Pomiar glukozy we krwi jest ważny przede wszystkim u chorych na cukrzycę. Jej poziom powinny jednak od czasu do czasu kontrolować także osoby zdrowe. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań.
Czym zmierzyć poziom glukozy we krwi w domu?
Poziom glukozy we krwi można zmierzyć przy pomocy glukometru. Jest to niewielkie urządzenie, które odczytuje dane ze specjalnego paska testowego. Dzieje się to przy pomocy metody fotometrycznej (ilość odbitego światła od pola na pasku testowym) lub elektrochemicznej (natężenie prądu przepływającego przez pole na pasku testowym).
Glukometr to urządzenie proste w obsłudze – wynik pomiaru jest wyświetlany na czytelnym wyświetlaczu. Część z nich ma dodatkowe funkcje, które pozwalają na wygodniejsze monitorowanie stanu zdrowia (np. możliwość zapamiętywania wyników, alarm przy zbyt dużym stężeniu glukozy). Ważne jest jednak, aby aparat do pomiaru został kupiony w sprawdzonym miejscu (np. w aptece internetowej: www.aptelia.pl). Dzięki temu można mieć pewność, że posiada on wszystkie niezbędne certyfikaty oraz gwarancję producenta.
Kiedy mierzyć poziom glukozy we krwi?
Poziom glukozy we krwi należy mierzyć na czczo, czyli przed zjedzeniem posiłku lub wypiciem jakiegokolwiek napoju (poza niesłodzoną wodą). Inaczej wygląda sytuacja u osób, które chorują na cukrzycę. U nich badanie wykonuje się zależnie od typu cukrzycy oraz sposobu jej leczenia. Pomiaru dokonuje się:
- o różnych porach dnia u chorych na cukrzycę typu 2,
- 1–2 razy dziennie u chorych na cukrzycę typu 2 leczonych insuliną,
- co najmniej 4 razy dziennie u chorych na cukrzycę typu 1,
- 60–120 minut po posiłku raz w tygodniu u wszystkich chorych na cukrzycę.
Zalecane jest także, aby badać poziom glukozy po intensywnym wysiłku fizycznym. Pomiar jest ponadto konieczny w sytuacji pogorszenia się samopoczucia.
Jak zmierzyć poziom glukozy?
Przed pomiarem glukozy we krwi trzeba przygotować glukometr, nakłuwacz (lub jednorazową igłę), paski testowe i czysty gazik. Należy także umyć ręce wodą z mydłem, a po tej czynności:
- włączyć glukometr i skalibrować go;
- włożyć pasek testowy do glukometru;
- rozmasować palec i nakłuć go nakłuwaczem;
- umieścić kroplę krwi na pasku testowym;
- zabezpieczyć miejsce nakłucia czystym gazikiem;
- poczekać na wynik pomiaru;
- zanotować wynik w dzienniczku lub w aplikacji mobilnej;
- wyłączyć glukometr i usunąć z niego pasek testowy.
Bardzo ważne jest, aby pozwolić kropli krwi spłynąć na pasek testowy. Jej wyciskanie może zafałszować wynik.
Jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi?
Wynik pomiaru glukozy we krwi zostanie wyświetlony na ekranie glukometru. W nowszych urządzeniach pojawi się także informacja, czy jest on prawidłowy. Norma w przypadku badania na czczo wynosi 70–99 mg/dl (u osób chorujących na cukrzycę od kilku lat jest to 80–140 mg/dl). Prawidłowy wynik 2 godziny po posiłku to 80–140 mg/dl (u chorych na cukrzycę powinno to być mniej niż 180 mg/dl). Nieprawidłowy poziom glukozy jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.
[Artykuł zewnętrzny]
dokładnie jest to właśnie tak proste , zanim dowiedziałam się ,że mam cukrzycę strasznie chciało mi się pić ,do tego miałam tak zwany wilczy apetyt ciągle cos musiałam jeść i zjazd ,ja to tak nazywam gdzie siadałam tam mogłam spać tak koło godziny 15 ,masakra jakaś ,w badaniach zawsze na czczo wychodzi mi nieprawidłowy cukier . Wkurza mnie kupowanie chleba bo jak nie wyczytasz co jest na metce to nie raz możesz się zdziwić ,zresztą początki cukrzycy nigdy nie są łatwe dieta itp. rzeczy przerażają…co mogę od siebie dodać czytajcie co kupujecie i gdzie biedronka czy lidl sa tanie ale ciemne pieczywo zawiera do barwienia słód jęczmienny czyli cukier