Nie czekaj aż rząd lub ktokolwiek inny wskaże Ci drogę. To TY dmuchasz we własne żagle i masz możliwość ustalenia kursu na „powrót do zdrowia”. Jaki związek mają Twoje geny, nawyki i organiczne jedzenie?
Tłumaczenie tekstu: Kacper Malinoś
Żaneta Geltz: Ostatnio obserwuję, że wiele osób woli wieść pasywny tryb życia. Dobrowolnie oddają władzę nad samym sobą organizacjom rządowym, zamiast wziąć odpowiedzialność za swoje życie i zdrowie często wolą polegać na tworzonych miejscach pracy, zasiłkach i dofinansowaniach.
Dr Jyun: Dzięki obecnej wiedzy na temat DNA i naszych genów możemy stwierdzić, że ludzie uczą się i rozwijają poprzez doświadczenia życiowe. Opierając się o wewnętrzne i zewnętrzne stymulacje nerwowe, nasze DNA działa jak magazyn informacji o naszych przeżyciach. Niestety, nasza podświadomość znacznie łatwiej magazynuje doświadczenia negatywne i traumatyczne. Odczucia szczęścia czy zadowolenia są w niej zapisywane rzadziej. Z tego względu, naturalne dla człowieka są działania prewencyjne a nie proaktywne, dotyczy to zarówno życia jak i zdrowia. Ludzkie „Ego” czuje się komfortowo w środowisku przewidywalnym, powtarzalnym i mało ryzykownym. To dlatego jako ludzie lubimy polegać na opiniach i wskazówkach osób, które są dla nas autorytetem.
Ż.G.: Czy może nam Pan doradzić, jak wziąć sprawy w swoje ręce i skierować życie na właściwy tor, nadać życiu cel i zacząć działać na korzyść zdrowia swojego i planety. A nie czekać na kogoś aby wprowadził wymagane zmiany lub bać się co może się wydarzyć jeśli wspomniane zmiany wejdą w życie?
Dr Jyun: Wierzę, że musimy zacząć od młodego pokolenia. Powinniśmy młodych nauczyć myśleć za siebie i być niezależnym od opinii i oczekiwań innych. Podejmowanie decyzji wymaga rozwiniętej odpowiedzialności. Jednakowo obecny system edukacji wymaga ogromnej zmiany w kierunku nauczania myślenia dla dobra ogółu, zamiast obecnie dominującego ego-centryzmu. Wspólne starania, takie jak ta publikacja, webinary, kursy online i wystąpienia publiczne, są niezbędne do szerzenia tej wiedzy.
Generalnie, wszyscy mamy mniejsze lub większe pragnienie rozwoju. Ze względu na obecny ego-centryczny sposób myślenia, kolejne pokolenia nie otrzymują odpowiednich wskazówek od altruistycznych i szczerych mentorów, którzy byliby wspaniałymi wzorami do naśladowania. Silnie zachęcam wszystkich, aby obudzili drzemiącą w nich siłę i wyszli ze strefy komfortu.
Ż.G.: W ISAMIZU (konsultanci do spraw zdrowia w stanie Waszyngton) oboje z Państwa zajmowaliście się pacjentami. Co Waszym zdaniem jest głównym powodem, dla którego w ciągu ostatnich dekad ludzie chorują tak często?
Dr Isabel i Dr Jyun: Powodem zapadania na choroby jest zaburzenie równowagi na poziomie, mentalnym, fizycznym i emocjonalnym. Czynnikami wpływającymi na dysharmonię organizmu i przyczyniającymi się do rozwoju problemów zdrowotnych są:
- nieodpowiednie odżywianie,
- mała ilość snu,
- odwodnienie,
- przewlekły stres.
Do innych przyczyn częstego zapadania na choroby w ostatnich dekadach należą również:
- efekty uboczne nadużywania technologii oraz
- ekspozycja na chemikalia.
Środowisko ma ogromny wpływ na ludzką fizjologię, psychologię i duchowość. Po tysiącach lat rozwoju technologii i medycyny problemy, z którymi się mierzymy, są zdecydowanie odmienne od tych, które dotyczyły naszych przodków.
