Na co zwrócić uwagę podczas przyjęcia, żeby bawić się bezpiecznie i nie głodować
Sylwestrowe zabawy rozpoczynają karnawał – okres pełen różnego rodzaju przyjęć, zabaw i imprez towarzyskich. Takim niemal zawsze towarzyszy bogate menu. Jak w takich okolicznościach odnaleźć ma się osoba cierpiąca na alergie lub nietolerancje pokarmowe?
Dla alergika – bezalkoholowo
Osoby cierpiące na faktyczne alergie pokarmowe często źle tolerują alkohol, a zwłaszcza wina. Wiąże się to z tym, iż pewne substancje zawarte w napojach alkoholowych, szczególnie winie, powodują gwałtowny wzrost poziomu histaminy u podatnej osoby. Histamina, jako mediator procesów zapalnych, powoduje objawy, które tak dobrze znają alergicy. Co zatem pić? Polecamy smaczne i różnorodne napoje owocowe. Bezalkoholowe drinki na bazie soku aroniowego w przyjemny sposób zastąpią nam wino.
Przekąski
Bajecznie wyglądające półmiski przekąsek to smakowita pułapka dla alergików. Bardzo często podczas przyjęć serwowane są owoce morza, nabiał czy sosy i dressingi bazujące na mące, mleku lub śmietanie. Jeśli alergik nie wie dokładnie jakie składniki znajdują się w potrawie, to powinien się jej wystrzegać. Ogólna zasada jaką powinniśmy się kierować, to im coś jest prostsze tym jest bezpieczniejsze. Kawałki marchewki czy selera naciowego uczulają niezmiernie rzadko, a podejrzane sosy możemy zastąpić smacznymi i zdrowymi olejami.
Mięsa
Mięsa, choć nie zawsze zdrowe, z punktu widzenia alergika są raczej bezpieczne. Alergie i nietolerancje w stosunku do mięsa są bardzo rzadkie, choć nie można ich całkowicie wykluczyć. Nie zaszkodzi nam więc kawałek szynki, drobiu czy wołowiny. Uważajmy jednak z czym są one podane, gdyż mogą im towarzyszyć różne uczulające dodatki.
Słodkości
Desery to kolejny problematyczny element jadłospisu karnawałowego. Tradycyjne karnawałowe wypieki niemal zawsze powstają na bazie mąki pszennej, stanowiącej najpoważniejsze źródło glutenu. Zwykle w słodkościach znajdziemy też jaja i mleko pod różnymi postaciami. O ile deser nie został jasno oznaczony jako bezglutenowy, bezmleczny czy bezjajeczny to nie sięgajmy po niego. Wśród słodkich potraw często znajdziemy także orzechy różnych odmian. Dla osób uczulonych, zwłaszcza na orzeszki ziemne, to ogromnezagrożenie. Nie oznacza to dla osoby z ograniczeniami dietetycznymi, iż musi obejść się smakiem. Istnieje wiele alternatywnych przepisów na bardzo smaczne wypieki i desery. Niezwykle ciekawą propozycją są bezglutenowe pączki, faworki czy sernik bez grama białka mlecznego, bazowany na soi.
Kilka słów dla gospodarza
Jeśli urządzamy samodzielnie imprezę karnawałową, zadbajmy o to, aby wszyscy goście czuli się na niej komfortowo – także ci o specjalnych potrzebach dietetycznych. Zainteresujmy się tym, czy nasi goście cierpią na jakieś alergie, nietolerancje czy też może stosują dietę wegańską. Przygotowując dla nich kilka alternatywnych propozycji w menu i jasno je oznaczając okażemy zainteresowanie i szacunek wobec takich osób, zapewniając im pełny talerz bez obaw o to, czy coś na nim może zaszkodzić.
Krzysztof Paszkiewicz reporter Magazynu Hipoalergiczni, pasjonuje się odkryciami naukowymi i nowymi technologiami od lat. Interesuje się tym, jakie może to mieć przełożenie na poprawę jakości życia osób, które zmagając się z różnymi problemami zdrowotnymi, poszukują informacji w Internecie. Analizuje wnikliwie nowe odkrycia nie tylko z zakresu medycyny zachodu, ale także rozważa doniesienia z Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza Japonii. Współtworzył serwis edukacyjny Akademia Alergii, tłumaczył wywiady z zagranicznymi specjalistami, a hobbistycznie tworzy przekłady filmów, seriali i gier komputerowych.