Choroba, bez względu na to czy krótkotrwała, czy też przewlekła, może powodować stres i przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Zdrowa dieta, uprawianie sportu, sen i wsparcie bliskich mogą pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. Jeśli właśnie dowiedziałeś się, że masz alergię lub że Twoje dziecko jest astmatykiem, ten poradnik może Ci pomóc.
Negatywne myślenie
[dropcap]M[/dropcap]artwienie się i przewidywanie negatywnych zdarzeń jest obciążające, szczególnie jeśli towarzyszą im lęk i stres związane z chorobą. Taki stan może wpłynąć na pogorszenie się choroby lub w przypadku alergii – pojawienie się innych uczuleń. Jak uniknąć niepotrzebnego martwienia się?
- Kiedy zaczynasz się martwić, napisz na kartce swoje obawy i możliwe konsekwencje, zarówno negatywne, jak i pozytywne. Przypomnij sobie swoje dotychczasowe sukcesy, nawet te drobne i przeanalizuj, jakie zachowanie i działanie pomogło Ci je osiągnąć.
- Oceniaj realistycznie swój stan. Poszukaj informacji na temat swojej alergii, ale nie myśl o niej bez przerwy. Rozmawiaj o niej z przyjacielem bądź psychologiem. Alergia pozostanie z Tobą już na zawsze, nie ma więc powodu, aby pozwolić jej odbierać Ci radość.
- Każdego dnia spróbuj zrobić coś innego: poczytaj książkę, obejrzyj film, pospaceruj. Nawet jeśli choroba nie pozwala Ci na dużą aktywność, spraw, aby każdy dzień był inny.
Stres i napięcie
Stres i napięcie mogą oddziaływać na nasz organizm. Napięcie odczuwane w oczach, szczęce, karku, ramionach, dole pleców i w żołądku, ból głowy i pleców są często efektem silnego napięcia. Istnieją jednak sposoby na przeciwdziałanie im:
- Naucz się rozpoznawać symptomy napięcia w swoim organizmie. Zatrzymaj się i poczuj mięśnie swojego ciała. Określ, które mięśnie są najbardziej spięte, kiedy jesteś zestresowany.
- Staraj się regularnie ćwiczyć powolne i głębokie oddychanie, szczególnie gdy czujesz się zestresowany.
- Pozwól sobie na chwilę relaksu. Myśl o przyjemnych rzeczach, słuchaj muzyki, która cię uspokaja.
Dieta
Dodaj energii swojemu organizmowi, stosując zdrową dietę:
- Jedz regularnie, najlepiej co 3-4 godziny, zanim odczujesz głód
- Wybieraj produkty, które najrzadziej wywołują alergie, a przed spożyciem dokładnie myj owoce i warzywa z użyciem szczoteczki
- Posiłki szykuj w domu, aby mieć pewność, co się w nich znajduje
- Jeśli nie masz apetytu, skuś się na pożywną przekąskę – pestki dyni, jabłko lub banana
- Jeśli masz alergię na gluten lub celiakię pozbądź się wszystkich produktów spożywczych, które mogły zostać nim skażone
- Unikaj alkoholu, smażonych dań i nadmiaru soli, rozsądnie dawkuj słodycze, a najlepiej ogranicz się do kilku kostek gorzkiej czekolady
Ćwiczenia
Aktywność fizyczna powoduje lepsze samopoczucie. Uprawianie odpowiedniego dla nas sportu każdego dnia może wpłynąć zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Jeśli Twoje dziecko ma astmę, nie zniechęcaj go do sportu. Astma nie jest przeciwwskazaniem do uczestnictwa w lekcjach w-f czy też bawienia się z innymi dziećmi na boisku. Jeśli dokucza Ci alergia, sport może pomóc w oderwaniu myśli od przykrych objawów. Szczególnie gry zespołowe, które nie dają okazji do wpadania w zadumę, sprawdzają się w roli terapeutycznej.
Sen
Wystarczająca ilość snu jest ważna dla każdego organizmu, zwłaszcza walczącego z chorobą. Zadbaj o swój sen:
- Jeśli to możliwe utnij sobie 15-20 minutową drzemkę w ciągu dnia
- Stosuj się do zasady, że łóżko służy do spania, a wszelkie inne czynności – czytanie, oglądanie TV czy praca- powinny odbywać się w innym miejscu
- Unikaj picia kawy czy herbaty wieczorem. Nawet jeśli zaśniesz, kofeina uniemożliwia wejście w fazę głębokiego snu i wydzielenie hormonu wzrostu niezbędnego do regeneracji organizmu, co odczuwa się na przykład zmęczeniem mimo przespanych 8 godzin
Wsparcie bliskich
Podczas choroby często czujemy się wyobcowani. Wiele osób nie wie, jak się zachować w towarzystwie chorej osoby i zadaje sobie pytania: Czy mówić o chorobie? Czy można się śmiać? Czy nie przeszkadzam? Sam możesz sprawić, by nie czuć się samotnym:
- Powiedz otwarcie bliskim i znajomym o tym, jak mogą Ci pomóc
- Informuj wszystkich, że niektóre produkty czy pomieszczenia mogą wywołać u Ciebie atak alergii i zaproponuj alternatywne rozwiązanie
- Spotykaj się z bliskimi regularnie, nie odmawiaj sobie przytulania i dotyku, ponieważ w ten sposób wydzielają się ważne hormony uśmierzające ból. Stąd tak ważne jest również odwiedzanie chorych.
- Może znajdziesz coś dla siebie w grupach wsparcia, klubach, w wolontariacie. Jeśli zmagasz się z alergią wiele lat, postaraj się wesprzeć kogoś, kto dopiero poznał diagnozę. Angażując się w ten sposób, pomagasz również sobie, oswajając chorobę i ubierając ją w słowa.
Alergia i astma dotykają coraz więcej osób w różnym wieku. W większości przypadków są nieuleczalne, ale odpowiedni tryb życia i stosowanie się do zaleceń lekarzy, pozwalają unikać uciążliwych objawów i cieszyć się życiem. Jeśli za tym idzie również wsparcie psychiczne i pozytywne nastawienie, na pewno objawy nie pokrzyżują nam życiowych planów.
pewnie ,dobre słowo czasem działa cuda ,a dzielenie sie z kimś swoimi kłopotami dzieli ciężar na pół tak mawiał mój dziadek i miał rację ,o chorobie trzeba mówić i trzeba ją zaakceptować i zrobić wszystko żeby żyć jak najlepiej ,żeby była ona jak najmniej uciążliwa