Ż.G.: Wszyscy wiemy, że zapobieganie jest 10 razy mniej kosztowne niż leczenie. Mimo tego, wolimy czekać aż zachorujemy, niż jeść organiczne produkty, ruszać się każdego dnia, oddychać świeżym powietrzem, czy wyjść na spacer z psem. Jakie są Wasze odkrycia? Dlaczego nie przykładamy uwagi do naszego zdrowia zanim jest za późno?
Dr Isabel i Dr Jyun: Ludzie mają biologiczną potrzebę powtarzania starych wzorców. Połączenia w mózgu związane ze znanymi nam zachowaniami sprawiają, że trudniej jest nam utworzyć nowe przyzwyczajenia i nawyki. Naturalnie odczuwamy również potrzebę przetrwania i komfortu oraz unikania sytuacji nieprzyjemnych. Wszystkie z wymienionych zachowań, stanowią ochronny mechanizm naszej podświadomości. Wprowadzanie zmian i nowych nawyków zaburza komfort. Bierna postawa i zachowania reaktywne przychodzą nam łatwiej niż proaktywne. Zmiany stylu życia w początkowej fazie wiążą się z dyskomfortem i z uszczerbkiem na naszym „ego”. Wychodzenie ze strefy komfortu nie jest dla nas zachowaniem naturalnym. Tego typu zachowanie można zaobserwować w ludzkim podejściu do zdrowia.
Ż.G.: W dzisiejszych czasach toniemy w stresie. Nie ma prawie nikogo na świecie, kto żyje spokojnie. Jaką macie radę dla pacjentów i osób, dla których jesteście autorytetem – w jaki sposób powinniśmy radzić sobie ze stresem – przemyśleniami, notatkami?
Dr Isabel i Dr Jyun: Stres jest bardzo interesującym zagadnieniem. Odpowiednia dawka stresu jest dla nas dobra! Stres jest niezbędny dla odpowiednich reakcji organizmu w odpowiedzi na wybrane sytuacje: zapewnia skupienie i motywację. Jednakże, przewlekły stres, doświadczany w nadmiarze, może działać osłabiająco i wyniszczająco.
Świadome postrzeganie swoich emocji i reakcji na doświadczane wydarzenia jest niezbędne. Świadomość jest pierwszym stopniem do osiągnięcia zdrowia mentalnego, fizycznego i emocjonalnego. Wraz z rozwojem samoświadomości zaczniesz podejmować trafniejsze decyzje i osiągać lepsze rezultaty. Musimy być zdolni do regulacji naszego układu nerwowego, osiągnięcia równowagi i kontroli nad reakcjami naszego organizmu na kaskadę procesów wywoływanych przez stres.
Używamy różnorodnych metod radzenia sobie ze stresem i niepokojem, zachęcamy ludzi do zmiany starych przyzwyczajeń i rozpoczynania nowych nawyków. Techniki „midfulness”, medytacja, prowadzenie dziennika oraz wizualizacje są niektórymi z tych metod.
Obydwie metody – przemyśleń i robienia zapisków są bardzo skuteczne. Możemy mnożyć korzyści przez dodanie do nich pozytywnych emocji i odczuć, które kojarzą się nam ze szczęściem. Kiedy prowadzimy dziennik nasza podświadomość traktuje to jako fakt dokonany. Jedną z naszych zaleceń jest, aby uwzględnić przynajmniej trzy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni każdego dnia. W ten sposób ćwiczymy nowe połączenia nerwowe do postrzegania pozytywów i negatywów, i patrzenia na szklankę jako w połowie pełną a nie pustą.
Ż.G.: Czym jest epigenetyka i jak możemy z niej korzystać w życiu codziennym?
Dr Isabel i Dr Jyun: Epigenetyka jest dziedziną badającą to, w jaki sposób zachowania i środowisko życia mogą wpływać na zmiany w ekspresji genów. Dzięki niej wiemy, że geny nie determinują naszej przyszłości. Po przez zmianę sposobu myślenia oraz czynników środowiska zewnętrznego, możemy „zmieniać przeznaczenie”. Cytując Oxfordzkiego dra biologii, Bruce’a Liptona „negatywne przekonanie ma równie znaczący wpływ na kształtowanie naszej biologii, co posiadane geny”. Jeśli zaczniemy zmieniać sposób myślenia i działania na bardziej pozytywny, ekspresja genów będzie zachodzić korzystniej.
