Trafiamy do alergologa dzięki skierowaniu od lekarza pierwszego kontaktu i jesteśmy po wielu (nieudanych) próbach wyleczenia naszych dolegliwości. Zadaniem alergologa jest stwierdzenie, czy przyczyną takich objawów jest alergia, a w tym celu zostaniemy poddani kilku podstawowym badaniom. Jak przygotować się do pierwszej wizyty, by pomóc w zdiagnozowaniu naszej choroby?
Co wziąć ze sobą?
Przede wszystkim pamiętajmy o zabraniu ze sobą skierowania, bez którego lekarz może nas nie przyjąć. Prócz tego dobrze jest mieć podczas wizyty:
- wszelkie wyniki badań laboratoryjnych,
- spis wszystkich leków, jakie zażywamy na alergię, astmę lub inne schorzenia związane z układem oddechowym, tabletki, syropy, kremy lub maści,
- jeśli prowadzimy – weźmy ze sobą dziennik, w którym znajdą się ważne informacje o objawach, jakich doświadczamy,
- zdjęcia RTG klatki piersiowej i/lub zatok,
- zapis pomiarów swojego przepływomierza Peak (w przypadku astmy),
- wszelkie wypisy ze szpitala, jeśli takie posiadamy i inną dokumentację medyczną.
Jakie pytania może nam zadać alergolog?
Do ustalenia diagnozy lekarz alergolog będzie potrzebował wielu informacji dotyczących naszego trybu życia i dolegliwości. Bądźmy przygotowani na następujące pytania:
- Jakie odczuwa pan/pani dolegliwości? W jakich okolicznościach się pojawiają? W jakich miesiącach w ciągu roku?
- Na co i jak często pan/pani chorował/chorowała?
- Czy ktoś z rodziny choruje na alergię lub astmę?
- Jakie przyjmuje pan/pani leki?
Jakie badania może zlecić alergolog?
Aby wykluczyć inne choroby, alergolog moze zlecić badanie na obecność pasożytów w kale, ponieważ dają one podobne objawy, co alergia. Jeśli alergolog podejrzewa u pacjenta astmę, może zlecić wizytę u pulmonologa. Na pierwszej lub drugiej wizycie pacjent często poddawany jest testom alergicznym, do których należą:
- testy skórne, polegające na lekkim nakłuciu naskórka i nałożeniu w to miejsce potencjalnego alergenu. Miejsce nakłucia to wewnętrzna strona przedramienia. Badanie jest niemal bezbolesne, a czas oczekiwania na wynik to około 15 minut. Jeśli w okolicach miejsca nakłucia pojawia się zaczerwienienie, świąd lub opuchlizna, oznacza to, że pacjent jest uczulony na dany alergen. Na tydzień przed tym badaniem musimy zaprzestać zażywania leków.
- testy z krwi, które mają na celu wykrycie specyficznych przeciwciał, które byłyby sygnałem występowania alergii.
Pytania do alergologa
Im więcej wiemy o naszym stanie zdrowia, tym lepiej będziemy umieli radzić sobie z chorobą. Przygotujmy już w domu listę pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi. Podczas wizyty łatwo zapomnieć, o co chcieliśmy wcześniej zapytać. Dobrze jest wiedzieć:
- jakie czynniki wywołują u mnie objawy alergii lub astmy?
- jak mogę uniknąć tych czynników?
- jakie są sposoby leczenia mojej alergii/astmy?
- jakie są efekty uboczne związane z leczeniem?
- czy istnieje coś, co mogę zmienić w swoim otoczeniu?
Dziecko u alergologa
Często dzieci od rówieśników lub starszego rodzeństwa dowiadują się, że ukłucia podczas testów bolą lub też, że lekarz jest niemiły itp. Zadbajmy o to, by przygotować nasze dziecko do pierwszej wizyty u alergologa, sprawdzając wcześniej, jakie opinie ma wśród rodziców dany lekarz – pod względem profesjonalizmu, ale też pod względem podejścia do dzieci. Pamiętajmy, że jeśli lekarz zleci odczulanie, dziecko będzie odwiedzało przychodnię (i lekarza) średnio co miesiąc, dlatego ważne jest, aby czuło się komfortowo zarówno w przychodni, jak i w samym gabinecie.
Lekarz zdiagnozował alergię. Co to znaczy?
O alergii mówimy wtedy, kiedy układ odpornościowy mylnie rozpoznaje substancje nieszkodliwe jako zagrażające organizmowi. W reakcji alergicznej na tę substancję organizm produkuje przeciwciała zwane IgE, które powodują uwalnianie z komórek organizmu histaminy do krwi. Istnieje kilka substancji, które mogą powodować alergię. Najbardziej powszechne to: niektóre pokarmy, pyłki roślin, naskórek zwierząt, jad owadów, leki, kurz, grzyby. W przypadku zdiagnozowanej alergii lekarz zleci przede wszystkim unikanie alergenów.
Kolejne wizyty
Dla naszego zdrowia ważne jest pozostanie pod stałą kontrolą alergologa, nie tylko ze względu na przepisywane przez lekarza leki uśmierzające objawy choroby, ale też na wypadek nasilenia się alergii. Niestety, w przypadku, gdy jesteśmy uczuleni, nasz organizm może również „przestawić się” na inny alergen. W takich sytuacjach, im szybsza będzie nasza reakcja i dostosowanie leczenia do zmieniającej się choroby, tym większą mamy szansę na łagodne jej przejście.
Jednym słowem warto z miesiąc wcześniej założyć dzienniczek i dokładnie zapisywać wszystko ,co jemy ,jak jemy i jakie bierzemy leki ? tak? tak to ma wyglądać ? ja jeszcze dostałam zalecenia żeby dwa tygodnie przed wizyta nie jeść określonych rzeczy, no i żadnych badań na pasożyty nie było
tak ogólnie zastanawia mnie czy alergia to choroba? czy tez takie nie udogodnienie w życiu? czy może zależy to od stopnia w którym utrudnia ona nasze życie? od stopnia nasilenia objawów? pytania same pytania a kto to wie?
Może utrudnić życie kiedy budzisz się co rano jakby mrówki Cię gryzły w łóżku i że spuchniętymi ustami