Człowiek, jako istota społeczna, na codzień dba o swoją aparycję i stara się wyglądać jak najlepiej wśród otaczających go ludzi, którzy, nie oszukujmy się, zwracają baczną uwagą na wygląd innych. Istotną rolę odgrywa tutaj skóra. Ta zewnętrzna powłoka, chroniąca nasze organy wewnętrzne i pełniąca szereg innych ważnych funkcji, jest również lustrzanym odbiciem tego, w jakiej kondycji się znajdujemy, na jakie choroby cierpimy, a nawet jaki tryb życia mamy w zwyczaju prowadzić.
O skórę należy dbać. Nie ulega to wątpliwości, bowiem zdrowa skóra to przede wszystkim dobre samopoczucie, a także świadomość tego, że wszystko jest w porządku. Tym bardziej musimy być czujni w chwili, kiedy nasza zewnętrzna powłoka zacznie zdradzać pewne symptomy, które z początku mogą wyglądać niewinnie, z czasem jednak przeistaczają się w poważne schorzenia, realnie zagrażające naszemu zdrowiu.
Choroby skóry – męczący problem
Każdy, kto kiedykolwiek miał problem z chorobami skóry, wypowiada się w podobny sposób – wszelkie objawy poważniejszych chorób naskórnych są uciążliwe, ciężkie do zwalczenia domowymi sposobami, powodują dyskomfort, rozdrażnienie, a nierzadko piekący ból i swędzenie. W sytuacji, kiedy nasza skóra cierpi, bardzo ciężko zapanować nam nad własnymi emocjami, skupić się na przykład w pracy, na ważnym spotkaniu lub nawet na zwykłych domowych czynnościach. Ból i dyskomfort jaki nam towarzyszą, prawie całkowicie odcinają nas od możliwości prawidłowego funkcjonowania. Ciągle myślimy o naszym wyglądzie oraz o chwili, kiedy będziemy mogli się bez skrępowania podrapać…
A przecież tak być nie może – nie musimy bez końca się męczyć i zastanawiać na tym, co nam właściwie dolega. Dlatego istotne jest szybkie rozpoznawanie pierwszych objawów najczęściej występujących chorób naszej skóry. Dzięki temu, że nauczymy się je rozróżniać, z pewnością nie dopuścimy do pogorszenia stanu zdrowia, a także nie pozwolimy chorobie wkroczyć do naszego życia i w dość brutalny, podstępny sposób zaburzyć jego rytm.
Choroby skóry, które występują najczęściej – poznaj ich pierwsze objawy
Grzybica skóry
Grzybica skóry jest najczęściej występującym schorzeniem, które atakuje naszą skórę. Jest chorobą zakaźną, łatwo więc można się nią zarazić, na przykład poprzez podanie ręki osobie zarażonej. Zarażamy się również od zainfekowanych zwierząt, a także poprzez dotykanie przedmiotów codziennego użytku, na których znajdują się zarodniki. Niestety grzybica skóry jest dość uciążliwą chorobą – nawet wyleczona, ma tendencję do częstego nawracania się.
Grzybica wywołana jest przez dermatofity z rodzaju Trichophyton, Microsporum oraz Epidermophyton. Na zarażenie najczęściej narażone są osoby, które mają bardzo niską odporność organizmu, cierpią na zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia, lub przyjmowały wcześniej leki sterydowe. Najczęściej występującymi objawami tej choroby są swędzące, okrągłe i rumieniowe zmiany skórne oraz plackowate złuszczenia, które z kolei pojawiają się najczęściej na odsłoniętych partiach skóry, na przykład na szyi, karku i przedramionach.
Objawy grzybicy skórnej niestety dość często są mylone z innymi przypadłościami, co znacznie opóźnia naszą wizytę u specjalisty, a także powoduje bardzo szybki rozwój choroby. W celu zdiagnozowania grzybicy wykonuje się badanie mikologiczne, które określa gatunek grzyba. Leczenie grzybicy skóry polega na miejscowym podawaniu leków i preparatów przeciwgrzybicznych (najczęściej jest to terbinafina). Czas leczenia trwa zazwyczaj do 14 dni.