Powinniśmy unikać przebywania w negatywnym otoczeniu oraz unikać zanieczyszczeń i toksyn środowiskowych.
Ż.G.: Czy to znaczy, że negatywne myśli mogą działać niszcząco na organizm tak, jak pozytywne myślenie, afirmacje i wizualizacje działają budująco?
Dr Isabel i Dr Jyun: Dokładnie tak! Tak jak efekt placebo, będący konsekwencją pozytywnego myślenia, może pomóc w leczeniu organizmu, tak efekt nocebo jest czymś odwrotnym, przekonaniem, że coś może doprowadzić do choroby lub śmierci. Nie jesteś w stanie kontrolować środowiska zewnętrznego, ale poprzez pozytywne wizualizacje i afirmacje możesz kontrolować środowisko wewnętrzne.
Ż.G.: Co było punktem zwrotnym w Państwa życiu?
Dr Jyun: Swoje powołanie odkryłem po latach wyzwań i rozmyślań. Z pewnością minęło już prawie 30 lat, odkąd zacząłem przygodę z medycyną.
Dr Isabel: Moja motywacja do poszerzania i dzielenia się wiedzą narodziła się poprzez obserwację fizycznych i emocjonalnych wyzwań, które są stoją na drodze moich pacjentów do osiągnięcia pełni zdrowia.
Wciąż się rozwijamy i uczymy. To kształcąca podróż. Wszyscy ludzie muszą przejść przez proces samo-odkrywania, aby osiągnąć dobre samopoczucie i zdrowie. Naszym szlachetnym celem jest powiększenie stanu „przypływu odwagi” (courageous flow) dla nowego dobrego samopoczucia psychicznego, fizycznego oraz zdrowia w ramach UN SDG 3. Nie możemy się zatrzymywać.
Ż.G.: Lekarze zwykle starają się unikać tematu duchowości, Boga i wiary. Dla większości liczą się tylko prace naukowe, testy laboratoryjne i leki.
Dr Isabel i Dr Jyun: Nasza organizacja, ISAMIZU, skupia się na łączeniu podejścia czysto medycznego i odczuwania. Odczuwanie jest podstawą wszystkich istot. Według wielu spirytualnych tradycji, jesteśmy istotami duchowymi, zdolnymi do doświadczeń fizycznych, a nie odwrotnie. Dzięki zjawiskom kwantowym przekraczamy granicę między duchowością a nauką. Wierzymy, że całościowe patrzenie na pacjenta – obejmujące biologię, psychologię oraz aspekt duchowny – jest korzystne dla jego zdrowia. Wiele prac naukowych wskazuje, że duchowe przeświadczenia, postrzeganie świata i modlitwa, może znacząco wpłynąć na efekty leczenia.
Ż.G.: Jaka jest Państwa opinia na temat detoksu ciała z metali ciężkich, zalegających zanieczyszczeń, czy odkwaszanie za pomocą zielonych warzyw, wody alkaicznej i zmniejszanie spożycia mięsa. Praktykuję wszystkie z wymienionych, i wiem, że to działa. Ale jednak ciągle wiele osób nie ufa tym metodom. Możecie się podzielić swoją opinią na ten temat?
Dr Isabel i Dr Jyun: Organizm zatrzymuje wiele toksyn, kiedy uzbiera się zbyt dużo zbędnych złogów, ciało kumuluje je. Tkanka tłuszczowa posiada zdolność do gromadzenia takich toksyn w komórkach. Kiedy komórki i krew są bardziej alkaliczne, eliminacja toksyn jest ułatwiona. Wątroba, nerki, układ limfatyczny i skóra, których zadaniem jest pozbywanie się odpadków organizmu, mogą sprawniej pracować. Z tego względu jedzenie większej ilości zielonych warzyw, picie lekko zasadowej wody i zmniejszenie spożycia zakwaszających pokarmów, może z pewnością pomóc organizmowi działać optymalnie.
