Zwierzęta domowe są doskonałymi towarzyszami człowieka. Niestety, często okazuje się, że nasze organizmy źle reagują na materiał biologiczny, który zostawiają po sobie nasi czworonożni przyjaciele.
Co powoduje uczulenie?
[dropcap]W[/dropcap]brew powszechnemu przekonaniu przyczyną alergii na zwierzęta domowe nie jest sierść zwierząt. Alergeny zawarte są w złuszczonej skórze zwierząt oraz w płynach ustrojowych takich, jak mocz czy ślina. Cząstki alergenów przylegają do sierści zwierząt, jak i do przedmiotów, z którymi zwierzęta mają kontakt (zabawek zwierzęcia, legowiska, mebli, dywanów). W trakcie zabiegów pielęgnacyjnych zwierzęcia czy też zabawy, potrafią one zawisnąć w powietrzu i utrzymywać się w nim bardzo długo. Niestety dla osoby uczulonej, zachowują swoje właściwości uczulające przez długi czas. Szacuje się, iż około 10 procent osób cierpiących na alergie jest także uczulona na zwierzęta domowe, przy czym alergia na koty jest niemal dwukrotnie częstsza, niż alergia na psy.
Jakie są objawy alergii na zwierzęta?
Typowymi objawami alergii na zwierzęta są:
- zaczerwienienie i łzawienie oczu,
- świąd i zaczerwienienie skóry, wysypka,
- katar, obrzęk śluzówki nosa,
- kaszel, drapanie w gardle,
- w cięższych przypadkach także duszności.
Uczulenie na zwierzęta może zaostrzyć przebieg astmy i sprowokować atak.
Jak postępować w przypadku stwierdzenia uczulenia na zwierzęta?
Pierwszym krokiem powinno być rozważenie pozbycia się zwierzęcia. Chociaż jest to krok drastyczny, to czasem, przy bardzo uciążliwych dolegliwościach, staje się on jedynym wyjściem. Pozbycie się zwierzęcia, wszystkich przedmiotów do niego należących, a następnie dokładne sprzątanie powinno poskutkować całkowitym usunięciem alergenów z otoczenia.
Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na jego pozostanie w naszym domu, możemy postarać się zminimalizować nasz kontakt z alergenami.
- Jeżeli jest taka możliwość, to należy trzymać zwierzę poza domostwem. Buda w ogrodzie czy osobne pomieszczenie dla zwierzęcia pozwoli nam w dużym stopniu uniknąć roznoszenia alergenów po całym domu. Niezbędne minimum, to trzymanie zwierzęcia poza sypialnią. Jeżeli nie mamy takich możliwości, to pozbycie się substancji uczulających będzie od nas wymagać znacznie więcej wysiłku.
- Alergeny mają tendencje to rozsiewania się w powietrzu oraz przyklejania się do różnych powierzchni. Szczególnie mocno wnikają one w tkaniny, dlatego należy pozbyć się wszelkich dywanów i tekstylnych wykładzin. Drewniana czy wyłożona ceramiką podłoga będzie znacznie łatwiejsza w czyszczeniu, a alergeny w mniejszym stopniu będą do niej przylegać. Należy także częściej niż zwykle prać pościel i wszelkie narzuty na meble.
- Należy często odkurzać, najlepiej przy użyciu odkurzacza z filtrem HEPA, który to filtr zatrzymuje większość szkodliwych substancji, w tym alergeny.
- Miejsca, w których zwierzę ma zwyczaj pozostawiać ślady moczu czy śliny, należy także myć ciepłą wodą z odpowiednim detergentem.
- Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinno się wykonywać na zewnątrz, tak aby wraz z sierścią alergeny nie rozprzestrzeniały się po domu. Pod żadnym pozorem nie powinna tego robić osoba uczulona, warto wtedy poprosić o pomoc osobę, która nie cierpi na alergię.
- Zaleca się częstsze kąpanie zwierzęcia, najlepiej co najmniej raz w tygodniu.
- Można także postarać się usunąć alergeny z powietrza. Zaopatrzenie się w oczyszczacz z filtrem HEPA oraz regularne czyszczenie filtrów w klimatyzacji, ogrzewaczach powietrza oraz wentylacji również pomoże zredukować zawartość substancji uczulającej w powietrzu które wdychamy.
Istnieje też możliwość zastosowania immunoterapii (odczulania), w czasie której zostanie nam podany, pod kontrolą lekarza, alergen w odpowiednio dopasowanej dawce tak, aby wytworzyć tolerancję na daną substancję. Immunoterapia może dać imponujące efekty, włącznie z zanikiem jakichkolwiek objawów. Jest to jednak leczenie długotrwałe, niekiedy kosztowne i jak każda terapia może w danym, konkretnym przypadku nie być skuteczne. W takich sytuacjach istnieje jeszcze leczenie objawowe. Po konsultacji z lekarzem pacjent może dobrać odpowiednie leki, które złagodzą skutki alergii.
Podsumowanie
Uczulenie na zwierzęta nie musi oznaczać konieczności pozbycia się stworzenia, chociaż jest to jedyny, pewny sposób na poradzenie sobie z tego typu alergią. Dbanie o czystość i higienę w domu, stosowanie odpowiednich urządzeń i filtrów powietrza oraz wyprowadzenie zwierzęcia z naszego bezpośredniego otoczenia mogą pomóc ograniczyć objawy alergii. Z pomocą może nam także przyjść medycyna. Skuteczne odczulanie sprawi, że organizm alergika zacznie tolerować obecność pochodzących od zwierząt alergenów. Jeżeli zaś okaże się to niemożliwe, leczenie objawowe pomoże załagodzić skutki reakcji alergicznej.
„Jak sobie radzić z uczuleniami na zwierzęta domowe?” Źródła
Alergia, ach ta alergia ,posiadam kota mam na niego alergie ale ,biorę tabletki i dajemy razem radę żyć ,oczywiście po za sypialnią ,tam kota nie wpuszczam bo to już by było zbyt wiele dla mnie, można żyć z kotem ,psem i dawać radę oczywiście zależy to również od tego jak uciążliwa jest nasza alergia
Synek, 1,5 roku miał testy na alergie. Wyszło mu, klasa:0 stężenie 0,25 na psa. Czy w związku z tym moglibyśmy posiadać czworonożnego przyjaciela? Chcieliśmy z mężem kupić psa, ponieważ zawsze marzyliśmy żeby nasze dzieci wychowywały się ze zwierzętami, a teraz zastanawiamy się jakie są szanse, że może się to przerodzić w coś groźniejszego. Okazało się również, że Młody ma alergię pokarmową na mleko.