Czym jest alergia dróg oddechowych?
Objawy alergii dróg oddechowych są takie same jak w przypadku bakteryjnego czy wirusowego stanu zapalnego. Jednak odpowiada za nie inny mechanizm patologii. Powstają one w wyniku złożonych reakcji nadwrażliwego układu obronnego wywołanych obecnością alergenu.
Objawy alergicznego stanu zapalnego:
- Katar
- Kaszel
- Chrypka
- Ból gardła, uszu czy zatok
Powyższe dolegliwości są niezwykle uciążliwe. Powstają one w wyniku zapalenia śluzówki wyścielającej od wewnątrz drogi oddechowe. Spośród wielu przyczyn tych problematycznych przypadłości, istotną część stanowi nieinfekcyjne zapalenie dróg oddechowych. U alergika mogą one być wywołane: alergią wziewną i pokarmową, pseudoalergią lub nietolerancją pokarmową, a także szkodliwym działaniem związków chemicznych wdychanych z powietrzem lub spożywanych z pokarmem oraz nietolerancją aspiryny. Ważne jest, aby nie traktować za każdym razem tych objawów jako infekcji bakteryjnej lub wirusowej, lecz zawsze brać pod uwagę alergiczne podłoże ich wystąpienia.
Schorzenia związane z alergicznym stanem zapalnym dróg oddechowych:
Astma
Astma to choroba układu oddechowego wywołana przewlekłym stanem zapalnym, nadreaktywnych oskrzeli. Głównym problemem osób chorych na astmę są kłopoty z oddychaniem związane ze zwężaniem światła dróg oddechowych oraz nadwrażliwością oskrzeli.
Specyficzne symptomy astmy:
- Świszczący oddech
- Skrócenie oddechu
- Uczucie ucisku klatki piersiowej
- Kaszel
Istnieje kilka odmian astmy, jednak najbardziej rozpowszechnioną z nich jest astma alergiczna. Jej objawy pojawiają się na skutek kontaktu z alergenem.
Diagnostyka
Diagnoza astmy opiera się na rozpoznaniu jej symptomów. Ostatecznymi wskaźnikami potwierdzającymi diagnozę będą:
- ustąpienie objawów po podaniu leku rozszerzającego oskrzela lub
- występowanie nadwrażliwości oskrzeli.
Do badania przepływu powietrza w płucach i oskrzelach oraz ich pojemności służy specjalne urządzenie – spirometr. Spirometria może wykazać, czy po podaniu pacjentowi leku rozszerzającego oskrzela przeznaczonego dla astmatyków, następuje znaczna poprawa przepływu powietrza w płucach, co jest przesłanką do zdiagnozowania astmy. Gdy na początku diagnostyki spirometria daje dobre wyniki, lekarz może podjąć próbę wywołania reakcji nadwrażliwości oskrzeli, co również prowadzi do stwierdzenia u pacjenta astmy.
Radzenie sobie z astmą
W radzeniu sobie z astmą najważniejsze jest przejęcie kontroli nad jej objawami, a także zapobieganie poważnym atakom tej choroby oraz redukcja problemów z funkcjonowaniem płuc.
Każdy pacjent powinien mieć indywidualnie ustaloną przez lekarza strategię radzenia sobie z astmą.
Pacjenci z astmą powinni wystrzegać się czynników narażających ich na ataki choroby, a szczególnie:
- dymu tytoniowego drażniącego oskrzela,
- alergenów wziewnych
- i innych substancji, które mogą wywoływać niepożądane objawy.
Ważne jest też, aby stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. W sytuacji ataku choroby pacjent powinien przyjąć leki przynoszące natychmiastową ulgę, które powinny być cały czas w jego zasięgu. Wielu pacjentów przyjmuje też leki, których zadaniem jest zapobieganie atakom choroby oraz kontrola jej objawów.
Katar sienny i alergiczny nieżyt nosa
Tkanki nosa są silniej narażone na kontakt z alergenami znajdującymi się w powietrzu niż śluzówki innych narządów, dlatego jest to najczęściej spotykana dolegliwość alergiczna. Aby dowiedzieć się czy katar ma podłoże alergiczne, należy przeprowadzić testy.
Katar występuje w dwóch odmianach całorocznej oraz sezonowej.
Przyczyny występowania kataru całorocznego są takie same jak przyczyny astmy:
- Uczulenie na roztocze
- Grzyby pleśniowe
- Pokarmy
- Reakcje alergiczne na leki
Katar sezonowy związany jest z okresowym pyleniem roślin. Najbardziej uciążliwy czas dla osób cierpiących na tę przypadłość to maj, czerwiec i lipiec, czyli okres kwitnięcia drzew, traw, zbóż i chwastów.
czasem mam wrażenie ,że nie ma innych chorób niż alergia ,nie wiem ile leków już wytestowałam na sobie i co roku to samo wiosna i zapalenie spojówek ,katar zapuchnięte oczy i nos …. kiepsko u nas o dobrego alergologa ,kurcze
czymś co spędza sen z oczu nie jednej matce…większość życia to mam wiecznie zasmarkany nos opuchnięte oczy zapchane zatoki ,ech życie ech leki i wszystkie przykre rzeczy które nas męczą:(
oj tak znam to,znam niestety uciążliwa choroba i dająca popalić tym którzy nie słuchają lekarzy,ja na szczęście mam dobrego lekarza który całkiem nieźle ustawił mi leki dla młodego tak żeby nie popadać w zaostrzenia tylko iść po najlżejszej linii oporu dla młodego:)