Gdy joga na macie to za mało, jogin zaczyna szukać rozrywek. Powstają więc najróżniejsze wariacje na temat jogi, które mają na celu dotarcie również do osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z asanami. Jedną z nowszych form jogi jest air joga, czyli joga na hamakach.
Huśtawka dla dorosłych?
Zajęcia air jogi odbywają się z wykorzystaniem specjalnie do tego przeznaczonych hamaków. Hamaki to w rzeczywistości płachty elastycznego materiału, w których można się nawet położyć. Po zrolowaniu wygląda jak huśtawka. Może być wykorzystywany w cyklicznych zajęciach jako wsparcie podczas wykonywania asan lub na warsztatach. Ja wybrałam się właśnie na warsztaty, aby spróbować podniebnej jogi. To, co na zdjęciach wygląda banalnie, w rzeczywistości jest ciężką pracą mięśni rąk i pleców. Instruktorka warsztatów, Ulla Wilczyńska- Kalak ze Studio Namaste Yoga w Poznaniu już na wstępie uprzedziła uczestników, że niektóre pozycje mogą wywoływać lęk, ale warto go pokonać i w ten sposób poznać siebie. Większość osób nie ma problemów z wykonywaniem np. stania na głowie, wisząc nahamaku, ale rzeczywiście doznanie jest niepowtarzalne.
Korzyści ze stanu nieważkości
Hamak to przede wszystkim świetny sposób, aby wykonywać niedostępne dla większości osób pozycje odwrócone: stanie na głowie, na rękach, na barkach czy też mostek. Kręgosłup jest odciążany dzięki oplecionemu wokół ciała hamakowi, dlatego joga ta polecana jest także osobom z problemami z kręgosłupem. Wejście w poszczególne pozycje wymaga równowagi i silnych mięśni brzucha. W efekcie regularnych zajęć można zaobserwować większą elastyczność całego ciała. Air joga odpręża i odstresowuje. Jak każda aktywność fizyczna natychmiast poprawia humor, a dodatkowym powodem do radości jest znalezienie się w nietypowej pozycji. Gdy pierwszy raz zawisnęłam głową w dół, przypływ radości, który nie tylko u mnie objawił się głośnym śmiechem. Air joga to świetna zabawa zarówno dla osób, które od lat praktykują jogę, jak i dla tych, które kompletnie nie wiedzą, na czym polega joga. W całej Polsce można zapisywać się szkołach jogi na regularne zajęcia, a od czasu do czasu szkoły oferują warsztaty, na których można zapoznać się z niesamowitymi akrobacjami. Po zajęciach pozostaje miłe poczucie, że sprostało się wyzwaniu. Osobiście, uważam, że air joga to świetny sposób, aby walczyć z lękami i zaufać sobie samemu.
Anna Siódmak – redaktor prowadząca Magazynu Hipoalergiczni. Od 5 lat praktykuje Ashtangę Jogę, czerpiąc z jej energetyzującego działania. Miała okazję uczestniczyć w zajęciach pod okiem wielu poznańskich nauczycieli i instruktorów jogi. Obecnie wierna jest swojej macie, delektując się asanami w zaciszu własnego domu.