Pod takim hasłem w dniach 7 i 8 czerwca odbył się w Warszawie XII Zjazd Centrum Nauki o Laktacji połączony z konferencją szkoleniowo-naukową. W zapełnionej po brzegi Sali Hotelu Sangate mieliśmy okazję wysłuchać wykładów na temat klinicznych metod rozwiązywania różnorodnych problemów dotyczących karmienia piersią. Dzień drugi zjazdu koncentrował się natomiast na praktycznych warsztatach radzenia sobie z konkretnymi blokadami laktacyjnymi.
Oba dni łączyło spojrzenie na wyjątkowość relacji matki – dziecko, które są osobnym systemem psychoneurobiologicznym, opartym na wrodzonych instynktach, które powinny być chronione i zaopiekowane na każdym etapie. XII Zjazd miał zaszczyt gościć Dr Christinę Smillie, amerykańską lekarkę-pediatrę, która jako pierwsza w USA, już w 1996 roku, zaczęła praktykować medycynę karmienia piersią (breatfeeding medicine) w ramach swojej prywatnej praktyki lekarskiej. Polskim konsultantom laktacyjnym Dr Smillie znana jest głównie z kursów Gold Learning Online Education. Tematyka jej wykładów podczas konferencji oscylowała wokół niepokoju i awersji do piersi oraz problemu tzw. totalnego odrzucenia, a także łagodnej drogi powrotu do naturalnego karmienia w takich przypadkach. Doktor udowodniła, że anoreksja ketogeniczna i tłumienie greliny są przyczyną błędnego koła tzw. słabego przyrostu masy, słabej energii dziecka i rzadkich, nieskutecznych karmień. Dr Smillie opisała zalecenia i sposób wsparcia kobiety w poszczególnych trzech fazach jakie prezentuje dziecko niedożywione: anorektyczne, żarłoczne i w finale terapii – łatwe do karmienia. Gość specjalny z USA zaprezentowała również przydatną technikę jaką jest delikatny dotyk, czyli masowanie piersi przed odciąganiem w celu uzyskania mleka bogatszego w kalorie. Dr Smillie podkreślała znaczenie ustawicznego kształcenia jakim powinni poddawać się konsultanci laktacyjni.
Dr n.med. Matylda Czosnykowska – Łukacka podczas swojego wykładu, przedstawiła bardzo ciekawe wyniki badań wartości mleka kobiecego wśród mam karmiących w drugim roku życia (skład makroskładników między 12 a 18 oraz 18 a 24 miesiącem, jak i powyżej 2 roku trwania laktacji). Wyniki te obalają mit występowania pokarmu „bezwartościowego”, “zawierającego tylko wodę”, “szkodliwego” w badanym okresie. Ale to nie koniec polskich wysiłków w tej materii, dr Matylda Czosnykowska – Łukacka przewiduje, że dalsze prace naukowe najprawdopodobniej potwierdzą to, co pokazali już inni badacze – pokarm mam długo karmiących moduluje układ odpornościowy dzieci do końca karmienia oraz odgrywa kluczową rolę w programowaniu metabolicznym na przyszłe lata życia.
Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska – pierwsza konsultantka (1996) IBCLC (Międzynarodowi Dyplomowani Konsultanci Laktacyjni – International Breastfeeding Certified Lactation Consultant) w Polsce, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji i prezes Fundacji Twórczych Kobiet wygłosiła niezwykle interesujący i oparty na własnych doświadczeniach wykład na temat różnic we wczesnej i później awersji dzieci do laktacji. Z przedstawionych podczas wykładu badań wynika, że aż 60 proc. kobiet kończy laktację wcześniej niż planowały, 39 proc z nich z powodu niewystarczającej ilości pokarmu, prawie co piąty powód to niechęć samego dziecka. Dr Nehring-Gugulska podkreślała wpływ psychiki matki, zwłaszcza nieobwiniania się za trudności w laktacji oraz znaczenia fachowej pomocy konsultantów.
Pełny program XII Zjazdu Centrum Nauki o Laktacji tutaj. Wydarzenie zakończyło się rozdaniem zasłużonych certyfikatów kursantkom, a moment ten został uwieczniony zdjęciem grupowym.
Z ramienia redakcji w wykładów podczas XII Zjazdu wysłuchała Agnieszka Zakrzewska.
oj sama wiem, jak to jest mieć problemy z laktacją (musiałam przyjmować różne środki na laktację ze słodem jęczmiennym) i zgadzam się z Tobą, warto poruszać kwestie związane z problemami z laktacją… może wreszcie zostaną obalone najróżniejsze mity na ten temat.
świetne wydarzenie! Oby więcej takich… Podczas nich warto też poruszać zagadnienia związane z poprawą laktacji, bo wiele mam traci nadzieję na kp przy problemach z laktacją:(