Zdrowe odżywianie i ruch fizyczny to główne elementy tzw. zdrowego stylu życia. Czasami wymienimy jeszcze badania profilaktyczne i rozwój osobisty. Niewielu z nas jednak wymieni zdrowe budownictwo, naturalne farby czy wyposażenie bez plastiku. A jednak artykuły np. Śpiąc z chemikaliami czy Strzeż się formaldehydu, to jedne z naczęściej czytanych u nas artykułów. Dlaczego? Dlatego, że osoby, które już zidentyfikowały fakt, że wróg „mieszka” z nimi w domu, poszukują konkretnego winowajcy, by go wyeliminować. Najczęściej są to albo silne substancje chemiczne, jak konserwanty czy środki zapachowe, albo są to grzyby i pleśnie. Jak mieszkać zdrowo? Na pytania odpowiada Tomasz Ireneusz Stręk, Laureat Plebiscytu Ekologicznego Organic Life TOP 50.
Rozmawiała: Żaneta Geltz
Żaneta Geltz: Jaki etap życia wpłynął u Pana na decyzję o wejściu w temat tynków naturalnych?
Tomasz Ireneusz Stręk: U mnie było to połączenie dwóch obszarów życia: ten domowy i zawodowy. Wykańczając wnętrza miałem bezpośredni kontakt z materiałami, które w budownictwie są stosowane. Miałem również kontakt z ludźmi, którzy w tych pomieszczeniach, budynkach mieli mieszkać i w większości spędzą tam resztę swojego życia. Zastanawiałem się czy ci właśnie ludzie będą zadowoleni ze swojego wnętrza. I z pewnością tak jest: będzie ich cieszył wystrój, wykończenie, umeblowanie, ale czy ta twarda struktura, która na co dzień jest gdzieś poza polem widzenia będzie satysfakcjonująca?
Większość stosowanych zapraw, gruntów, tynków i farb nie jest zdrowych. Jako budowlańcy korzystamy z materiałów, które mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Zaczęło mnie to coraz bardziej nurtować. Postanowiłem coś z tym zrobić. Większość budowlańców przechodzi obok tego tematu obojętnie, ja zdecydowałem się coś zmienić. I tak powstała marka Ecotecto, która ma oferować zdrowe, ekologiczne i przyjazne dla ludzi materiały stosowane w budownictwie.
Ż.G.: Czy posiada Pan ku temu odpowiednie kwalifikacje?
T.I.S.: Tak, odpowiednie kwalifikacje do tego, by żyć zdrowo – lepiej, przyjemniej i w końcu się dobrze wysypiać. Jeżeli chodzi o branżę budowlaną to „zęby na tym zjadłem”! Jestem w branży od wielu lat. Budowy, remonty, renowacje to dla mnie chleb powszedni.
Kto powiedział, że znane i popularne firmy sprzedają dobre materiały? Dalszą część przemilczę. Posiadam odpowiednie kwalifikacje, ale w zakresie, który wykracza poza moje kompetencje, zaczyna się pole do popisu dla ludzi wykwalifikowanych w konkretnych branżach, którzy po prostu są w nich specjalistami. Rozwiązaniem jest współpraca.
Ż.G.: Kim są Pana klienci? Kogo interesują tynki gliniane i wapienne?
T.I.S.: Moimi klientami są ludzie, którzy chcą żyć i mieszkać zdrowo. Chcą, by ich dzieci były zdrowe, by w przyszłości nie skarżyły się z powodu dolegliwości, nad którymi lekarze rozkładają ręce, nie wiedząc skąd się biorą. I właśnie tych ludzi interesują zdrowe tynki, które nie są siedliskiem grzybów, alg i innych mikroorganizmów szkodliwych dla zdrowia. Ludzie chcą coraz częściej żyć zdrowo. Coraz bardziej skupiają się nad tym co kupują, co jedzą i także zaczynają patrzeć szerzej np. z czego budują dom, czym remontują mieszkanie. Myślę, że właśnie do tych ludzi Ecotecto trafia ze swoimi rozwiązaniami. Z produktami, które są zdrowe, bo oparte o surowce przyjazne człowiekowi.
Ż.G.: Jak sprawił Pan, że klienci o Panu wiedzą?
