Czy sport może być lekarstwem? Duńscy lekarze pod wpływem unikatowego projektu „Ruch na receptę” dyskutują o wartości sportu w leczeniu choroby oraz czy sport przepisany przez lekarza nie zniechęci do jego uprawiania dla przyjemności.Aktywność fizyczna w chorobie
Nie ma wątpliwości co do tego, że ruch to zdrowie, bez względu na to, czy dana osoba jest chora czy zdrowa. W Danii, w podręczniku pod tytułem „Aktywność fizyczna – o zapobieganiu i leczeniu”, wydanym dla pracowników służby zdrowia, wymienia się 27 chorób, przy leczeniu których aktywność fizyczna ma dobroczynne działanie. Pośród wymienionych chorób znajduje się między innymi astma i chroniczne obturacyjne zapalenie płuc.
Astma i ruch
Uprawianie sportu przez osoby chore na przykład na astmę może mieć pozytywny wpływ na leczenie choroby, jednak mimo wszystko trening ten powinien być kontrolowany i nie może zawierać ćwiczeń, które powodują napady ataków astmatycznych. We wspomnianym powyżej podręczniku dr Jette Blands mówi: „Nie można przecenić znaczenia ćwiczeń fizycznych u osób chorych na astmę. Szczególnie ważne są one w przypadku dzieci i młodzieży. Ta grupa pacjentów powinna aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowych zarówno w szkole, jak i w klubach sportowych. We współpracy z lekarzem prowadzącym mogą nauczyć się żyć ze swoją chorobą i jednocześnie uprawiać sport. Ważne, aby osoby z astmą czy przewlekłym obturacyjnym zapaleniem płuc były pod stałą opieką lekarską i miały przy sobie odpowiednie leki. Jednocześnie, przed rozpoczęciem właściwego treningu, powinny mieć zawsze spokojną rozgrzewkę”.
Aspekt socjoekonomiczny
Aktywność fizyczna wspomaga przeciwdziałanie chorobom i poprawia jakość życia, a co za tym idzie, zmniejsza konieczność konsumpcji leków. Interesującym przykładem włączenia się państwa w projekt promowania ruchu wśród pacjentów jest akcja zorganizowana w duńskiej miejscowości Ribe, gdzie pracownicy służby zdrowia wspomagają prowadzenie ćwiczeń dla osób cierpiących na zaburzenia krążenia i cukrzycę w ramach programu „Ruch na receptę”. W oparciu o wspomniany wyżej podręcznik, planuje się rozszerzyć program promowania ruchu wśród pacjentów cierpiących na pozostałe wymienione w nim schorzenia.
Uprawiać sport z głową
Leif Washer, autor podręcznika dla pacjentów chcących uprawiać sport, podaje dwie główne zasady, jakimi pacjent powinien się kierować:
- Należy uzyskać jak najwięcej informacji z zakresu leków prewencyjnych i ich przyjmowania przed uprawianiem sportu
- Przed właściwymi ćwiczeniami konieczna jest spokojna rozgrzewka
Opinie lekarzy
Profesor Hans Bisgaard, dyrektor Centrum Pediatrycznego dla Dzieci z Astmą w Gentofte mówi: „Dla pacjentów z astmą ważne jest, by mieli świadomość, iż uprawianie sportu nie jest im zabronione. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Chociaż sport sam w sobie nie leczy astmy, to jednak powoduje on, iż jakość życia pacjenta polepsza się, zarówno pod względem psychicznym, jak i sprawnościowym. Nie uważam, że przepisywanie ruchu na recepcie sprawi, że pacjent będzie uprawiał regularnie sport. Jednakże jestem przekonany, iż świadomość, że pacjentowi nie zabrania się ruchu, jest ważnym aspektem jego życia”. Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Odense, Arne Harvesting, dodaje: “Nie ma wątpliwości, że człowiek czuje się lepiej, jeśli uprawia fizyczną aktywność. Udowodniono, że ma to korzystny wpływ na ogólną kondycję człowieka, jak również prawidłowe ciśnienie krwi. Z pewnością ruch jest zdrowy. Jestem jednak sceptycznie nastawiony do przepisywania ruchu na receptę. W mojej opinii nie należy w ten sposób zachęcać pacjentów do uprawiania sportu, szczególnie dzieci. Sport powinien być przyjemnością, w żadnym razie nie przymusem, a tak się stanie, jeśli zostanie przepisany przez lekarza. Jednakże, przepisanie ruchu na recepcie przez lekarza może odnieść oczekiwany skutek w przypadku niektórych dorosłych, którzy w przeciwnym razie nigdy nie rozpoczęliby uprawiania sportu”.
Doktor John H. Heining, pulmonolog z Kliniki Alergicznej Rigshospitalet, mówi: „Astma i ćwiczenia to wspaniałe połączenie. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent będzie pod stałą kontrolą lekarską, co oznacza między innymi systematyczne badanie czynności płuc. Jeśli tak jest, nie ma nic lepszego dla osób z astmą niż ruch. Nie tylko polepszy on ich samopoczucie, ale uważam, że może nawet zmniejszyć ilość napadów astmy wysiłkowej, choć nie polepszy stanu czynności płuc. W każdym razie pacjenci z astmą uprawiający sport mają lepszą kondycję i lepszą jakość życia, co wpływa na dobry ogólny stan ich zdrowia. Mimo wszystko jednak uważam, że zażywanie ruchu powinno wypływać z chęci pacjenta, a nie z przepisu lekarza.”
Źródła „Gdy lekarz przepisuje przysiady i bieganie”
zgadzam się w pełni mój syn trenuje karate mając astmę ,córka tańczy ja zaczełąm biegać i widzę różnicę w napadzie ataków astmy….wiadomo,że na każdego to podziała inaczej ważne żeby robić to co się lubi i wierzyć w efekty