Regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne w przypadku dzieci z uwagi na intensywność rozwoju i wchodzenie w kolejne jego etapy. Dzięki nim możliwe staje się wychwycenie nieprawidłowości rozwojowych na początkowym etapie i kontrola stanu organizmu. Sprawdź, jakie badania powinno się wykonać u dziecka.
Badanie ogólne moczu
Ilościowa i jakościowa analiza moczu pomaga w ogólnej ocenie stanu zdrowia, a szczególnie w rozpoznaniu zaburzeń pracy nerek, trzustki, wątroby, pęcherza moczowego. W ramach tego badania sprawdzane są: odczyn pH, barwa, ciężar właściwy, przejrzystość, obecność białka, cukru, krwi, ciał ketonowych, bakterii i liczba leukocytów (białych krwinek). W przypadku pacjentów pediatrycznych niekontrolujących jeszcze pracy zwieraczy pobranie próbki do badania moczu może okazać się kłopotliwe. Na rynku dostępne są specjalne woreczki, do których zbiera się mocz od dziecka do analizy.
Morfologia krwi
Kolejne podstawowe badanie laboratoryjne to morfologia krwi. Pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia dziecka. Wykonywana jest profilaktycznie, ale stanowi punkt wyjścia do dalszej diagnostyki. Jej wyniki mogą dać podejrzenie m.in.: anemii, infekcji, stanów zapalnych, zaburzeń krzepnięcia krwi. Morfologia krwi dostarcza bowiem informacji na temat układu białokrwinkowego, czerwonokrwinkowego i płytek krwi.
OB i CRP
Badanie odczynu Biernackiego (OB) to parametr stanu zapalnego. Polega na ocenie szybkości opadania krwinek czerwonych we krwi. W badaniu tym określa się, w jakim tempie w ciągu 1–2 godzin na dno probówki opadną pobrane czerwone krwinki. Kolejnym wskaźnikiem toczącej się w organizmie reakcji zapalnej jest CRP, czyli białko C-reaktywne. To białko ostrej fazy, wytwarzane przede wszystkim przez wątrobę jako reakcja na stan zapalny. Otrzymany wynik może pomóc w określeniu podłoża stanu zapalnego. Przykładowo wartości 20–40 mg/l wskazują na charakter wirusowy zapalenia, a CRP na poziomie 40–200 mg/l świadczy o infekcji bakteryjnej.
Poziom żelaza
Żelazo jest jednym z najważniejszych składników mineralnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Niestety jego niedobór wśród dzieci jest częstym problemem. Konsekwencją zbyt niskiego poziomu żelaza jest niedokrwistość, czyli tzw. anemia. Choroba ta charakteryzuje się zbyt niskim poziomem czerwonych krwinek lub hemoglobiny, czemu mogą towarzyszyć m.in.: ogólne pogorszenie samopoczucia, obniżenie ciśnienia krwi, zmęczenie, bóle głowy, blade śluzówki i skóra, zaburzenie koncentracji, pogorszenie apetytu i słabsze przybieranie dziecka na wadze.
ASO – odczyn antystreptolizynowy
Badanie ASO pozwala na wykrycie antygenu paciorkowca typu A we krwi. ASO pojawiają się w surowicy już od 1 do 3 tygodni po zakażeniu paciorkowcem, a najwyższe ich stężenie odnotowuje się od 3. do 6. tygodnia po zakażeniu. Wynik pozytywny świadczy o tym, że dziecko w przeszłości przechodziło zakażenie tą bakterią lub jest jej nosicielem. Patogen ten jest jedną z najczęstszych przyczyn m.in. ostrego zapalenia gardła, zakażeń skóry, zapalenia migdałków (anginy), zapalenia płuc i szkarlatyny.
Artykuł Partnera.