T.I.S.: Branża budowlana charakteryzuje się tym, że jeżeli usługa jest wykonana dobrze to działa marketing typu „jedna Pani drugiej pani”. Nie trzeba się zbytnio reklamować. Prawda, że nasza marka jest nowa i wymaga wsparcia i promocji, jednak wszystkie firmy, którym dostarczaliśmy próbki testowe naszych materiałów, są nimi zachwycone. Po przetestowaniu dzwonią i chcą więcej. Mówią, że nasze produkty charakteryzują się podobnymi, a nawet lepszymi parametrami niż produkty innych firm, ale co ważne, zauważają, że są stworzone ze zdrowych i ekologicznych surowców. Więc produkt sam się broni.
Ż.G.: Jakie ma przełożenie na zdrowie tynk wapienny?
T.I.S.: Nasz tynk Ecotecto jest tynkiem bez dodatku cementu. Jest tynkiem, który powstaje na bazie zdrowych ekologicznych surowców, który zapobiega powstawaniu nieprzyjaznych mikroorganizmów, charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością pary wodnej, co wpływa bezpośredni na regulację wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Nie powoduje korozji biologicznej, jest nieprzyjazny dla rozwijania się grzybów. Jeśli ktoś ma alergię lub astmę to w pomieszczeniach z tynków wapiennych będzie czuł się jak ryba w wodzie.
Ż.G.: Czy można taki tynk położyć samemu, czy wiąże się to z zatrudnieniem specjalisty?
T.I.S.: Można samemu położyć nasz tynk, a można też skorzystać z usług specjalisty. Tynk Ecotecto jest przygotowany w taki sposób, że każdy sam może go położyć. Jest to gotowy produkt. Wystarczy wymieszać i można nakładać na ścianę.
Ż.G.: Gdzie można zobaczyć Pana gotowe prace lub umówić się na spotkanie?
T.I.S.: Nasze produkty można zobaczyć w lokalnych składach w Małopolsce, docelowo pewnie w całej Polsce. Jesteśmy dostępni też w Internecie, gdzie oferujemy swoje produkty na sprzedaż online. Prace wykonane z naszych produktów są dostępne na terenie całej Małopolski. Ale zapraszamy do obejrzenia zabytkowej kapliczki w Osieczanach, która była odnawiana pod okiem konserwatora zabytków przy użyciu tynku wapiennego Ecotecto.
Ż.G.: Jakie są Pana plany na najbliższe 5 lat?
T.I.S.: Na dzień dzisiejszy to już nie są tylko moje plany. Poznałem osoby, które wierzą w tę misję równie mocno jak i ja. Razem można doprawdy wiele! Jeśli pyta Pani o plany to razem zamierzamy wytwarzać dobre, zdrowe, ekologiczne produkty dla budownictwa. Zamierzamy też budować świadomość ludzi. Gdy zadaję pytanie co znaczy żyć zdrowo to każdy odpowie odżywiać się zdrowo, uprawiać sport, a ja pytam czy to wszystko? Wciąż zapominamy o najważniejszym, żeby żyć zdrowo trzeba również mieszkać zdrowo! A jeśli mieszkać zdrowo to na pewno w pomieszczeniach zbudowanych oraz wykończonych w oparciu o zdrowe materiały. Więc jakie plany? Po prostu pomóc ludziom żyć zdrowo.
Ż.G.: Co Panu daje wygrana w Plebiscycie Ekologicznym Organic Life TOP 50?
T.I.S.: Daje mi świadomość, że to co robię ma sens. To, że są obok mnie ludzie, którzy podzielają moje poglądy. To, że ważne jest dla nich zdrowie, ekologia i inne wartości, o których zwykle ludzie w codziennym pędzie życia zapominają. Daje mi Was. Daje mi szansę trafić do szerszego grona odbiorców. Daje mi możliwość uświadamiać, uczyć i prezentować produkty firmy Ecotecto, a ludziom daje wiedzę, daje informację o tym, że ktoś próbuje zrobić coś, by żyło się im lepiej. By żyło się im zdrowo.
Tomasz Ireneusz Stręk o sobie:
Ważna jest misja. Ważne jest to, aby ludzie mieli świadomość jak żyć zdrowo. Ważne, żeby mieli do tego warunki oraz dostępne produkty. Czy ważne jest jakie szkoły skończyłem? Gdzie się uczyłem? Nie. W mojej misji nie jest to ważne.
Skupiam się na zdrowiu ludzi. Jestem zwykłym człowiekiem, którego możesz spotkać na ulicy i nie ma przypiętej etykiety na czole: profesor. Człowiekiem, którego mijasz, a wyróżnia się tylko tym, że chce zrobić coś więcej dla innych. To ja, my: Ecotecto.
___