Czeremcha to niebywała niespodzianka dla współczesnych odkrywców skarbów natury. Zaskakujące właściwości lecznicze, kulinarne i pielęgnacyjne były już doskonale znane w starożytności, a także wśród Indian, którzy używali czeremchy do sporządzania mikstur oczyszczających krew czy zwalczania stanów zapalnych. O jej właściwościach opowiada Marzena Andrzejewska, która ukręciła sobie z czeremchy krem!
Tekst: Marzena Andrzejewska
Czeremcha zwyczajna (Prunus Padus)
Czeremcha to krzew lub drzewo rosnące zazwyczaj na obrzeżach lasów, na polanach, w zaroślach i przy drogach. Kwitnie wczesną wiosną w kwietniu – maju i zachwyca zapachem białych kwiatów.
Chociaż kwiaty pachną prześlicznie, to kora i liście zawierają odstraszające odoranty, stąd jedna z nazw czeremchy zwyczajnej brzmi „smrodynia”.
W ludowym lecznictwie np. w ukraińskiej części Bieszczadów stosowano „slunkowyj czaj”- leczniczą herbatę z owoców czeremchy w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Odwarem z owoców leczono grzybice, bóle gardła i biegunki. Odwary ze świeżych liści i kwiatów tzw. wodę czeremchową stosowano przy chorobach oczu. Ulistnione łodyżki chroniły przed pasożytami. Wierzono też w czeremchową ochronę przed piorunami i czarami.
Dziś czeremcha jest nadal bardzo wartościowym i cennym surowcem zielarskim. Głównym elementem leczniczym są kwiaty, kora, liście i owoce.
Kwiaty zawierają następujące składniki czynne:
- Glikozydy cyjanogenne – nitrylozydy: prynazyna, amigdalina
- Fitosterole
- Flawonoidy – kwercetyna
- Garbniki
- Triterpeny
- Fenolokwasy – kwas kawowy, chlorogenowy
Właściwości lecznicze kwiatów czeremchy
Popijane systematycznie napary z kwiatów czeremchy działają:
- silnie moczopędnie
- estrogennie,
- żółciopędnie,
- uspokajająco
- regulująco na cykl miesiączkowy
Korzyści dla skóry i włosów – zastosowanie zewnętrzne
Czeremcha jest doskonałym składnikiem, aby wykonać toniki i kremy pielęgnujące skórę. Taka czeremchowa kompozycja działa przeciwzapalnie i doskonale nawilża a nawet wybieli cerę. Olejek czeremchowy działa ochronnie przed fotostarzeniem, jako filtr przeciw promieniowaniu UV. Tonik nie tylko przywróci właściwe pH skóry, ale zadziała też antyseptycznie i antytrądzikowo. Okłady z naparu na zmęczone oczy zlikwidują opuchliznę, worki i cienie, a dodatkowo doskonale uelastycznią delikatną skórę wokół oka.
Owoce czeremchy
Owoce czeremchy zawierają:
- pektyny
- cukry
- kwas jabłkowy, cytrynowy, askorbinowy (witamina C)
- rutynę
- antocyjany
- bioflawonoidy,
- glikozydy fenolowe
- nitrylozydy – zgromadzone są głównie w nasionach owoców, nadają migdałowy zapach i smak,
- sole mineralne (żelazo, miedź),
- kwasy fenolowe
- garbniki.
Z przetartych owoców – koniecznie oddzielamy nasiona od miąższu – sporządzamy dżemy, konfitury, marmolady, syropy, wina i soki. Owoce można również suszyć i używać do sporządzania naparu, odwaru, czyli do herbatek aromatycznych ziołowo-owocowych.
Nasion z owoców nie należy spożywać z uwagi na zawartość glikozydów cyjanogennych, które w wyniku hydrolizy uwalniają cyjanowodór (kwas pruski). I znowu kwestią dawki jest to czy będą leczyć czy nie – bowiem w małych ilościach działają leczniczo, działając wzmacniająco, pobudzająco, wykrztuśnie, rozkurczowo, żółciopędnie i antyseptycznie. W większych ilościach są toksyczne. Jak podaje dr Rózański: „kora i świeże pędy czeremchy mogą zawierać nawet 2,5-3% glikozydów cyjanogennych; nasiona około 2,5-3%”.
Jeśli wrzucisz do wody młode gałązki czeremchy i chwilę podgotujesz – poczujesz przepiękny zapach migdałów – to właśnie pachnie amigdalina. Takie odwary stosowane jako płukanka do włosów zadziałają w leczeniu łojotoku włosów i łysienia androgennego.
Napar czyli herbata z kwiatów czeremchy
- 1 łyżkę kwiatów zalać 1 szklanką wrzącej wody lub mleka,
- parzyć pod przykryciem 30 minut,
- przecedzić,
- pić 2-3 razy dziennie po 50-100 ml.
Dłużej przyjmowany doustnie wzmacnia naczynia krwionośne i hamuje odczyny alergiczne.
Również można podawać dzieciom na przeziębienie i uspokojenie w dawce 50-100 ml w wersji na mleku z miodem.
Tonik z czeremchy
Zagotuj kilka gałązek z czeremchy wraz z liśćmi i kwiatami. Po ok 15 minutach gotowania odstaw do przestudzenia a następnie przecedź. Do 100 ml odwaru dodaj 2 ml kwasu mlekowego. Tonik domowy gotowy. Pozostałą częścią spłucz włosy, dodaj do kąpieli i zrób okład na oczy.
Olejek z czeremchy
Rozdrobnione kwiaty czeremchy zalej ulubionym olejem np. migdałowym lub słonecznikowym tak , by żadna część rośliny nie wystawała ponad powierzchnię i postaw do maceracji na ok. 10 dni w słonecznym miejscu. Po ok 10 dniach odcedź i otrzymany olejek użyj do sporządzenia kremu lub stosuj bezpośrednio na skórę i włosy jako pielęgnacyjny letni kosmetyk chroniący przed promieniowaniem UV.
fot. Marzena Andrzejewska
#DobreZioło – zobacz więcej podobnych artykułów!
Literatura:
- https://rozanski.li/25/owoce-czeremchy-prunus-padus-seu-prunus-serotina
- Adam Szary Tajemnice bieszczadzkich roślin
Zobaczcie film, który przygotowała dla Was Marzena Andrzejewska:
Zdjęcia w artykule przedstawiają inny gatunek: czeremchę amerykańska, obcą dla polskiej flory, dość ekspansywną, prawdopodobnie różni się również właściwościami.