Emulgatory to substancje pozwalające na połączenie dwóch składników, które w zwykłych warunkach nie łączą się. Dzięki swoim właściwościom tworzą stabilne, homogeniczne formuły zwane emulsjami. Znajdują szerokie zastosowanie w kosmetykach – to one sprawiają, że nasz krem ma taką, a nie inną konsystencję.
Rodzaje emulsji
[dropcap]W[/dropcap] uproszczeniu, istnieją dwa rodzaje emulsji: woda w oleju i olej w wodzie.
Olej w wodzie – w tego rodzaju emulsjach głównym składnikiem jest woda. Są one używane do produkcji kremów i płynów, których konsystencja daje wrażenie nawilżania, a nie natłuszczania. Po aplikacji nie pozostawia tłustego filmu.
Woda w oleju – tu głównym składnikiem jest olej. Tego rodzaju mieszaninę znajdziemy w gęstych kremach. Wchłaniają się wolniej w skórę niż emulsje pierwszego typu.
Wiele kosmetyków zawiera emulgatory, np.: lotiony, mydła w płynie, pasty do zębów, kremy. W produktach tych spełniają one wyłącznie rolę stabilizatorów i nie wnoszą do nich żadnych wartości odżywczych, które mogłyby mieć wpływ na skórę.
Ponieważ emulgatory spełniają jedynie funkcję estetyczną oraz pozwalającą na łatwość aplikacji, warto przyjrzeć się im bliżej i zastanowić nad ich bezpieczeństwem i koniecznością stosowania.
Wiele produktów zawiera emulgator o nazwie polyethylene glycol (PEG, glikol polietylenowy). Składnik ten otrzymuje się z gazów ropy naftowej (etylenu i propylenu). Może on powodować podrażnienia skóry; ponadto istnieje podejrzenie, że w warunkach laboratoryjnych powodował uszkodzenia nerek u zwierząt. Jako zanieczyszczenie można też w nim znaleźć 1,4 – dioksan oraz tlenek etylenu, które uważane są za rakotwórcze.
Inne emulgatory zawierają środki powierzchniowo czynne takie jak trietanolamina (TEA), która może powodować reakcje alergiczne, wysuszać skórę oraz działać szkodliwie na skórę. Jednocześnie, w związku z innymi substancjami zawartymi w niektórych kosmetykach, TEA może powodować powstanie rakotwórczej substancji zwanej nitrozaminą.
Czego szukać na etykietach?
Poniżej podajemy listę syntetycznych emulgatorów oraz listę emulgatorów pozyskiwanych z naturalnych surowców. Być może zachęcą nas one do zatrzymania się nad składem kosmetyku, który będziemy mieli zamiar kupić.
1. Emulgatory syntetyczne:
- Propylene glycol
- PEG-8 myristate
- PEG-30 glyceryl cocoate
- PEG-80 glyceryl cocoate
- PEG-15 soyamide/IPDI copolymer
- Sorbitan stearate (laurate, palmitate, oleate itp.)
- Steareth-20
- Triethanolamine (TEA)
- Carbomer
- L PEG-40 sorbitan peroleate
- Carboxymethylcellulose
- PEG-150 stearate
- Ceresin
- Diethanolamine (DEA)
- Isopropyl stearate (laurate, palmitate, oleate itp.)
- Polysorbate 20
- Polysorbate 60
- Polysorbate 80
- Potassium hydroxide
2. Emulgatory pochodzące z naturalnych surowców:
- Cetearyl alcohol
- Cetearyl wheat bran glycosides
- Cetearyl wheat straw glycosides
- Decyl glucoside
- Jojoba
- Lecithin
- Sucrose cocoate
- Vegetable glycerin
- Xanthan gum
- Beeswax
- Candelilla
- Carnauba
Ciekawą alternatywą dla syntetycznych emulgatorów wydaje się też produkowanie preparatów, których docelową konsystencję uzyskuje się dopiero poprzez potrząsanie butelką (coraz częściej spotykane kosmetyki dwufazowe).