Od stuleci dodawany do zup, ziemniaków i ostatnio również kanapek i sałatek, bluszczyk kurdybanek jest prawdopodobnie najstarszym polskim zielem! Zastosujesz go nie tylko w kuchni, ale do pielęgnacji skóry i na przerwanie ataku astmy! Zobacz co daje bluszczyk i już teraz rozglądaj się na łąkach w poszukiwaniu tej delikatnej, a jakże ciekawej rośliny!
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)
Bluszczyk kurdybanek zwany też ziemnym, to bardzo pospolita i często spotykana na łąkach I trawnikach roślina, a także widywana w lasach i ogrodach. W tych ostatnich często nie jest mile widziana i z uporem usuwana jako chwast. Po poznaniu zalet tej rośliny już każdy z nas przywita ją z radością. Bluszczyk jest najstarszym ziołem polskim. Jego ślady znaleziono już podczas wykopalisk w Biskupinie, co dowodzi stosowania jej przez Słowian.
Zioło to było cenioną przyprawą kuchenną, rośliną leczniczą i w dawnych czasach nawet magiczną! Bluszczyk kurdybanek był wplatany w wianki, pomagał widzieć przyszłość, a palony przez „szeptuchy” pozwalał im ujrzeć w kłębach dymu wrogów i odpędzać uroki.
Dziś jako wiosenna, dzika nowalijka jest również ceniony przez znawców sztuki kulinarnej jako cenna przyprawa, a przez zielarzy – jako cenna roślina lecznicza.
Podczas jednej z prowadzonych przeze mnie ziołowych majówek rodzinnych, właśnie kurdybanek był głównym bohaterem gry terenowej dla dzieci „W poszukiwaniu tajemniczego ziela”. Otwartość dzieci na świat przyrody i ich radość ze sporządzonej z bluszczyka lemoniady doprawionej mniszkowym, wspólnie wykonanym miodkiem, to bezcenne doświadczenie!
Dawniej rosnący wiosną przy chatach bluszczyk był chętnie dodawany do zup i pokrzepiających potraw nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale jako ziele dające siłę po wyczerpującej zimie. Dziś znając cenny skład biochemiczny tej rośliny możemy tylko potwierdzić jej cenne właściwości.
Główne składniki to:
- olejek eteryczny bogaty między innymi w kamfen i pinen
- triterpeny i seskwiterpeny
- garbniki
- flawonoidy: kwercetyna, apigenina, luteolina (bezcenna w zwalczaniu wirusów!)
- kwasy fenolowe: rozmarynowy, kawowy, waniliowy
- gorycze
Właściwości i zastosowanie
Kurdybanek a układ pokarmowy
Aromatyczne herbatki z tego zioła poprawiają trawienie, regulują prace jelit, szczególnie polecane są przy jelicie wrażliwym i przy zaparciach.
Kurdybanek a układ oddechowy
Intrakt, czyli alkoholowy wyciąg z kurdybanka przerywa atak astmy. Ziele leczy alergiczne nieżyty dróg oddechowych. Herbatki są doskonałe na przeziębienia, zaflegmienia, zapalenie oskrzeli, płuc i zatok.
Kurdybanek a oczyszczanie
Związki chemiczne zawarte w bluszczyku mają zdolność chelatacji i usuwania metali ciężkich z organizmu. Bluszczyk posiada właściwości usuwające wszelkie ksenobiotyki – sprawdzi się więc jako roślina chroniąca przed m.in. smogiem.
Kurdybanek a wątroba
Przetwory z zioła wspomagają oczyszczanie wątroby i chronią komórki wątrobowe przed stłuszczaniem.
Kurdybanek a włosy i skóra
Przemywania twarzy tonikami na bazie wyciągów wodnych i alkoholowych z bluszczyka wzmaga gojenie ran i usuwanie wyprysków.
Włosy płukane w naparze lub nacierane nalewką na alkoholu stają się mocniejsze i bez łupieżu wywołanego przez drożdżaki.
Jak wykonać napar?
1. Zioło parzymy krótko: do 15 minut.
2. 1 łyżkę ziela zalać wrzątkiem, a po 15 minutach odcedzić.
3. Pić dwa trzy razy dziennie w nieżytach układu oddechowego.
Intrakt to zalanie gorącym alkoholem, a nalewka zalanie zimnym alkoholem.
Wykonujemy obydwa przetwory tak samo, jak napar, tylko alkoholem i w odpowiedniej temperaturze.
PRZEPISY wg dra Różańskiego
Intrakt ze świeżego ziela kurdybanka – Intractum Glechomae:
– 100 g zmielonego szybko ziela zalać 300 ml gorącego alkoholu 60-70%,
– wytrawiać 7 dni lub dłużej, przefiltrować
– zażywać 3 razy dziennie po 5 ml
Syrop kurdybankowy – Sirupus Glechomae na katar i kaszel:
– 1 część intraktu + 1 część miodu lub syropu malinowego – zmieszać
– zażywać co 4-6 godzin po 1 łyżce
Nalewka kurdybankowa – Tinctura Glechomae
– można przygotować podobnie jak intrakt
– intrakt czyli gorący alkohol dezaktywuje enzymy i stabilizuje składniki czynne
– ponadto dokładniej ekstrahuje ciała czynne.
Kurdybanek w kuchni
Herbata ze świeżego ziela, fot. Marzena Andrzejewska
Ze świeżego aromatycznego ziela od zawsze przygotowywano zupy zielne na wzór szczawiowej, ogórkowej, szpinakowej oraz sałatki, np. z pomidorami i serem.
Kurdybanek nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Może być świetnym aromatycznym dodatkiem do rosołu lub ziemniaków. Można go również dodawać do sałatek lub past. Potrawę lub kanapkę wystarczy posypać suszonymi liśćmi kurdybanku. Kurdybanek nadaje się także do twarożków oraz masła ziołowego.
Doceniajmy nasze polskie zioła, sięgajmy po nie w naszej codziennej kuchni i budujmy nasze zdrowie na co dzień.
#DobreZioło – zobacz więcej podobnych artykułów!
Zobaczcie film, który przygotowała dla Was Marzena Andrzejewska:
Marzena Andrzejewska
– biolog, diet coach, zielarka, prowadzi rubrykę DOBRE ZIOŁO dla Magazynu Hipoalergiczni.
www.coaching-dietetyczny.com
www.facebook.com/Zmiany-Poradnictwo-i-Coaching-Dietetyczny-282386958863913
za dobrym ziołem jestem zawsze ,cudze chwalicie swego nie znacie mawiał mój dziadek ,niestety nasz naród to lekomani ,zamiast zapoznać sie z tym co mamy w ogrodzie woli kasę zostawiać w aptekach niestety ,fajny artykuł nie miałam pojęcia o tym zielu a rośnie w moim ogrodzie