Świerzb
Kolejną, nie mniej uciążliwą chorobą jest świerzb. Także jest zaraźliwy i tak jak w przypadku grzybicy, zarażamy się nim poprzez bliski kontakt z osobą zarażoną oraz przez dotykanie używanych przez nią przedmiotów. Warto wiedzieć, że świerzb wywoływany jest przez świerzbowiec ludzki, który w miejscu bytowania pozostawia swoje odchody i naraża nas na bardzo silną reakcję alergiczną. Jej głównym objawem jest trudne do opanowania swędzenie.
Oprócz tego osoby cierpiące na świerzb skarżą się również na: grudkowo-pęcherzykowate wysypki na ciele i przeczosy (charakterystyczne linie powstałe po ciągłym drapaniu). Osoby zainfekowane świerzbem najczęściej odczuwają silne swędzenie zaraz po ciepłej kąpieli, a także po przejściu z chłodu do ciepłego pomieszczenia. Dzieje się tak dlatego, gdyż ciepła temperatura znacznie pobudza koczujące na naszej skórze świerzbowce. Leczenie świerzbu polega na smarowaniu dotkniętych chorobą zmian skórnych preparatami zawierającymi permetrynę. Być może lekarz przepisze również maść siarkową oraz środki zawierające lindan.
Łojotokowe zapalenie skóry
Inną, również poważną i dokuczliwą chorobą jest łojotokowe zapalenie skóry, które najczęściej występuje u młodych ludzi, w okresie pokwitania. Łatwo można sobie wyobrazić zatem, ile nieprzyjemności im sprawia ta przypadłość– w tym wieku bowiem każdy pragnie wyglądać zjawiskowo i bez zastrzeżeń. Niestety w przypadku łojotokowego zapalenia skóry znacznie wzrasta produkcja sebum, czyli tłuszczu stanowiącego składnik płaszcza skóry. Jest do tak dużo, że skóra zaczyna się złuszczać, a włosy sprawiają wrażenie dawno nie mytych, zaniedbanych i ciągle przetłuszczających się.
Innymi objawami, po których możemy rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry są: plamy rumieniowe o nieregularnych kształtach, zabarwienia naskórne na żółtawy kolor, a także zrogowaciały naskórek i czerwone zmiany nasiękowe – te ostatnie występują w chwili, gdy stan zapalny jest już znacznie nasilony.
Schorzenie to może zaatakować jednak nie tylko ludzi młodych. Na łojotokowe zapalenie skóry narażone są wszystkie osoby, które posiadają tłustą cerę. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy, warto zasięgnąć porady dermatologa. Lekarz z pewnością pomoże nam zwalczyć dolegliwości, a w tym celu dobierze indywidualną kurację właściwymi preparatami. Są to zazwyczaj bogate w siarkę i selen płyny oraz szampony, przeznaczone do przemywania zakażonej skóry.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Choroby skóry są uciążliwe przede wszystkim dlatego, że na naszym ciele zwykle pojawiają się nieestetyczne plamy, wypryski czy też łuszczy się skóra. To dodatkowo drażni i – co tu dużo mówić – dołuje. Chciałabym poruszyć tu temat innej choroby skóry – łuszczycy. Zauważyłam, ze coraz więcej osób z tą chorobą odkrywa np. ręce, mimo zmian na skórze. I dzięki Bogu! Niech ludzie się przyzwyczają, że to choroba, która nie jest zaraźliwa i nic nie da się na nią poradzić, najwyżej łagodzić objawy.
czy są jakieś preparaty na świerzb bez recepty??
Medycyna Naturalna poleca wyciąg z łupin czarnego orzecha. Na różnego rodzaju pasożyty.