Ż.G.: W którą stronę zmierza świat Państwa zdaniem? Będziemy zdolni do większej samoświadomości, czy zdołamy zmienić się na tyle, by pomóc planecie?
Dr Isabel i Dr Jyun: Patrząc przez pryzmat ISAMIZU, postrzegamy świat pięknym takim, jakim jest. Wierzymy, że jesteśmy w punkcie przełomowym. W tych rzadkich czasach ludzie patrzą na wydarzenia dookoła nich w unikalny sposób. Każda chwila kryzysu jest również okazją. Wierzymy, że jest nadzieja, by zmienić świat tak, by zrobić miejsce dla lepszego życia i prosperowania. Jesteśmy przekonani o tym, że kluczem jest zapewnienie większych możliwości rozwoju i edukacji młodym pokoleniom. Tak, aby osiągnęli samoświadomość, zdrowie i dobre samopoczucie.
O autorach
Dr nauk medycznych, lek. Isabel Perez jest stomatologiem z ponad 20-letnim doświadczeniem. Promuje obszerną opiekę zdrowotną jamy ustnej, rozumie powiązania między zdrowiem jamy ustnej i zdrowiem całościowym. Wierzy, że jama ustna jest odbiciem zdrowia reszty organizmu i skupia się na naturalnych metodach leczniczych. Aby wspomagać leczenie pacjentów stosuje umiejętności Reiki Master. Podczas swoich badań doktorskich w medycynie integracyjnej odkryła, że pacjenci, których leczenie obejmuje wschodnie i zachodnie sposoby leczenia, mają lepsze rezultaty. Doktorat w Medycynie Integracyjnej ukończyła w 2020 r.
Dr Isabel jest również współzałożycielem ogólnoświatowej firmy ISAMIZU, LLC. Firmy promującej zdrowie, świadomość i dobre samopoczucie. Poprzez zapewnianie sposobów łączenia najnowszych odkryć naukowych z medycyną starożytną i zastosowaniem nowych technologii, ISAMIZU pomaga osiągać zrównoważone i całościowe zdrowie. Jako stomatolog, certyfikowana trenerka zdrowotna, certyfikowany praktyk kodu emocji i matka, dr Isabel jest pasjonatką poszerzenia wiedzy o świadomości i rozwoju w wielu dziedzinach. Posiada wielkie serce i zapał, by pomagać dzieciom i prowadzić młode pokolenia.
Dr nauk medycznych, lek. Jyun Shimizu zainspirowany został przez rodzinne podejście do współczucia, zbilansowanej diety i medycyny naturalnej, praktykowanej w rodzinnej Japonii. Podążając za rodzinnymi korzeniami, ukończył Tradycyjną Medycynę Chińską i zdobył tytuł Doktora Akupunktury i Medycyny Orientalnej w Japonii i tytuł magistra Akupunktury i Orientalnej medycyny na uniwersytecie Bastyr (Bastyr University). W latach 2000 poszerzył swoją wiedzę o Medycynę Homeopatyczną, Kinezjologię Aplikowaną i Bio-energetykę. Po 2010 zaczął integrować techniki medycyny funkcjonalnej i mentalnej do leczenia pacjentów. W 2020 roku uzyskał doktorat z Medycyny Integracyjnej na Quantum University. Aktualnie doradza każdemu zainteresowanemu w sprawach skutecznego leczenia i zasad kwantowych.
Dr Jyun jest również współzałożycielem ogólnoświatowej firmy ISAMIZU, LLC. Firmy promującej zdrowie, świadomość i dobre samopoczucie. Poprzez zapewnianie sposobów łączenia najnowszych odkryć naukowych z medycyną starożytną i zastosowaniem nowych technologii, ISAMIZU pomaga osiągać zrównoważone i całościowe zdrowie. Dr Jyun wierzy w zbalansowane życie i spędza swój wolny czas, poszukując nowych tematów do edukacji, chodząc na spacery z rodziną i wzbogacając własny potencjał życiowy.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.isamizu.com/about-us
chciała bym takich lekarzy życzyła bym sobie wręcz aby ktoś mnie traktował jako całość a nie tylko narządy poszczególne ,jestem całością która pragnie być traktowana holistycznie i jeśli dieta ma mi pomóc wyzdrowieć ja jestem za …