Cierpisz na przewlekły katar lub astmę? Sprawdź, czy nie masz uczulenia na roztocze kurzu domowego. Średnio zaledwie co piąty chory, który cierpi z powodu objawów astmy, nie jest uczulony na alergeny roztoczowe. Łatwo wyliczyć, że wobec tego 80% astmatyków cierpi z powodu alergii na roztocze kurzu domowego! Tą zaskakującą statystyką nie musisz się jednak martwić. Z pomocą przychodzą wyniki najnowszych badań naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Autorka: Anna Gawron
Koniec września. Do Mikołajek zjeżdżają się specjaliści z całej Polski. Blisko 900 przedstawicieli środowiska lekarskiego bierze udział w międzynarodowej konferencji Polskiego Towarzystwa Alergologicznego pod hasłem „Alergia i środowisko”, podczas której mają okazję zapoznać się z najnowszymi doniesieniami z branży.
Moją uwagę przyciągnął wykład prof. dr hab. med. Bolesława Samolińskiego, eksperta w dziedzinie diagnostyki i leczenia alergii oraz propagatora immunoterapii jako metody leczenia uczuleń, zatytułowany „Roztocze kurzu domowego – główny alergen środowiskowy w Polsce”.
Trochę historii
Jak dowiadujemy się z wykładu, alergia na kurz towarzyszy człowiekowi od wieków. Pierwsze zależności pomiędzy warunkami panującymi w domu, takimi jak temperatura i wilgotność oraz ich wpływem na zdrowie i rozwój astmy oskrzelowej potwierdzono jednak dopiero w XX wieku. Obecność roztoczy oraz ich alergenów w kurzu domowym zbadał w 1964 r. prof. Voorhorst. Właśnie od tego czasu te mikroskopijne pajęczaki zaczęły być postrzegane jako istotny czynnik chorobotwórczy.
Uczulenie na roztocze – sezonowe czy całoroczne?
Wracając do konferencji – profesor przybliżył liczne wyniki badań wskazujących na zależność pomiędzy liczebnością populacji roztoczy w kurzu domowym a występowaniem objawów choroby alergicznej, w tym astmy alergicznej, alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, a także atopowego zapalenia skóry. Zaznaczając potrzebę właściwego zdiagnozowania przyczyn dolegliwości zdrowotnych.
Dlaczego jednak objawy alergii na roztocze nasilają się w okresie jesienno-zimowym?
Profesor przytoczył wyniki własnych badań nad roztoczami kurzu domowego z rodziny Pyroglyphidae oraz dane epidemiologiczne, które wskazują na sezonowe nasilenie objawów uczulenia na alergeny tych pajęczaków. Mimo że największa aktywność roztoczy przypada na okres letni, objawy uczulenia ulegają nasileniu jesienią. W sezonie grzewczym rzadziej wietrzy się mieszkania, a nagromadzone kurzu alergeny – na skutek cyrkulacji powietrza – swobodnie unoszą się w powietrzu i dostają do dróg oddechowych. Przedstawione prace wskazują, że alergeny roztoczy powodują uszkodzenie nabłonka oddechowego i rozwój chorób alergicznych.
Co zatem robić? Co może pomóc alergikom?
W dalszej części swojego wykładu profesor przedstawił ważny dowód przemawiający za korzyściami płynącymi z działań profilaktycznych. Przytoczył jeszcze nieopublikowane wyniki badań wykonanych w Klinice Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W badaniach tych dokonano znacznego obniżenia poziomu alergenów roztoczy w mieszkaniach, a następnie określono stan zdrowia badanych osób. Wykazano istotną redukcję objawów alergii u większości chorych (64,1%). Redukcja objawów alergicznego nieżytu nosa wystąpiła u 60,9% chorych. Wśród pacjentów cierpiących na astmę zanotowano redukcję objawów aż u 63,2% badanych. Dodatkowo wykazano 42% redukcję ilości stosowanych leków objawowych.
W cytowanych przez profesora badaniach – w celu obniżenia narażenia pacjentów na alergeny roztoczy – zastosowano preparat Allergoff. Jest to wygodny w zastosowaniu i bezpieczny spray, który zapewnia dwukierunkowe działanie ochronne: wiąże drobiny kurzu wraz z alergenami oraz neutralizuje alergeny roztoczy. Zastosowany w miejscach do spania, na meblach tapicerowanych, na dywanach ogranicza ryzyko inhalacji niebezpiecznych alergenów. Profesor wskazał na długotrwałą skuteczność preparatu oraz innowacyjność technologii opracowanej przez polskich uczonych z firmy ICB Parma.
Korzystając z wiedzy i wieloletniego doświadczenia w dziedzinie odczulania pacjentów, profesor wyraził przekonanie, że skojarzenie immunoterapii ze skuteczną profilaktyką może przynieść długo oczekiwany, najlepszy efekt kliniczny dla pacjentów.
Wygłoszona teza spotkała się z żywą reakcją słuchaczy wykładu, którzy pytali profesora o szczegółowe uzasadnienie wygłoszonej tezy.
W odpowiedzi profesor wyjaśnił, że immunoterapia powoduje podwyższenie indywidualnego progu wrażliwości odczulanego pacjenta, jeżeli w tym samym czasie dokonuje się eliminacji alergenu w mieszkaniu (np. z użyciem sprayu Allergoff), to można uzyskać zadowalający efekt kliniczny, a tym samym poprawę jakości życia pacjentów uczulonych na alergeny roztoczy kurzu domowego.
Allergoff® Spray
Preparat w formie ręcznego rozpylacza skutecznie obniża stężenie alergenów w kurzu domowym. Łagodzi objawy alergii i hamuje rozwój choroby alergicznej. Zalecany jako wsparcie w leczeniu alergicznej astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry i alergicznego nieżytu nosa. Efekt działania utrzymuje się do 6 miesięcy. Jest dostępny w aptekach i na stronie sklep.icbpharma.pl, cena: 50 zł (300 ml / 40 m kw.).
Warto wiedzieć!
- Roztocze kurzu domowego i obecność kotów w otoczeniu człowieka to główne czynniki alergizujące prowadzące do astmy alergicznej.
- W przypadku chorych na astmę alergiczną aż u 60-80% występuje alergia na roztocze.
- Zanieczyszczenie środowiska i kontakt z alergenami w środowisku wymienia się jako przyczynę alergicznego nieżytu nosa dotykającego blisko 8,5 miliona Polaków.
mgr Anna Gawron – odpowiedzialna za komunikację medyczną marki Allergoff w firmie ICB Pharma, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej, magister chemii.
Czyli warto mieć dobry odkurzacz? Do tego może jakieś urządzenie z filtrami bo kurz , jest wszędzie , i trzeba się nieźle nagłowić żeby dać sobie z nim radę 😛 ograniczyć dywany ,zasłony i inne zbieracze kurzu i sprzątając nie uzywac agresywnej chemii
ciekawe muszę wypróbować ,zwłaszcza u dzieci w pokoju ,w sumie zastanawiałem się nad oczyszczaczem powietrza ,co na ten temat myśli brygada hipoalergicznych? w co warto zainwestować doraźne aerozole czy dobry oczyszczacz ?