Częstym objawem alergii są piekące i zaczerwienione oczy. Mówimy wtedy o alergicznym zapaleniu spojówek. Stosowanie szkieł kontaktowych może mieć wpływ na te objawy.
Alergia i oczy
[dropcap]Z[/dropcap]apalenie spojówek może być objawem wielu schorzeń alergicznych, w tym: astmy, atopowego zapalenia skóry, alergicznego nieżytu nosa czy nawet alergii pokarmowej. Najczęściej zaś pojawia się w wyniku uczulenia na pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza czy alergeny zwierząt domowych. Sam narząd wzroku jest jednak względnie bezpieczny, ponieważ jego najważniejsze części pozbawione są naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także komórek zapalnych. Dzięki temu w pewnym stopniu reakcja alergiczna omija kluczowe dla naszego widzenia części oka. Podczas alergii dochodzi do gwałtownego zwiększenia poziomu histaminy w ludzkich łzach (może on być nawet 20 razy wyższy niż normalnie), co w konsekwencji powoduje swędzenie, łzawienie, nadwrażliwość na światło oraz zaczerwienienie.
Soczewki kontaktowe
Szkła kontaktowe zyskują coraz większą popularność. Dzięki postępowi technologii powstają z coraz lepszych i bezpieczniejszych materiałów. Są też coraz łatwiejsze w nakładaniu i utrzymaniu w czystości.
Soczewki zasadniczo dzielą się na tzw. twarde i miękkie, zależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane. Większość będących w użyciu to soczewki miękkie, wykonane z materiału wiążącego wilgoć z oka. Dzięki temu zachowują swoją miękkość przez długi czas. Pozwalają także na swobodny dostęp tlenu do gałki ocznej.
Przeważnie soczewki stosuje się jedynie na dzień, po czym zdejmuje przed snem. W sprzedaży są dostępne również takie, które można stosować dłużej.[pullquote align=”right”]Soczewki mogą wręcz wspomagać leczenie alergicznego zapalenia spojówek.[/pullquote]
„Kontakty” u alergika
W przeszłości uważano, że osoba cierpiąca na alergie nie powinna nosić soczewek kontaktowych. Obecnie jednak nie ma ku temu przeciwwskazań. Wręcz przeciwnie, przy odpowiednim obchodzeniu się z nimi, soczewki mogą wręcz wspomagać leczenie alergicznego zapalenia spojówek.
Soczewka może pełnić rolę osłony, która ogranicza kontakt oka z alergenami. Warunkiem jej skuteczności i bezpieczeństwa noszenia jest jednak prawidłowa konserwacja soczewki i pielęgnacja oka. Złe obchodzenie się kontaktami sprawia, że stają się one siedliskiem alergenów, co powoduje pogorszenie się objawów alergicznych ze strony oczu.
Garść porad specjalistów
W. Lee Ball, optyk z Harvard Medical School, zaleca:
- Zapytaj swojego optyka o zmianę metody czyszczenia soczewek, tak aby skuteczniej usuwać z nich alergeny
- Jeśli nie ma przeszkód, zmień soczewki na jednorazowe
- Ogranicz czas noszenia soczewek, jeżeli to możliwe w ciągu dnia noś je na zmianę z okularami
- Stosuj krople do oczu zalecane przez Twojego okulistę lub optyka
Dr Radosław Gawlik, alergolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przypomina także, iż należy zdejmować soczewki na czas aplikowania leków przeciwalergicznych do oka i zakładać je ponownie dopiero po co najmniej kwadransie. Zawarte w lekach konserwanty, takie jak chlorek benzalkonium, mogą bowiem niszczyć soczewki. Dr Gawlik zaleca także stosowanie „sztucznych łez”, niezawierających konserwantów, które pomagają wypłukać z oka alergeny.
Soczewki kontaktowe są nie tylko bezpieczne i skuteczne w korekcji wad wzroku, ale także mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości alergicznych. Warunkiem tego jest jednak ich prawidłowe noszenie i czyszczenie. Zbyt długie utrzymywanie w oku soczewki może doprowadzić do powikłań, a stosowanie zawierających konserwanty kropli może doprowadzić do uszkodzenia samych soczewek. Najlepiej jest zasięgnąć w tej kwestii porady optyka.
poproszę optyka aby ,ogarnął mi ten temat ,chętnie zamiast okularów założyła bym szkła ,ale ta obawa o pogorszenie stanu moich oczu trzyma mnie w ryzach , ale myśle ,że temat warto bardziej zgłębić zwłaszcza gdyby faktycznie chroniły…