia zębów należy używać niewielkiej ilości pasty; w przypadku dzieci będzie to wielkość paznokcia dziecka. Wskazane byłoby, aby dzieci z astmą myły zęby po zażyciu leków na astmę. Jeśli nie ma takiej możliwości, dajmy mu gumę do żucia. Samo płukanie jamy ustnej wodą nie wystarczy, ponieważ wiele leków zawiera cukier.
Podsumowanie
Przede wszystkim, ograniczmy dzieciom ilość spożywanych słodyczy. Zadbajmy przynajmniej o to, aby nie jadły ich codziennie, ale na przykład 1-2 dni w tygodniu. Przy czym warto wspomnieć, że nie ma znaczenia dla zębów, czy zjada się jedną kostkę czy całą tabliczkę czekolady na raz. Znaczenie ma częstotliwość, więc ten kto do sobotniej kawy zjada całą bombonierę, a w pozostałe dni tygodnia stroni od słodkości, ma mniejsze szanse na próchnicę niż ktoś, kto codziennie serwuje sobie małą czekoladkę. Podczas wizyty u stomatologa należy poinformować go o przyjmowanych przez dziecko lekach i uśmiechnąć się, bo atmosfera w gabinecie dentystycznym potrafi zmniejszyć każdy ból.